روزانه های سینمایی

در دامان مادر سینمای ایران کودکی نیست

پیشقراول فیلم های بهار امسال، فیلمی از تولیدات سینمای کودک و نوجوان بود. «قرن ۲۱» با توزیع فیلم «بچگیتو فراموش نکن» دل خوش به این بود که فیلم به رغم اکران و گیشه ضعیف، از مسیر اکران عمومی عبور کرده بود و نامی از فیلم به گوش مخاطبان پیگیر خورده بود. حالا که دوباره فیلمی از سینمای کودک و نوجوان ایران، طلیعه دار فیلم های فصل تابستان در شبکه نمایش خانگی شده است، شاید خود موسسه «سوره» هم اطمینان چندانی به موفقیت فیلم نداشته باشد.

 «شیر تو شیر» فیلمی که بر اساس اقتباسی از قصه کوتاهی به نام «شیر» نوشته مرادی کرمانی ساخته شده است، اول بار در پاییز سال ۱۳۹۰ در بیست و پنجمین جشنواره کودک اصفهان به نمایش درآمد و همه دستاورد حضور در جشنواره برای «ابراهیم فروزش» نویسنده و کارگردان فیلم و تیم همراهش، دریافت دو دیپلم افتخار: بازیگری (به یک از کودکان نابازیگر) و عکاس فیلم بود. «فروزش» اولین بار در سال ۱۳۷۰ با ساخت فیلمی بر اساس «خمره» نشان داد که علاقه خاصی به قصه های «مرادی کرمانی» دارد. بر خلاف «خمره» محصول « کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان »که در دهها جشنواره داخلی و خارجی در شرق و غرب عالم شرکت کرد و بعضاً جوایزی هم کسب کرد، «شیر تو شیر» یکجا نشینی را ترجیح داد و به خواب طولانی پنج ساله رفت.!

بعد از فیلم «دیو و دلبر» «شیر تو شیر» دومین محصول سینمایی امسال عرضه شده در نمایش خانگی است که بدون محک خوردن در گیشه سینماها، مستقیماً سر از سبد محصولات شبکه درآورده است. آنطور که برنامه اکران تابستان سینماها نشان می دهد، چنته سینمای کودک باز هم خالی است و فیلم هایی که طی سالیان گذشته ساخته شده اند، -شاید به دلیل نداشتن جذابیت- شانسی برای نمایش عمومی در فصل فراغت میلیونها کودک و نوجوان ندارند. «شورای راهبردی سینمای کودک و نوجوان» تحت حمایت دولت، به رغم اسم پرطمطراق و عمر دو ساله اش هنوز طرح خاصی را برای احیای سینمای کودک عملیاتی نکرده است و شاید از همین روست که فیلم های درصف اکران مانده ترجیح می دهند قاچ زین را بچسبند و از خیر اسب پیشکشی بگذرند و رخت ویدیو به تن کنند.

…«شیر تو شیر» طعم قصه های ساده و صمیمی «مرادی کرمانی» را دارد و حکایت پسر بچه ای است که در دوره شیرخوارگی فرزند رضاعی بسیاری از مادران شیر ده روستا شده است. این واقعیت موجب اتفاقات جالبی برای ادامه زندگی او شده است.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید