روزانه های سینمایی

روایت آنلاین تاریخ

اقامت در خارج از کشور  و در قامت یک دیپلمات سبب نشده است تا دغدغه هایش در باره «تولید محتوا» با ابزارهای نوین را بفراموشی بسپارد. «محمد سعید قائنی نجفی» سالهاست که در یک کشور اروپای شرقی به اقتضای مسئولیت های اداری اش مشغول کار است و بعضاً به رصد فعالیت های فرهنگی در داخل کشور نیز می پردازد. این عضو هیات مدیره موسسه «هنرنمای پارسیان» با توجه به موج اخیر تولید محتوا در فضای اینترنت، با مشاهده یکی از این برنامه ها یادداشتی اختصاصی را برای «روزانه های سینمایی» ارسال کرده است که ضمن تشکر از ایشان، در ادامه آن را می خوانید.

به اقتضای مسئولیت های دولتی جهت مدتی است در تعطیلات آخر هر هفته بخشی از وقت آزاد و استراحت خودم رو به دیدن مصاحبه های مختلف موجود در فضای مجازی اختصاص میدهم و بعضن به برنامه های بسیار آموزنده ای برخورده ام. انشالله برخی از این گونه برنامه ها را خدمت دوستان فرهیخته ام معرفی خواهم کرد.

پیشتر نام «حسین دهباشی» را جسته و گریخته شنیده بودم تا این که برنامه ای به نام خشت خام از کانال تاریخ آنلاین در سایت آپارت دیدم…

پایگاه پژوهشی و رسانه‌ای «تاریخ آنلاین»، قصد دارد زین پس یکشنبه‌ هر هفته، مجموعه گفتگوهای خشت خام را به صورت آنلاین در  شبکه‌های اجتماعی معتبر و مجاز و از جمله  سایت و کانال اینترنتی خود منتشر کند. این مجموعه گفتگوها به صورت مصاحبه‌‌های طولانی و تصویری با مسئولین، مشاهیر و فعالان سیاسی و فرهنگی ایران تهیه شده است.

فعلن پنج مصاحبه تخصصی و طولانی از این مجموعه را که تاکنون منتشر شده دیده و همگی را پسندیده ام: فائزه هاشمی، صادق زیباکلام، حمید رسایی، محمدرضا زائری، ابراهیم یزدی

سوالهای بجا و اطلاع خوب مجری برنامه و رعایت حداقل انصاف تاریخی به کیفیت بحثها کمک کرده و ظاهرن قبلن هم برنامه ای تحت عنوان تاریخ شفاهی دوره ی پهلوی دوم را تهیه کرده است که آن را ندیده ام.

«تاریخ آنلاین»، سایت خبری است که فعالیت غیر رسمی خود را از از بهمن ۹۴ آغاز کرد. هدف این سایت توجه به مسائل تاریخی بود؛ چه تاریخ ایران و چه جهان و حتی حوادثی که هم اکنون اتفاق میفتد؛ اما تصور ما این است که این موضوع اهمیت تاریخی دارد. این سایت در حوزه سیاست خارجی فیلم هایی را تلخیص و تا امروز حدود ۲۸۰ قطعه ویدیویی منتشر کرده است. از چند ماه قبل که این سایت به عنوان پایگاه خبری از وزارت ارشاد مجوز گرفت وارد فاز جدید شد که برنامه های تولیدی داشته باشد. 

شما را نیز به دیدن این مصاحبه ها که البته تایم دو سه ساعته هم دارند دعوت میکنم. برای من که خسته کننده نبود.

محمد سعید قائنی نجفی

پی نوشت یک: این همان فرصت نابی است که رسانه های جدید در فضای انحصاری و یکسویه ی حاکم بر رسانه ملی در اختیار مخاطبان با علایق مختلف می توانند قرار دهند و اگر وزارت فخیمه ی ارشاد قدر این داشته ی خود را بداند دیگر نگران کمبود فضای ارتباطی با مردم نخواهد بود.

پی نوشت دو: جالبه که همین دیروز دونالد ترامپ رئیس جوهور منتخب امریکا بجای نشست مطبوعاتی موضوعی بسیار مهم در مورد لغو قرارداد تجارت ترانس پاسیفیک در قالب یک پیام ویدیویی منتشر کرد.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید