روزانه های سینمایی

شیخ نشین کم آورد!

خبرگزاری ها اعلام کرده اند؛ جشنواره بین المللی فیلم ابوظبی بعد از برگزاری هشت دوره به کار خود پایان داد و از این پس فرش قرمزی مقابل هتل مخصوص جشنواره پهن نخواهد شد. دبیر پنج دوره اول جشنواره فردی غیر اماراتی و غربی بود.(پیتر اسکارلت) مسئول رسانه های امارات متحده در توجیه تعطیلی جشنواره ابوظبی که یکسال پس از جشنواره دبی آغاز به کار کرد گفته است، از این پس تمرکز بر تولید فیلم و تربیت فیلمسازان جوان است و به برگزاری دو جشنواره بین المللی دبی و شارجه (کودکان ونوجوانان) اکتفا می شود.

اماراتی هایی که تاکنون در تولید فیلم و معرفی سینماگران شاخص توفیقی نداشته اند، در سال های گذشته شیپور را از دهان گشادش دمیدند و سیاست برگزاری جشنواره های پر زرق و برق را در پیش گرفتند. شاید اگر فیلمسازانی حاضر به تغییر ملیت خود بودند، تاکنون سینمای امارات هم مانند فوتبال امارات با درخشش بازیکن های خارجی به نام و آوازه ای دست یافته بود. برگزاری جشنواره های سه گانه سینمایی در امارات اگر برای جوانان اماراتی آبی نداشته است در عوض برای عوامل برگزاری و سینماگران شرکت کننده از سراسر جهان نان داشته است. جشنواره های سینمایی این شیخ نشین از تصدق چاه های نفت و گاز به جوایز گران قیمت و استثنایی اشان معروف هستند. فکرش را بکنید در جشنواره هشتم سازنده فیلم لویاتان از روسیه جایزه یکصد هزار دلاری را برای اثر خود به عنوان فیلم برگزیده دریافت کرد.

در بین سینماگران ایرانی نیکی کریمی، اصغر فرهادی و …موفق به دریافت جوایزی از جشنواره های سینمایی امارات شده اند.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید