روزانه های سینمایی

فوت کوزه گری در فیلمنامه نویسی

دو محقق سرتق هلندی از جیب مایه گذاشتند و دو سال آزگار در آمریکا و هالیوود پرسه زدند و با سناریست ها و سینماگران زیادی نشست و برخاست کردند؛ که چکار کنند؟ تا رمز و راز سناریوهای جذاب و بفروش هالیوودی را یاد بگیرند. ره آورد سفر این دو هلندی در بازگشت به کشورشان کتابی شد به نام راز هالیوود، فرمول طلایی موفقیت. کتابی که در هر بار انتشار با استقبال زیاد خوانندگان و علاقمندان به سینما روبرو شد. رامین فراهانی مستند ساز این کتاب را از زبان هلندی به فارسی برگردانده تا این روزها در نمایشگاه کتاب و در غرفه دیده وران بدست علاقمندان سینما برسد.

 راز هالیوود در ادامه کتاب های آموزش سناریو نویسی این بار طرحی نو در می اندازد و انصافاً به روش کارگاهی فوت و فن نگارش فیلمنامه های پرکشش هالیوودی را برملا می سازد.  جالب است بدانید که کتاب از ابتدا تا پایان درصدد شرح و بسط یک فرمول برای فیلمنامه نویسی است.!

ش+م= ۵ن  شخصیت +مشکل =۵ نقشه

اگر می خواهید از کتاب حظ کامل ببرید و مثال های متعددی که نویسندگان از فیلم های موفق کلاسیک و متاخر زده اند، به نظرم نیمی از فیلم هایی که در کتاب از آنها نام برده شده است، دوباره ببینید  کتاب نثر بسیار روانی دارد و رامین فراهانی برای یافتن معادل های فارسی خوب کار کرده است. به این خاطر راز هالیوود برای هنرجویان، دانشجویان و سینماگران در هر رده سنی و تحصیلی قابل استفاده است. نقطه عطف کتاب فصل چهارم آن است که سناریست ها باید با در دست داشتن جداولی که به آنها ارائه شده است، مراحل هشت گانه داستان شان را در آن پیاده کنند و به اصطلاح فیلمنامه اولیه اشان را از صافی آن عبور دهند.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید