روزانه های سینمایی

تهیه کنندگان سینما برای شرکت در یک نشست به صف شدند

پس از امضای تفاهم نامه بین شورای عالی تهیه کنندگان سینما با هفت شرکت دارای مجوز از سازمان سینمایی برای بهره برداری از سامانه VOD که اواخر خرداد ماه جاری انجام شد، حالا شورای عالی تهیه کنندگان سینما به منظور شفاف سازی، همه اعضای تشکل های تهیه کنندگان سینما را به نشستی ویژه در محل موزه سینما با حضور مدیران ده شرکت تجمیع کننده و مسئولان موسسه رسانه های تصویری فراخوانده است. به جز این نکته که تعداد شرکت های تجمیع کننده از هفت به ده شرکت افزایش یافته است، غیبت تشکل های صنفی موسسات ویدیو رسانه در سلسله جلساتی که تاکنون پیرامون VOD برگزار شده است از نکات تامل برانگیز در چند ماه گذشته است. به نظر می رسد با ورود فناوری نوین عرضه و انتشار فیلم و سریال، موسساتی که ۱۷ سال نسخه فیزیکی محصولات سینمایی را به بازار عرضه می کردند و طی این مدت با صرف هزینه های مادی فراوان اقدام به خرید رایت صدها عنوان فیلم سینمایی کردند، کرسی ثابتی در جلسات تصمیم گیری جدید ندارند و تعدادی از آنها تن به همکاری مشترک با شرکت های تجمیع کننده داده اند. همان شرکت هایی که زیرساخت های فنی برای بارگذاری و انتشار محصول در فضای مجازی را فراهم کرده اند.

سید غلامرضا موسوی دبیر هیات رئیسه شورایعالی تهیه کنندگان سینمای ایران در مورد دلایل تشکیل جلسه یکشنبه آینده تهیه کنندگان با ده شرکت تجمیع کننده گفته است : مدتی است که شورایی مرکب از نمایندگان شورایعالی تهیه کنندگان آقای علیرضا داودنژاد و منوچهر شاهسواری و دو تن از نمایندگان تجمیع کنندگان آثار vod و آقای دکتر ابطحی مدیر عامل موسسه رسانه های تصویری و مسئول سامان دادن به این مهم که با عنوان سامانه سند شناخته می شود، فعالیت خود را آغاز کرده است. در این جلسات راهکارهائی برای ارائه فیلم های سینمایی و تولید و پخش این آثار از طریق سامانه سند ( ویدیو درخواستی از طریق اینترنت ) پیش بینی و شکل آئینامه ای مدون در حال شکل گیری است. از آنجا که لازم است صاحبان آثار و بخصوص تهیه کنندگان سینمای ایران با ده شرکت تجمیع کننده vod آشنا و برای مراودات فرهنگی و اقتصادی از یکدیگر شناخت پیدا کنند، این نشست برگزار می شود. در این جلسه دکتر ابطحی و همکاران وی گذشته، حال و آینده vod  را برای همکاران تهیه کننده تشریح خواهند کرد و سپس نمایندگان شورایعالی تهیه کنندگان آخرین دستاوردهای vod و همچنین توافق های انجام شده با مدیران شرکت های vod را معرفی خواهند کرد و به سوالات تهیه کنندگان پاسخ خواهند داد.

وی ادامه داد: در این نشست مدیران شرکت های تجمیع کننده آثار بطور جداگانه ضمن معرفی شرکت هایشان، نمایندگانشان را برای عقد قرارداد ها به همکاران تهیه کننده رسماً معرفی می کنند. شورایعالی در این بخش تلاش دارد تا از همان ابتدا دست دلالان را از این بازار کوتاه نماید.

موسوی در پایان گفت: این نشست شروع بازاری تازه و جدید را برای محصولات فرهنگی در پی خواهد داشت و در حقیقت شروع رسمی ارتباط تهیه کنندگان با مدیران شرکت های تجمیع کننده آثار vod  می باشد.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید