روزانه های سینمایی

شورای عالی تهیه کنندگان سینما:قرارداد تیپی برای رایت vod در حال تنظیم است

شورای عالی تهیه کنندگان سینما:قرارداد تیپی برای رایت vod در حال تنظیم است

شورای عالی تهیه کنندگان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد:تکنولوژی در عصر حاضر چنان مرزها را درنوردیده که کمتر پدیده ای را در این عصر میتوان یافت که دستخوش تغییرات شکلی و ماهیتی آن نگردیده است. سبک زندگی بشر در عصر کنونی و اتفاقات پیرامونی آن به میزان غیرقابل تصوری بسته به قوائد و الزامات این فرا مدرنیته ی تکنیکال قرار گرفته و این وابستگی با پیشرفت‌های آن روز به روز نزدیکتر و غیر قابل انفکاک‌تر می‌شود. سینمای ایران نیز از این قاعده مستثنا نبوده و در سالهای اخیر شاهد حضور، تغییرات بنیادی در تولید و نمایش و تاثیرات آن بوده‌ایم.

به گزارش فارس در ادامه این مطلب آمده است:یکی از این ظرفیت های نمایشی بالقوه که زمینه آن به تازگی در بستر نت فراهم شده، عرضه و نمایش آثار سینمایی از طریق VOD می باشد. این ظرفیت استحصالی همچون دیگر فرصت های قبلی در صورتیکه زمینه بروز و گسترش آن هدفمند و مدیریت شده طراحی و ترسیم نگردد، می تواند به تهدیدی جدی بدل شده که جز تبعات زیان بار و خسران برای اهالی سینما حاصل دیگری نداشته باشد، بنابراین از همین رو به جهت تبیین رویکرد و تدوین شیوه نامه های مقتضی، شورای عالی تهیه کنندگان سینما به فوریت این مهم را از طریق نمایندگان منتخب شورا ( در این خصوص) پیگیری و خوشبختانه با همکاری و تعامل سازمان سینمایی روش ها و زمینه های ایجاد بازار مطمئن عرضه و تقاضای این ظرفیت حادث شده در حال طراحی و تبیین می باشد. شورای عالی تهیه‌کنندگان در ادامه اطلاعیه خود آورده است:لذا در همین راستا، قرارداد های واگذاری و انتقال حقوق نمایشی آثار سینمایی در بخش VOD در حال تهیه و تنظیم بوده که با ایجاد وحدت رویه در بین تهیه کنندگان محترم و استفاده از یـک نسخــه قرارداد مشتـرک (تیپ) بتوانیم مانـع تضییع حقـوق مـالکانه تهیه کنندگان و صاحبان آثار در این نوع واگذاری ها گردیم که در این خصوص ضروری ست تا مقطع نهایی شدن قراردادها و تصریح حقوق و تکالیف طرفین، کلیه تهیه کنندگان، فعالان و دفاتر سینمایی و نهادهای مرتبط قبل از هر گونه اقدام به واگذاری حقوق مذکور، به جهت تنویر مسیر و تحصیل نکات مهم در این نوع واگذاری ها در فضای مجازی، از نمایندگان شورای عالی آقایان منوچهر شاهسواری، علیرضا داودنژاد، سید ضیاء هاشمی مشورت لازم را اخذ نمایند.

در بخش پایانی این مطلب می‌خوانیم:امید است با دقت نظر و خرد جمعی بتوانیم زمینه بروز و عرضه ی گونه ای دیگر در نمایش آثار سینمایی را برای مخاطب فهیم و شریف سینمای کشور فراهم آوریم.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید