روزانه های سینمایی

دلیل چاپ نشدن این جوابیه چی بود؟

روزنامه ارگان صدا و سیما از درج اطلاعیه روابط عمومی سازمان سینمایی خودداری کرد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که روزنامه جام جم در تاریخ ۱۲ مهر ماه به نقل از قائم مقام سازمان صدا و سیما در امور فناوری اعلام کرده بود که اسامی شرکت های مجری IPTV تا بیستم همان ماه اعلام خواهد شد. وی تصریح کرده بود شرکت های مزبور نیازی به دریافت مجوز جداگانه از دستگاه های دولتی یعنی ارتباطات و فن آوری اطلاعات و نیز ارشاد اسلامی ندارند. همراهان “روزانه های سینمایی “خوب به خاطر دارند که در پستی با عنوان “کانال تفاهم را باز کنید”(اینجا) از عدم همراهی و واکنش مناسب وزارت ارشاد در قبال این موضوع تلویحاً انتقاد کردم. خوشبختانه سازمان سینمایی به نیابت از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در برابر مواضع مقام ارشد رسانه ملی واکنش نشان داد و از طریق روابط عمومی خود مطلبی را برای روزنامه جام جم ارسال نمود. در این مطلب بر نقش محوری وزارت ارشاد و سازمان سینمایی و سمعی و بصری کشور در صدور مجوز در حوزه فرهنگ و رسانه تاکید شده بود. به گزارش سایت روزنامه سینمایی روزنامه جام جم از چاپ مطلب خودداری کرد. اگر چه تاریخ ارسال جوابیه مذکور به جام جم مشخص نیست اما سایت سازمان سینمایی در تاریخ ۲۹ مهر ماه ناچاراً محض اطلاع افکار عمومی مطلب ارسالی چاپ نشده را عیناً در سایت سازمان سینمایی قرار قرارداد.

دلیل چاپ نشدن جوابیه سازمان سینمایی احتمالاً بدان خاطر بوده است که در مصاحبه قائم مقام سازمان صدا و سیما نامی از سازمان سینمایی برده نشده است و وفق قانون مطبوعات، ارگان صدا و سیما هم الزامی برای درج جوابیه سازمان سینمایی ندارد. به نظر می رسد اگر همین پاسخ از سوی روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته بود، جام جم باید تصمیم دیگری را اتخاذ می کرد. در این میان همانطور که در پست “کانال تفاهم را باز کنید” نوشتم، به نظرم بهترین و کوبنده ترین موضعگیری را وزیر ارتباطات نشان داد و چنانچه وزیر ارشاد هم سخنان مشابهی ایراد می کرد و اقتدار و جایگاه قانونی دولت را در صدور مجوز فعالیت تلویزیون های اینترنتی و سرویس ویدیوی درخواستی مورد تاکید قرار می داد، نیازی به ارسال جوابیه از سوی سازمان سینمایی نبود و زمینه ای برای بی اعتنایی روزنامه جام جم پیش نمی آمد. متن جوابیه ارسالی از سوی روابط عمومی سازمان سینمایی را در اینجا بخوانید.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید