روزانه های سینمایی

وقت خوب ملاقات با شهاب حسینی

فیلم سینمایی «ساکن طبقه وسط» پس از مدت ها کش و قوس بالاخره در دستور کار پخش هنرنمای پارسیان قرار گرفت تا در روزهای آتی اولین تجربه کارگردانی شهاب حسینی وارد بازار شود. سه هفته پس از توزیع آخرین قسمت مجموعه «شهرزاد»، حالا نوبت به «ساکن طبقه وسط» رسیده است تا هنرنمایی بازیگر برگزیده جشنواره «کن» و نیز کارگردانی او بصورت توامان دیده شود. «ساکن طبقه وسط» تا به نمایش خانگی برسد، زمان زیادی را در مراجع نظارتی و محاکم قضایی برای حل و فصل طرف های دعوا و اختلاف بر سر مالکیت حقوق فیلم از دست داد. در این فاصله شهاب حسینی در داخل و حالا در جهان به درجه بالاتری از محبوبیت رسیده است و قطعاً کسانی که تاکنون چیزی در باره «ساکن طبقه وسط» نشنیده اند و یا آن را در سینماها ندیده اند، کنجکاوانه برای خرید آن دست به جیب خواهند شد. تجربه اول حسینی برای نشستن بر صندلی کارگردانی در یک کلام به تولید فیلم غیر متعارفی منجر شده است. نویسنده ای در وصف «ساکن طبقه وسط» نوشته است:

«ساکن طبقه وسط بیش از این که فیلم خوب یا بدی باشد، یک نمایشگاه از استعدادهای بازیگری شهاب حسینی است. او در این فیلم به قالب شیخ صنعان، شهاب الدین سهروردی، موانا، سقراط، راجر واترز، کرت کوبین، ایزاک نیوتن، چه گوارا، زکیا، مسیح، فرهاد مهراد و بازیکن تیم بارسلونا درمی آید. بازی او در این فیلم هنرمندانه و چشم نواز است و برخی از کاراکترهای فیلم را بسیار زنده و جذاب خلق کرده. اما خود فیلم چندان همدلی و ستایش منتقدان را برنیانگیخت.»

به نظر می رسد پذیرفته نشدن فیلم در جشنواره فیلم فجر و واکنش منتقدان در قبال فیلم به گونه ای بود که شهاب حسینی را برای ادامه ساخت فیلم حداقل دچار تردید کرده است و او این روزها با پیشنهادات فراوانی که برای بازیگری دریافت می کند، به قدری کافی دلیل برای دورماندن از دغدغه فیلمسازی دارد. «ساکن طبقه وسط» برای علاقمندان به بازیگری و همه کسانی که استعداد بازیگری در خود سراغ دارند، نمونه خوبی برای ظاهر شدن در تیپ های مختلف تاریخی و معاصر است. شاید اگر سال های گذشته گروه سینمایی«هنر و تجربه» شکل گرفته بود، «ساکن طبقه وسط» یکی از گزینه های جذاب و مناسب برای نمایش فیلم در این گروه بود و با وجود شهرت شهاب حسینی به پدیده این گروه بدل می شد.

البته در کمال شگفتی گروه « هنر و تجربه »همزمان با توزیع فیلم در شبکه نمایش خانگی قصد اکران آن را در سینماهای خود دارد.(اینجا) این اقدام در حالی صورت می گیرد که «ساکن طبقه وسط » دو سال قبل در سینماهای کشور اکران شده بود.!

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید