روزانه های سینمایی

تیراژ چهار رقمی شنیده بودی؟

در حاشیه جنجال های خبری پیرامون صدور مجوز چنارستان، تیراژ این فیلم مستند اعلام شد

چهارشنبه هفته گذشته بود که یک خبرگزاری منتقد از صدور مجوز احتمالی برای فیلم مستند چنارستان انتقاد کرد و از انتشار و توزیع آن در شبکه نمایش خانگی ابراز تاسف نمود. در مقابل دو روزنامه سینمایی در واکنشی متفاوت خواستار دوری از سیاست زدگی و عدم دخالت موضعگیری های سیاسی در زمینه سینما شدند و به درج پاسخ کارگردان فیلم چنارستان پرداختند. هادی آفریده بر خلاف پاسخ مبهم مدیر مربوطه ضمن تایید دریافت مجوز انتشار فیلم، اظهار داشت تیراژ اولیه این محصول ۸۰۰۰ نسخه خواهد بود و در صورت استقبال مخاطب، مجدداً تکثیر و به بازار عرضه خواهد شد.

به موجب این گزارش طی سال های اخیر که توزیع فیلم مستند در شبکه نمایش خانگی باب شده است، عموماً مستندهای جنجالی و پر حاشیه ای روانه بازار شده اند که همین موضوع تیراژ پنج رقمی و حداقل سی هزار تایی آنها را در برداشته است. مستندهای ورزشی در باره تیم های قرمز و آبی، مرحوم داداشی(قویترین مرد ایران)، فقر و فحشا(ده نمکی)، روزی روزگاری سینما و نظایرهم با استقبال نسبتاً خوبی در شبکه خانگی روبرو شدند. البته در این میان مجموعه های مستندی مشتمل بر چند فیلم ارزشمند کوتاه و نیمه بلند از سوی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و یا ناشران خصوصی هم به قصد عرضه در کتابفروشی ها و مراکز خاص با تیراژ کم تکثیر و توزیع شدند.

کاهش تیراژ محصولات نمایش خانگی در این سالها سبب نگرانی های زیادی شده است و تلاش های صورت گرفته برای ایجاد امنیت بیشتر در بازار فروش محصولات ویدیویی نتوانسته است به ثبات در آن و فروش هر چه بیشتر فیلم ها و سریال های ایرانی و خارجی منجر شود.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۲ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • پوستر گزارش نامه ” شبکه نمایش خانگی ۳ ” امروز از وب سایت شخصی ، رسمی بنده رونمایی شد .
    http://foadmohammadi1.samenblog.com/
    پس از پخش این گزارش نامه ” شبکه خانگی ۳ ” و ساخت گزارش نامه تخصصی ، اختصاصی که بهم پیشنهاد شده ” Barcelona ” یک ملودی ، آهنگ “” Narm.Narm “” که خودم نوشتم و کاری است کاملا احساسی رو به اجراء در می آورم ، در ضـمن ” مستند مابه عشق مردم ، مردم به عشق ما ” نیز در حال تولیده و قسمتهایی کار کردیم و منتظریم تا سومین گزارش نامه ” شبکه خانگی ” رو نیز پخش بکنیم و بعــدأ فکرمون رو جمع کرده و به یک جمع بندی کامل در خصوص آثاری که گفته ام برسیم .
    در ضـمن گزارش نامه ” بارسلونا ” یک ویژه اتیکت ، تخصصی است که کلا با آثاری که ارائه داده ایم متفاوت است ، و یک گزارش نامه تخصصی ، ورزشی است که از سایت هواداران بارسلونا پخش می شود .
    فواد محمدی / تشـکر !

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید