روزانه های سینمایی

پرتاب آخرین تیر از چله سینما

فروش خیره کننده فیلم سینمایی «سلام بمبئی» در دو روز اول اکران، بسیاری از محاسبات را به هم ریخت و آب پاکی بر پیش بینی کسانی ریخت که معتقدند تماشاگران به نمونه های «فیلمفارسی»دست رد می زنند. «سلام بمبئی» آخرین فیلم پر فروش سینمای ایران تا قبل از آغاز جشنواره فیلم فجر و در واقع آغاز سال سینمایی است. فروش حداقل نیم میلیارد تومانی «سلام بمبئی» طی دو روز اکران، پاسخ دلگرم کننده ای به تهیه کننده و سرمایه گذارانی است که هزینه سنگینی را برای تولید فیلمی در هند و با حضور بازیگران مشترک ایرانی و هندی متحمل شده اند. اکران همزمان فیلم در نزدیک به ۱۰۰ سالن سینما در سراسر کشور کمک زیادی به جذب تماشاگر می کند و در صورت رضایت تماشاگران از فیلم، تبلیغ شفاهی و دهان به دهان فیلم، جبران نبود آگهی های تلویزیونی را خواهد کرد.

بازگشت دوباره «محمد رضا گلزار» به سینما پس از فروش متوسط فیلم «خشکسالی و دروغ» و اولین حضور سینمایی خواننده پاپ «بنیامین بهادری» قطعاً در اشتیاق تماشاگران برای رفتن به سینماها بی تاثیر نیست اما از سوی دیگر نیاز فضای روانی جامعه به نشاط و شادابی پس از تحمل دو ماه سوگ و عزای سنگین، در موفقیت این فیلم نقش غیرقابل انکاری دارد. بیننده سینمای هند را با آواز و رقص اش می شناسند و حضور یک خواننده ایرانی و بازیگری که عقبه موسیقیایی دارد(سابقه حضور گلزار در گروه آریان) در او این تصور را ایجاد می کند که وزن موسیقی در فیلم سنگین باشد و با خرید یک بلیط می تواند هم فیلم ببیند و هم حظی از ترانه ها وکلیپ های فیلم ببرد. اگر مردان بازیگر هم تکانی به خود بدهند فبها!

از اینها گذشته «سلام بمبئی» می تواند شروع خوبی برای همکاری در تولید فیلم های جدی با سینماگران هندی باشد. سینمای هند به پشتوانه صدها میلیون بیننده، هزاران سالن نمایش فیلم و تجارتی عظیم در اغلب کشورهای جهانی، دوست و متحد خوبی برای سینمای ایران است. سینمای ایران نیازمند راهیابی به اکران های جهانی است تا از پیله کوچک و محدود خود بدر آید و به موفقیت های ریز و درشت جشنواره ای دلخوش نباشد.

«سلام بمبئی» به کارگردانی قربان محمد پور از روز پنجشنبه ۱۱ آذر در سینماهای کشور اکران شده است. در این فیلم  علاوه بر محمد رضا گلزار و بنیامین بهادری از ایران، دیا میرزا، گلشن گروور و بهروز چاهل بازیگران سینمای هند ایفای نقش کرده اند.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید