روزانه های سینمایی

مجوزهایی که دیگر اعتبار ندارند!

«روزانه های سینمایی» پیش از این گزارش داده بود:« سال ۹۳ به پایان نرسیده بود که صدا و سیما با برگزاری یک جلسه ویژه پنج شرکت داوطلب مجری تلویزیون اینترنتی را معرفی کرد و تعهدات سنگینی را بر دوش آنها نهاد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که رسانه ملی به موجب برداشتی که از قانون اساسی دارد، خود را یگانه متولی انحصاری تلویزیون از هر نوعی می داند. رسانه ملی در گام بعدی با حفظ این حق و امتیاز انحصاری، اجرای پروژه تلویزیون اینترنتی را به شرکت های واجد شرایط تفویض کرد. پنج شرکت برنده مزایده که لابد در خود می دیدند که از پس تامین تعهدات مالی در قبال صدا و سیما برآیند، در چند ماه گذشته بصورت کجدار و مریز درصدد انجام مقدمات کار برآمدند و مطالعات خود را آغاز کردند. در بین این پنج شرکت سه شرکت: فناپ، ایرانسل و توسعه سامانه بهنگام غدیر در نمایشگاه تله کام ۲۰۱۵ در برخورد با بازدیدکنندگان نوید راه اندازی قریب الوقوع تلویزیون اینترنتی را دادند و بعضاً در VIP غرفه هایشان بازدیدکنندگان ویژه را با دموی برنامه نهایی شان آشنا کردند.»

حالا خبر می رسد، پروانه پنج شرکت و کنسرسیومی که سال گذشته از سازمان صدا و سیما مجوز تلویزیون اینترنتی را دریافت کرده بودند، لغو گردید.

«به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، سازمان صدا و سیما در سال ۹۴ در یک فراخوان عمومی برای نخستین بار در کشور نمایندگی رسمی صدا و سیما در ارائه خدمات IPTV (تلویزیون اینترنتی) را به ۵ شرکت اعطا کرد.

به این ترتیب ۵ شرکت ایرانسل، توسعه بهنگام غدیر، آسمان (وابسته به کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام)، باران تلکام (متشکل از فناپ، آریا همراه، سام سرویس و مهندسی ایران برنا) و تراشه سبز ( متشکل از چند عرضه کننده خدمات اینترنتی) به صورت رسمی مجوز اپراتوری تلویزیون اینترنتی را دریافت  کردند.

پس از این، به تازگی شهاب جوانمردی یک دارنده مجوز رسمی ارائه خدمات تلویزیون اینترنتی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، از لغو تمامی مجوزهای صادره برای اپراتورهای تلویزیون اینترنتی توسط سازمان صدا و سیما خبر داد و اظهار داشت: این سازمان مجوزهای صادره را کان لم یکن اعلام کرده است.

مدیرعامل هلدینگ ICT فناپ گفت: پس از حضور رئیس جدید سازمان صدا و سیما سیاست سازمان درباره نحوه کار در سرویس IPTV تغییر کرده و تدوین فرمت جدیدی از قرارداد در این سازمان آغاز شده است.

جوانمردی گفت: در این جریان مشکل اساسی معطل ماندن سرمایه گذاری بخش خصوصی برای سیاست گذاری و تغییر سیاست‌ها است که با توجه به سرمایه‌بر بازار تلویزیون اینترنتی، سرمایه‌گذار در آن را پیچیده می‌کند.

به گفته وی اگرچه صدور مجوز تلویزیون اینترنتی برای اولین بار در کشور اتفاق می‌افتد و از این رو از نظر قانونگذاری و الزامات قانونی دارای چالش‌هایی است اما این تاخیر و تعلل  علاوه بر کاهش جذابیت سرمایه گذاری، سرمایه‌گذاران را برای ورود به عرصه‌های جدید بازار نگران می‌کند.

وی اضافه کرد: علیرغم تغییر فرآیند کار ۲ اقدام مثبت مهم توسط مدیران سازمان صدا و سیما انجام شده که نخست با همراهی اجازه دادند ارائه سرویس به مشتریان فعلی متوقف نشود و همچنین دوم اولویت پذیرش متقاضیان در دوره‌ جدید را به مجموعه‌هایی اختصاص داده‌اند که قبلا مورد تائید قرار گرفتند، در این حوزه ورود و با سرمایه‌گذاری کرده‌اند و  نشان داده‌اند که علاقمند به کار در این بازار هستند.»

بدیهی است در بین این شرکت ها مجوز vod«آیونت»(باران تلکام) و «آی سیما»(توسعه بهنگام غدیر) که از سوی سازمان سینمایی صادر شده است، کماکان معتبر است و خدمات این شرکت ها به مشتریان ادامه خواهد داشت.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید