روزانه های سینمایی

مهمانان ناخوانده یک شام خوب

فیلم داستانی یک شام خوب ساخته مهدی مظلومی یکی از اتفاقات خوب روزهای اخیر در شبکه نمایش خانگی است. فیلمی که برای اولین بار طعم تعامل و اختیار و اراده را به تماشاچی هنگام دیدن فیلم می چشاند. یک شام خوب از دقیقه ۲۰ با نمایش یک منو، سه گزینه را برای ادامه داستان فیلم در برابر بیننده خود قرار می دهد. مخاطب بسته به اینکه چه فرجامی برای شخصیت اصلی فیلم یعنی مانی رقم بخورد می تواند هر یک از سه گزینه پیش روی را انتخاب کند و داستان ناتمام مانده را پیگیری کند.

در منوی پیش بینی شده با این سه عنوان روبرو می شویم: مانی بدبخت شود، مانی تنبیه شود و مانی خوشبخت شود. این ترفند برای کسانی که با بازی های رایانه ای آشنا هستند یادآور بازی هایی هست که کاربر قادر است آزادانه مسیر داستان گیم و سرنوشت قهرمان آن را شخصاً تعیین کند.

در یک شام خوب نویسنده و کارگردان نخستین تجربه از این دست را در فیلم ویدیویی آزموده اند. مشکلی که فیلم دارد آن است که در گزینه سوم شخصیت مانی از اساس با مانی گزینه های اول و دوم تغییر ماهوی دارد. در این گزینه مانی(با بازی هومن برق نورد)، دختر مورد علاقه مانی(با بازی لیلا اوتادی) و اشکان خطیبی(معشوقه و برادر دختر) به خلاف دو گزینه پیشین اصولاً بچه مثبت می شوند و همه چیز بدون هیچ فراز و فرودی به خوبی و خوشی به پایان می رسد. در حالت سوم مانی بر خلاف دو حالت قبل که همسر دارد و به زنش خیانت می کند، مجرد است و با مادر پیرش زندگی می کند.! اشکان خطیبی در داستان های اول و دوم دوست پسر اوتادی است اما در داستان سوم برادر او از آب درمی آید.!

با این ترتیب داستان سوم را به دلیل تغییر شخصیت ها نمی توان حالت سومی برای یک قصه ناتمام مانده در نظر گرفت. ضمن آنکه شخصیت های تخت و نبود چالش، باعث شده است تا داستانی در حالت سوم شکل نگیرد و کشش و جذابیتی ایجاد نشود.

نکته جالب توجه دیگر در باره این فیلم آن است که بر روی ولت محصول به اشتباه این عبارت قید شده است فیلمی با سه پایان متفاوت! در حالی که درست آن است که بگوییم فیلمی با سه قصه متفاوت انتخاب با شماست.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید