روزانه های سینمایی

پسر کو ندارد نشان از پدر

تماشای «قندون جهیزیه» را از دست ندهید و به دیگران هم توصیه کنید.! ۱۵ دقیقه پرده اول فیلم ممکن است آدرس غلطی به بیننده بدهد و او را یاد انبوه فیلم های واقع گرای اجتماعی این سالهای سینمای ایران بیاندازد اما با روشن شدن موتور داستان یعنی آمدن گروه فیلمبرداری به خانه استیجاری قهرمان اصلی، ماجراهای جالب و شیرینی یکی بعد از دیگری رخ می دهند و بیننده را با خود همراه می سازند. «قندون جهیزیه» برای تماشاگران هم پاره ای از واقعیات پشت صحنه فیلم های ایرانی را مجسم می سازد و هم فی نفسه به دلیل موقعیت هایی که یک فیلمساز اولی بدرستی خلق می کند، جذاب و سرگرم کننده است.

«علی ملاقلی پور» در زمان اکران فیلمش حاشیه هایی بوجود آورد و اگر یادتان باشد ادامه رفتارهای اعتراضی او سر از یک بازی رسمی فوتبال در آورد و پخش زنده تلویزیونی فوتبال باعث شد تا پژواک اعتراض او به ایران و خارج از آن بازتاب یابد. این روزها که «قندون جهیزیه» در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است، می توانیم تا اندازه ای به او حق بدهیم و واکنش های ملاقلی پور را برای کاستن از سئانس های فیلمش در هفته دوم اکران منطقی و حق مدارانه ارزیابی کنیم. «قندون جهیزیه» بدون پرده دوم داستان هم می توانست به فیلمی با مجموعه ای از خرده پیرنگ ها بدل شود و با تاکید بر جزییاتی که این روزها در سینما مُد شده است، سر و ته داستان را با آنچه که در نسخه کنونی در پرده سوم می بینیم(بازگشت صاحب آپارتمان) بهم آورد. جنم و استعداد ذاتی ملاقلی پور اتفاقاً در پرده دوم فیلم ظاهر می شود؛ جایی که او ریسک طراحی میزانسن و مدیریت صحنه های شلوغی را به جان می خرد و به خوبی از عهده آن برمی آید و به دفعات با موقعیت هایی طنازانه، فضایی مفرح را به نمایش می گذارد. با چنین دستاوردی وجه تمثیلی «قندون جهیزیه» خیلی در فیلم برجسته جلوه نمی کند و کارکرد واقع گرایانه فیلم بر رویکرد تمثیلی آن می چربد.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱ نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • خدا بیامرزه پدرشو…. رسول ملاقلی پور عزیز… البته رگه هایی از رفتار اعتراضی پدر را هم در همان ایام اکران فیلمش نشان داد

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید