روزانه های سینمایی

موفقیت سیزده منهای یک

هر هفته که از پخش قسمت های تازه سریال شهرزاد به عنوان دوازدهمین سریال نمایش خانگی می گذرد، بر شمار تماشاگران آن اضافه می شود. البته این افزایش الزاماً به معنی افزایش تیراژ حدوداً سیصد هزارتایی این مجموعه نیست. زیرا خیلی از کسانی که راغب به تماشای مجموعه از قسمت اول آن شده اند، مجاری مختلفی برای دسترسی به نسخه های هشت گانه سریال دارند که حلال ترین آن دانلود از سایت رسمی مجموعه و یا امانت گرفتن نسخه ارجینال از خریداران مجموعه است.

چرا شهرزاد پس از قهوه تلخ توانسته است موجی در جامعه ایجاد کند و طبقات مختلف مردم را به تماشای خود فرابخواند، قطعاً ریشه در ساخت حرفه ای و هوشمندانه آن دارد و هیچگونه کم کاری و سهل انگاری تا اینجای کار در ساخت اثر مشاهده نشده است. همانطور که قابل پیش بینی بود، طراحی داستان و شخصیت های جاندار آن به گونه ای است که داستان های فرعی نقش سوخت مکمل را برای رویداد اصلی ایفا می کنند و هر بار عمق و بعد بیشتری به ملودرام تراژیک شهرزاد می بخشند. بی شک یکی از مولفه های اصلی مجموعه، پیشینه تئاتری و درام نویسی نویسندگان مجموعه است. همین مولفه باعث شد تا پیش از ثمینی و فتحی، داود میرباقری نیز در دو مجموعه شاهگوش و دندون طلا تا حدی خوش بدرخشد و راه خود را از دیگر مجموعه های ناموفق نمایش خانگی جدا کند. در فضای استقبال شورانگیز از شهرزاد و دندون طلاست که میرباقری صحبت از ساخت ماه تی تی در آینده نزدیک می کند(اینجا) و فتحی از اشتیاقش برای تولید فصل دوم مجموعه خبر می دهد. (اینجا)

تردید نباید کرد که در صورت پخش سریال شهرزاد از تلویزیون، نقطه عطفی در تاریخ تلویزیون از حیث جذب تماشاچی و خلوت شدن خیابانها رقم می خورد و آثار اجتماعی و فرهنگی گسترده ای را به بار می نشاند که کمترین آن ارائه استانداردها و تراز نوینی از سریال سازی برای رسانه ملی بود. افسوس که در غیاب سریال های درخشان در این سال های سیما، مجموعه های نمایش خانگی حتی جایی در باکس آگهی های تلویزیونی ندارند و اطلاع رسانی در باره آنها حکم یک تابو را دارد.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۲ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • واقعا تا اینجا داستان و فیلمنامه زیبایی دارد؛ بازی بازیگران بسیار دلنشین است علی الخصوص استاد نصیریان و آقایان سلطانی و پاک نیت و حسینی!
  موسیقی هم عاشقانه تر شده و فضای خوبی بوجود آورده…
  ولی تنها نکته منفی سریال قیمت آن است!
  قسمت یک تا هفت دارای دو سریال بود و قیمت مناسبی داشت ولی با اتمام فصل اول بریکینگ بد؛قسمت هشت شهرزاد با همان قیمت عرضه شد!
  دوستات قطعا مصاحبه های قبل از پخش شهرزاد در خصوص پخش سریال بریکینگ بد در کنار شهرزاد را به یاد دارند؛پس چرا فقط هفت قسمت پخش شد؟
  امیدوارم که بعد از مجوز گرفتن فصل دوم دوباره در کنار شهرزاد قرار بگیرد یا حداقل پشت صحنه شهرزاد در دی وی دی قرار بگیرد تا هر هفته محتوای دیگری نیز کنار سریال باشد…

  در ضمن با گذشت عرضه هشت قسمت هر روز بر سایت های دانلود رایگان شهرزاد اضافه میشود و هنوز جلوگیری از این اقدام نشده….

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید