روزانه های سینمایی

خانه پوشالی به سرنوشت معمای شاه دچار شد

کسانی که پیگیر پخش مجموعه «خانه پوشالی» در شبکه نمایش سیما بودند، شب گذشته با این زیرنویس روبرو شدند که خبر از بازپخش فصل اول سریال و آغاز پخش فصل دوم از اول آبان ماه می داد.

قبل از این مجموعه «معمای شاه» نیز پس از ۱۱ ماه پخش هفتگی و در حالی که بخش قابل توجهی از آن به رویت تماشاگران رسیده بود، به ورطه تکرار افتاد و از ابتدای همین هفته شاهد بازپخش آن بصورت هر شبی هستیم. این اقدام فرصتی برای تیم تولید فراهم می سازد تا در هفته های باقیمانده موفق به اتمام تصویر برداری و تدوین مجموعه شوند و از پخش بازنمانند.

بر خلاف«معمای شاه» هر چهار فصل سریال «خانه پوشالی» توسط« نتفلیکس» پخش شده است و دوبله دو فصل آن توسط امور دوبلاژ سیما به پایان رسیده است. این مجموعه در پخش ماهواره ای شبکه نمایش جایی ندارد و فقط از طریق ستاپ باکس قابل دریافت است. عده ای این اقدام را به عدم خرید رایت مجموعه از سوی سیما نسبت می دهند و ادعا دارند «نتفلیکس» اساساً رایت تلویزیونی سریال را به هیچ کشور و یا موسسه ای نفروخته است. مقایسه نسخه دی وی دی فصل اول «خانه پوشالی» که توسط موسسه «سینما ۲۴» در اواسط این ماه توزیع شد، با نسخه تلویزیونی به خوبی گویای ممیزی و ترجمه متفاوت آنها با یکدیگر است. با این حال معلوم نیست که آیا ناشر نسخه نمایش خانگی اثر برای آماده سازی سه فصل باقیمانده سرمایه گذاری خواهد کرد یا نه.

تماشای «خانه پوشالی»  در روزها و شب هایی که مناظره های انتخاباتی نامزدهای احزاب دموکرات و جمهوری خواه در آمریکا اوج گرفته است، خالی از لطف نیست و ارجاعات فرامتنی سریال به رویدادهای واقعی در فضای سیاسی آمریکا برای اهل نظر قابل تامل است.

اپیزودهای فصل اول سریال را کارگردانان مطرحی همچون: دیوید فینچر، جوئل شوماخر، جیمز فولی، جودی فاستر و رابین رایت کارگردانی کرده اند. این فصل در فوریه ۲۰۱۳ توسط نتفلیکس پخش شد. نسخه انگلیسی «خانه پوشالی» در سال ۱۹۹۰ در چهار قسمت تولید و پخش شد و تلویزیون ایران در دهه هفتاد شمسی در سه قسمت آن را به روی آنتن برد. «خانه پوشالی» اولین جلد از سه گانه ای است که« مایکل دابز» سیاستمدار محافظه کار انگلیسی آن را نوشته است.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۳ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • با تصمیم جدید شبکه برای پخش روزانه معمای شاه
  عوامل تولید حدود ۴۰ روز وقت دارند
  تا قسمت‌های باقی‌مانده را آماده نمایش کنند
  این در حالی است که حسن پیله‌ور در ماه‌های گذشته
  و سعید سالاروند در همین اواخر
  از ادامه انجام جلوه‌های ویژه رایانه‌ای سریال انصراف داده‌اند
  و طبق شنیده‌ها هادی اسلامی نیز از قبول این مسئولیت سر باز زده است
  از مهترین عوامل ایجاد این گره کور
  می‌توان به حجم بالای صحنه‌هایی اشاره کرد که به اصلاح و روتوش نیاز دارند
  که ناآشنایی عوامل تولید صحنه‌ای با پس‌تولید
  و نبود کارگردان جلوه‌های ویژه
  این مسئله را بسیار پیچیده کرده است
  امیدوارم در فرصت باقی‌مانده
  کسی پیدا شود که این بار را بر دوش بکشد
  و هزینه‌های هنگفت تولید این سریال بی‌ثمر نماند

 • برای پیشگیری از بدفهمی این که سریال جدید خانه ی پوشالی در شرف پخش همان ورژن قدیمی ساخته و پخش شده در انگلستان دهه نود میلادی بوده، بهتر است در پاراگراف آخر نسخه به روایت تغییر کند و در بالاتر هم به سال تولید نخستین فصل روایت امریکایی این داستان اشاره شود

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید