روزانه های سینمایی

خلوت گزیده را به تماشا چه حاجت است

در آستانه آغاز به کار سامانه ویدیوی درخواستی از جانب ده شرکت مجاز و عرضه و انتشار صدها عنوان فیلم و سریال ایرانی و خارجی، مدیران رسانه ملی هم بیکار ننشسته و ضمن واگذاری بخشی از آرشیو برنامه های نمایشی خود به یکی از این ده شرکت ارائه دهنده سرویس ویدیوی درخواستی(آی سیما)، تصمیم گرفته اند تا پنجره شبکه «تماشا» را دوباره بسوی مخاطبان تلویزیون بگشایند. این شبکه تا قبل از تغییرات مدیریتی در سازمان صدا و سیما با پخش سریال های عموماً خارجی و تکراری در زمان رئیس اسبق صدا و سیما آغاز به کار کرد و سرافراز در راستای کوچک سازی و حذف شبکه های مشابه به کار«تماشا» خاتمه داد. حالا مدتی است که با بازگشت به کار مدیران سابق به پشت میزهایشان، راه اندازی شبکه های تعطیلی شده در دستور کار قرار گرفته است تا آب رفته به جوی بازگردد.

«تماشا» این بار با فرمت اچ دی از بینندگان دلبری خواهد کرد. بدین ترتیب اولین شبکه اچ دی سیما برای چندمین بار تغییر ماهیت می دهد و این بار با شانه خالی کردن از زیر بار پخش برنامه های پایتخت، تمام ظرفیت خود را در خدمت فیلم و سریال های خارجی و اصطلاحاً تامینی قرار خواهد داد. بدین ترتیب «آی فیلم» به روال گذشته دربست در خدمت سریال های ایرانی ، شبکه«نمایش» ویژه فیلم های سینمایی خارجی و ایرانی و«تماشا» مجموعه ای از فیلم و سریال های خارجی و فیلم های مستند را در کنداکتور پخش خود قرار خواهد داد.

دکتر «حسین کرمی» که به عنوان مدیر موسس بسیاری از شبکه های سیما شهرت دارد، این بار در کنار همه مسئولیت های خود در شبکه «نسیم» و مرکز امور نمایشی سیما، راه اندازی «تماشا» را هم عهده دار شده است.

انتظار می رود «کرمی» در طراحی برنامه های این شبکه متفاوت تر از گذشته عمل کند و سیمای ممتازی را به «تماشا »در قیاس با «آی فیلم» و «نمایش» ببخشد. زیرا یکی از دلایل تعطیلی شبکه در دوره گذشته مشابهت زیاد جدول برنامه های آن با دو شبکه مذکور بود و به همین خاطر اندک تغییراتی که بویژه در جدول پخش برنامه های شبکه «نمایش» صورت گرفت، باعث شد تا بینندگان خیلی زود «تماشا» را از یاد ببرند و آن را به بایگانی خاطره ها راهی کنند. «تماشا» در این دوره به جز انبوه شبکه های ماهواره ای، با رقیب دیگری در داخل روبرو است. این رقیب یعنی «نمایش خانگی» این روزها با انتشار نسخه DVD فیلم و سریال ها و نیز عرضه و انتشار عناوین تامینی و تولیدی در فضای مجازی، قصد دارد بیش از گذشته از بین بینندگان ثابت تلویزیون یارگیری کند. در این سالها به فراخور تغییر الگوی مصرف رسانه ای و افزایش سرعت اینترنت بسیاری از مخاطبان رسانه ملی در خلوت خود با استفاده از نمایشگرهای شخصی دست بازی برای انتخاب عناوین مورد علاقه دارند. اگر «تماشا» طرحی نو درنیاندازد، آنگاه به قول خواجه شیراز باید گفت:

خلوت گزیده را به تماشا چه حاجت است/ چو کوی دوست هست به صحرا چه حاجت است!

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱ نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • متاسفانه شبکه نمایش بسیار بسیار ضعیف عمل میکنه و کمتر فیلم های خوب پخش میکنه.به غیر از پخش سریال های خاطره انگیز با کیفیت بالا و همچنین کارهای کلاسیک چیز دیگه ای نداره.
    امیدوارم تماشا خیلی خوب عمل کنه و اثار بهتری پخش کنه.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید