روزانه های سینمایی

حالا دیگر بهانه ای در کار نیست

هیچیک از فیلم های اکران شده سال جاری تاکنون در شبکه نمایش خانگی توزیع نشده است.

پیش از این عده ای از کارشناسان یکی از دلایل افت فروش فیلم های سینمایی ایران را در اکران عمومی، توزیع زود هنگام همین فیلم ها در نمایش خانگی می دانستند. این گروه معتقد بودند وقتی فاصله زمانی بین اکران فیلم با توزیع نسخه ویدیویی آن کوتاه باشد، تماشاگر ترجیح می دهد با هزینه کمتری فیلم مورد علاقه اش را در خانه ببیند.

بر همین اساس از ۲۰ اسفند سال گذشته که فیلم های نوروزی اکران شدند تا الان که حدود ۵ ماه از آن تاریخ سپری شده است، هیچیک از ۱۹ فیلمی که در گروه های شش گانه اکران شده اند و نیز ۱۲ فیلمی که در گروه هنر و تجربه فرصت نمایش محدود یافتند، موفق به عرضه در شبکه نمایش خانگی نشده اند و به این ترتیب بهانه از دست کسانی که همواره ضعف ساختاری و محتوایی فیلمها را به توزیع زود هنگام آنها در نمایش خانگی گره می زدند، خارج شد.

خاطر نشان می شود ۲۲ فیلم سینمایی سال گذشته هنوز در نوبت عرضه در نمایش خانگی مانده اند که البته به روال گذشته قطعاً تعدادی از آنها شانس ورود به شبکه را نخواهند یافت. این مقدار به جز ۱۳ فیلم گروه هنر و تجربه سال ۹۳ است که در شبکه توزیع نشده اند. سال گذشته فقط فیلم یک شب نیکی کریمی از سوی موسسه قرن جدید در شبکه انتشار یافت.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید