روزانه های سینمایی

عیار این مجموعه محک می خورد

در بین ۱۲ فیلم سینمایی ایرانی که از ابتدای سال تا حالا در شبکه توزیع شده اند، نیمی از آنها سیاه مشق و فیلم اول سازندگان شان محسوب می شوند و طبیعی است چنگی به دل نزنند و رغتبتی برای خرید آنها ایجاد نشود. به دو فیلم همین ماه توجه کنید تا حساب کار دست تان بیاید. البته این قاعده در سینما هم صادق است، یک سوم فیلم هایی که در طول سال رنگ پرده را به خود می بینند، امضای کارگردانان اول را پای خود دارند تازه این غیر از فیلم های به اصطلاح هنر و تجربه است که با مذاق خیلی ها جور درنمی آیند. از سال ۸۹ که پخش مجموعه های ویژه نمایش خانگی شروع شد، توزیع هر سریال نقطه عطفی در این شبکه بوده است و همگان منتظر وقوع یک اتفاق و پدیده در آن بوده اند تا یکنواختی حاکم را بر هم زند و برای جذب مخاطب طرحی نو در اندازد.

از ساعاتی دیگر که پخش مجموعه دندون طلا آغاز می شود امید می رود روح تازه ای در کالبد فسرده و رنجور شبکه رسمی دمیده شود و فعالان این شبکه حداقل به اندازه شبکه سابقاً زیر زمینی! امید درو کنند و جنب و جوش تازه ای را در بازار مشاهده کنند. دندون طلا مثل همه مجموعه های شبکه از تبلیغات تلویزیونی بی بهره است و به این خاطر سرمایه گذاران فقط به تبلیغات محیطی آن هم چاپ و توزیع انبوه پوستر اکتفا کرده اند. دنبال کنندگان و هواداران مجموعه در اینستاگرام هنوز به عدد و رقمی که باید برسد نرسیده است؛ مگر آنکه با پخش های قسمت های اولیه مجموعه موجی از علاقمندان به سریال شکل بگیرد.

بد شانسی دندون طلا در آن است که دو مجموعه اخیر نمایش خانگی بار خود را سالم به مقصد نرساندند. یک مجموعه در قسمت پنجم صحنه را ترک کرد و وداعی تلخ با شبکه داشت. مجموعه دوم هم با همه کر و فری که داشت به دلیل پاسخ سرد مخاطبان، ترجیح داد در میانه راه ترمز را بکشد و بر خلاف شروع پر سرو صدا و دادار دو دور اولیه، بی سر و صدا رد کارش برود. گویی نه خانی آمده و نه خانی رفته است!

با این همه برگ آس دندون طلا اتکای آن بر سنت های نمایشی ایران از جمله تخت حوضی است. نمایشنامه ای به همین نام شانزده سال پیش توانست شوری را در صحنه های تئاتر ایران پدید آورد و هفته های متوالی هزاران را به ضیافت پر احساس خود فرابخواند. از این نظر فصل مشترک همه فیلم و سریال های میرباقری بازی تماشایی تیم بازیگران و دیالوگ های شنیدنی آنهاست. روابط عمومی مجموعه از نخستین روز های پیش تولید تا الان که همه چیز برای عرضه آن در سراسر کشور مهیا شده است، اطلاعات خوب و دقیقی را از پشت صحنه سریال به مخاطبان ارائه داد و اغلب عوامل بصورت جداگانه ای به گفتگو با رسانه های گروهی پرداختند. رونمایی از تیزر مجموعه و نوید پخش سریال بصورت رسمی در فضای مجازی همزمان با توزیع نسخه فیزیکال، اتفاقات زنجیرواری بوده اند که یکی بعد از دیگری رخ داده اند. کوتاهی مجموعه و طراحی داستان برای نه قسمت، دستاورد خوبی است که گروه سازنده از مجموعه پیشین خود یعنی شاهگوش کسب کردند. طولانی شدن بی مورد و بروز یکنواختی در قسمت پانزدهم به بعد سریال شاهگوش، سبب ریزش مخاطبان آن گردید و حلاوت سریال در کام بسیاری از علاقمندان به مرور رنگ باخت.

دندون طلا این امتیاز را دارد که در اوج به پایان برسد و بعد مدت ها خاطره خوشی را در اذهان مخاطبان شبکه نمایش خانگی باقی بگذارد. چنین باد!

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۸ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • گل گفتید جناب فروتن. فیلم ارسال آگهی تسلیت را با اکراه تا آخر تماشا کردم. دیدن فیلم ۸۰ دقیقه ای حدود ۱۸۰ دقیقه بطول انجامید بس که در میانه فیلم کارهای متفرقه انجام دادم. فیلمسازان هیچ رحمی به بیننده نمی کنند و جالب اینجاست که فیلمی اینچنین ضعیف با بازی های افتضاح، با یک لوکیشن و میزانسن وحشتناک چگونه اکران و راهی شبکه ویدیویی می شود اما فیلم های زیبایی مانند خانه پدری چنین سرنوشتی پیدا می کنند.

 • جناب آقای فروتن عزیز ،خواهشمند است سری به سایت فیلمیو بزنید، با مشاهده نسخه کامل باب اسفنجی سینمایی که فاقد مجوز است ،با علامت سوال بزرگی روبرو می شوید که در شبکه نمایش خانگی چه خبر است؟نکته جالب اینکه این سایت با موسسه رسانه های تصویری همکاری گسترده ای دارد.ضمن این که سانسور این اثر در زمینه پوشش ،بسیار مبتدیانه و در بعضی مواقع مضحک می باشد.

  • جناب مطلع در اکران و دوبله همزمان دهها انیمیشن پر مخاطب طی یکسال گذشته در پردیس های سینمایی با بهای بلیط ۱۶ هزار تومان و نمایش فیلم های سینمایی خارجی تحت عنوان سینما تک، همین اندک ممیزی ها و اصلاح پوشش های به قول شما مضحک صورت نگرفته است.

 • مجموعه اول دندون طلا متأسفانه توسط موسسه توزیع میشه و به نمایندگی ها هنوز نرسیده … در سراسر کشور این گونه می باشد یعنی نمایندگی برخی مناطق یک روز دیر تر کالا را تحویل می گیرند . همچنان منتظر دندون طلا هستیم …!

  • متاسفانه این شیوه توزیع ضربه فراوانی به نمایندگی ها و فروشگاه های رسمی شبکه می زند . اگر هم نمایندگی ها خواهان توزیع همزمان بشوند شرکت ها خواهان قیمت خرید بالاتری می گردند!

   • بله آقا امین ممنون از پاسختون والا هنوز که هنوزه به تمامی نمایندگان ارومیه مجموعه اول دندون طلا نرسیده یعنی یک به یک رفتم از همشون پرسیدم گفتن فردا صبح میتونید تهیه کنید . خلاصه که توزیع و پخش افتضاحه و از همین جا می خوام از موسسه تصویر گستر پاسارگاد از توزیع همزمان مجموعه أبله در هر سری تشکر کنم یعنی صبح ساعت ۰۶ بعضی وقتها شب ها ساعت ۲۳ میرسید ولی این دندون طلا … متأسفیم همچنان …
    متأسفانه به نصف تهران نیز پخش نشده ! این آخرین اطلاعات از پخش مجموعه اول دندون طلا بوده که پخش بسیار ضعیف بوده و آقای نجفی نیز امروز صبح در گفت و گویی عنوان کرده بود که پخش سراسری و همزمان بوده ولی الان میبینیم اینطور نیست !؟؟!برخی از نمایندگان خوزستان ، مشهـد ، سیستان و بلوچستان ، تبریز ، ارومیه و خیلی دیگر از شهر ها که اصلا هنوز وارد نمایش خانگی آن شهر نشده … همواره منتظر پخش سراسری این سری از دندون طلا هستیم .

 • در انتظار مجموعه اول دندون طلا …!
  هنوز اولین نسخه ی دندون طلا نرسیده به پخش مرکز شهر ما ! واقعأ با این پخش افتضاح ضربات شدیدی وارد نمایندگی ها شده .
  بعدأ همه ی نمایندگان مجبور میشن کپی ارائه بدهند از راه غیرقانونی ! از نسخه ی دوم این سریال پخش سراسری انجام بدین و ادعا نکنین که سراسری پخش کردین … والسلام .

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید