روزانه های سینمایی

عرضه فیلم های ایرانی در شبکه شتاب می گیرد

عرضه ۴۰ عنوان سینمایی ایرانی طی سالجاری در شبکه نمایش خانگی نشاندهنده آن است که مراکز عرضه توانسته اند نسبت به مدت مشابه در سال های قبل، سبد متنوعی را به مخاطبان ارائه کنند. طی هفت ماه گذشته بطور متوسط از شش عنوان سینمایی ایرانی در شبکه رونمایی شده است و پیش بینی می شود در مدت باقی مانده تا پایان سال این روند حفظ شود و در مناسبت هایی مثل پایان سال فیلم های بیشتری روانه پیشخوان های فروش گردند. افزایش تولید فیلم در دو سال اخیر که سالانه به ۱۵۰ فیلم منجر شده است، بر حجم ترافیک فیلم ها در مسیر اکران عمومی، نمایش در گروه «هنر وتجربه» و نیز شبکه نمایش خانگی افزوده است. هر قدر مقررات شورای صنفی نمایش و نیز سالن های محدود گروه «هنر و تجربه»، امکان وسعت بخشیدن به اکران فیلم ها را دشوار کرده است، شبکه نمایش خانگی قادر است با گسترش بازار، راه را برای توزیع عناوین بیشتر هموار کند. کافی است مسولان دولتی در استانها انگیزه پیدا کنند و با بالا زدن آستین ها، حسب مورد در گفتگو و تعامل با اتحادیه های صنفی موانع موجود در مسیر افزایش مراکز عرضه را از میان بردارند و دسترسی به نسخه ارجینال را برای عموم هموطنان امکان پذیر سازند. در حال حاضر با فرض اینکه تهیه کنندگان همه فیلم های اکران شده، قصد توزیع آنها را در شبکه داشته باشند، ۲۰ فیلم از اکران های ۹۳ و ۹۴ و ۳۰ فیلم از اکران ۹۵ در نوبت عرضه در شبکه قرار دارند.

از سوی دیگر فاصله زمانی مانده تا آغاز عرضه سریال های «ماه تی تی»داود میرباقری، «شهرزاد ۲» حسن فتحی و «عاشقانه» منوچهر هادی، فرصت مناسبی است تا شبکه همه ظرفیت های توزیع خود را به خدمت فیلم های ایرانی درآورد و زمینه بازگشت بخش دیگری از سرمایه فیلم ها و یاسودآوری آنها را مهیا سازد. کاهش عنوان و تیراژ فیلم های سینمایی خارجی که مسئولان از آن به عنوان یک دستاورد یاد می کنند! اگر چه نشان از بی اعتمادی مخاطب به شبکه رسمی و تامین نیازهای خود از مجاری مطمئن دیگری است، معنایی جز این ندارد که با مستثنا کردن انیمیشن های خارجی، شبکه نمایش خانگی تمام قد به سوی ایرانیزه شدن حرکت می کند و از این حیث می تواند بیش از گذشته مقوم و مکمل سینمای ایران گردد. بدیهی است اگر روند مبارزه با سایت های متخلف شدت گیرد و عرصه بر آنها تنگ گردد، متعادل شدن دخل و خرج فعالان نمایش خانگی دور از دسترس نخواهد بود.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۲ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • خبری از عرضه محمد (ص) مجید مجیدی نیست؟
    از ساخت سینمایی کلاه قرمزی و دوستان خبری نیست؟

    • توزیع نسخه دی وی دی محمد(ص) به پایان نمایش های جهانی فیلم موکول می گردد. بعید است در سالجاری این اتفاق بیفتد.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید