روزانه های سینمایی

حکم «ابد و یک روز» تغییر می کند؟

در بین فیلم های نوروزی سینما در سالجاری که یکی بعد از دیگری در شبکه نمایش خانگی رونمایی شده اند. جای دو عنوان پر فروش «۵۰ کیلو آلبالو» و «ابد و یک روز» خالی است. با حواشی ایجاد شده برای اکران ناتمام فیلم سینمایی «۵۰ کیلو آلبالو» امیدی به عرضه نسخه ویدیویی این فیلم نمی رود. فیلم «پرونده هاوانا»تولید سال های گذشته سینما نیز سرنوشت مشابهی یافته است. هفته گذشته پروانه نمایش این فیلم لغو شد و با این اتفاق فیلم برای همیشه جوانمرگ شد و فرصت دلبری کردن نیافت. بر خلاف فیلم «علیرضا رئیسیان» «۵۰ کیلو آلبالو» فاقد پروانه نمایش خانگی است و اساساً تهیه کننده فیلم تقاضای چنین پروانه ای را نکرد تا دست رد بر سینه اش نخورد. کارگردان «پرونده هاوانا» بعد از رسانه ای کردن اعتراض خود، شکایتی را هم تسلیم صنف متبوعش «شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینما» کرده است. از «سعید روستایی» کار زیادی ساخته نیست؛ زیرا «ابد و یک روز» به رغم داشتن پروانه نمایش خانگی دچار دست اندازی های حقوقی ناشی از بازداشت «محمدامامی» عضو هیات مدیره صندوق فرهنگیان شده است. «امامی» خریدار رایت ویدیویی فیلم «ابد و یک روز» است و همین مسئله سبب توقف فیلم در پشت کارخانه های تکثیر شده است.

همین هفته پیش بود که «سعید روستایی» در پاسخ به فالوئرهایش در اینستاگرام گفته بود که بزودی فیلمش در نمایش خانگی توزیع می شود. با این همه پخش «ابد و یک روز» در برنامه توزیع آینده هیچیک از پخش های سه گانه محصولات نمایش خانگی قرار ندارد و تاریخ مشخصی برای عرضه آن اعلام نشده است. در همین رابطه سایت تابناک سرعت نامتعارف در عرضه سریع و بی وقفه در توزیع  فیلم هایی که رایت آنها توسط «امامی» خریداری شده است را قابل تامل ارزیابی کرده و نوشته است: 

«با وجود طولانی شدن غیبت تهیه کننده شهرزاد، تولید این سریال همچنان ادامه دارد و ظاهراً بستگان و نزدیکان امامی، مانع از هم پاشیدن امور مرتبط با این تهیه کننده سینما و وارد آمدن خسارت‌های احتمالی قابل توجه به او شده‌‎اند؛ اما اتفاق جالب‌تر اینکه حتی تصمیمات اقتصادی درباره آنچه عنوان سرمایه محمد امامی مطرح می‌شود نظیر رایت فیلم‌های سینمایی در شبکه نمایش خانگی، در حال وقوع است؛ تصمیماتی که امامی نمی‌توانسته از درون بازداشتگاه گرفته کرده باشد.
 
یکی از این تصمیمات عرضه فیلم‌های سینمایی است که نسخه شبکه نمایش خانگی‌اش را امامی خریداری کرده است. نکته قابل توجه آنکه فیلم‌های مذکور با سرعت قابل توجه و نامتعارفی در حال عرضه در شبکه نمایش خانگی هستند و آن گونه که یکی از نزدیکان امامی در گفت و گویی عنوان کرده بود، این موسسه اسماً به نام شخص دیگری است و سرمایه اش توسط امامی تامین شده است. باید دید آیا در ماه‌های آینده کل سرمایه این تهیه کننده در حوزه سینما به پول نقد نزدیک می‌شود؟!  “
اگر این تحلیل درست باشد پس برای عرضه فیلم «ابد و یک روز» در نمایش خانگی نباید مانعی وجود داشته باشد. در حالیکه قرائن خلاف این ادعا را نشان می دهد.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید