روزانه های سینمایی

جدال دیدنی اسطوره های شطرنج جهان در این فیلم

در بین چهار عنوان فیلم خارجی موسسه قرن ۲۱ که این هفته توزیع شده اند، فیلم سینمایی«قربانی پیاده» از شهرت بیشتری برخوردار است. بعد از فیلم مستند جنجالی «بابی فیشر در برابر جهان» اینک به همت موسسه قرن ۲۱  فیلم سینمایی« قربانی پیاده » با موضوع این قهرمان اسطوره ای جهان در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است. « قربانی پیاده » اولین بار در جشنواره فیلم تورنتو کانادا در سال ۲۰۱۴ رونمایی شد. کارگردان فیلم ادوارد زوییک است که قبلا از او « آخرین سامورایی» را دیده ایم. ” Tobey Maguire” بازیگر فیلم های سه گانه مرد عنکبوتی ایفاگر نقش بابی فیشر در دوره جوانی و میانسالی است.

در درام پرتره «قربانی پیاده» مبارزه افسانه‌ای میان فیشر و بوریس اسپاسکی- قهرمان اتحاد جماهیر شوروی سابق- به صحنه نبردی میان دو ابرقدرت دوران جنگ سرد، آمریکا و شوروی بدل شده است. بعد از آنکه دیوید فینچر از ساخت فیلم « قربانی پیاده » منصرف شد، ادوارد زویک در سال ۲۰۱۳ فیلم را ساخت و اولین نمایش فیلم در جشنواره تورنتو مورد استقبال واقع شد.

دیگران چه گفته اند:

«دیلی تلگراف» درباره ی این فیلم می نویسد: اصولاً فیلم “زویک” صحنه را برای یک نمایش عالی عقلانی آماده می سازد و سپس محتویاتش را پنهان می کند. او قلعه می رود و مهره هایش را هدر می دهد تا به یک مساوی پوچ برسد.

این فیلم بی شک برای طرفداران شطرنج یک رویداد است. همه ی ما با داستان آن آشنا هستیم. اما گویی برای آشکار شدن (گره ای از) داستان نیاز به تماشای آن داریم. همان طور که در فیلم صدایی ندا می دهد: “بابی نمی خراشد … او منفجر می کند!”  

«قهرمان پیاده» با مدیریت شروین قطعه ای و گویندگی سعید مظفری، عباس نباتی، منوچهر زنده دل و شروین قطعه ای در استودیوی قرن ۲۱ دوبله شده است.

خاطر نشان می سازد، فیلم های: «ردیاب»(انگلستان-۲۰۱۰)، «وحشت در انبار ۲۴»(انگلستان-۲۰۱۲)و «وصیت نامه نوبل»(سوئد-۲۰۱۲) به همراه «قهرمان پیاده» تازه ترین عناوین منتشر شده از سوی موسسه قرن ۲۱ هستند.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید