روزانه های سینمایی

تب سریال های خارجی

این یادداشت از نگارنده در دویست و پنجاه یکمین شماره ماهنامه “دنیای تصویر” به چاپ رسیده است:

استقبال خیره کننده مخاطبان از سریال خارجی فرار از زندان به عنوان اولین مجموعه دنباله دار خارجی در شبکه نمایش خانگی ایران طی سال های ۸۸ و ۸۹ سبب شد تا مزیت نسبی تازه ای در ظرفیت های نمایش خانگی ایران کشف و هویدا شود. عرضه موفق سریال ۸۱ قسمتی و پرکشش و جذاب فرار از زندان و دوبله خوب آن، نقطه آغازی برای تامین و آماده سازی سریال های پرطرفدار دیگری از جمله ۲۴(۲۰۰۱ – ۲۰۱۰)، LOST، KIDNAPPED و JERICHO شد. در این بین به جز گروگان و جریکو بقیه سریال ها از توزیع کامل بازماندند و موسسات توزیع کننده هیچوقت دلیل روشنی را به مخاطبان خود اعلام نکردند! بعد از عارضه ناتمام و ابتر ماندن سریال ایرانی قهوه تلخ، گویی بی فرجام ماندن مجموعه های خارجی امری عادی بود و اعتراض مخاطبان قابل تحمل تر می نمود.

 از ابتدای سالجاری بعد از گذشت ۴ سال از توزیع نصفه و نیمه آخرین سریال های خارجی در شبکه نمایش خانگی، به یکباره عرضه سریال لیست سیاه ( blacklist) مخاطبان نمایش خانگی را غافلگیر کرد. نکته جالب توجه این بود که قسمت اول لیست سیاه به ضمیمه فیلم های ایرانی شبکه یعنی آتش بس ۲ و کالسکه نیز عرضه شد تا عده بیشتری از مخاطبان شبکه پس از این مجموعه را بصورت مستقل تهیه و خریداری کنند. اما همزمان با توزیع قسمت دوم لیست سیاه از سوی موسسه سینما ۲۴، موسسه تصویر گستر پاسارگاد هم نوید عرضه مجموعه معروف بریکینگ بد (breaking bad) را در آینده نزدیک داد. تصویر گستر پاسارگاد که بیشتر با تهیه و تولید سریال های ایرانی شاهگوش، ابله و شهرزاد شهرت یافته است، این بار پس از پایان توزیع آخرین قسمت از سریال ابله که در نیمه دوم خرداد رخ می دهد، تکثیر بریکینگ بد را در دستور کار خود قرار خواهد داد. باید منتظر ماند و دید که دور تازه ای از اقبال موسسات ویدو رسانه به تامین و توزیع سریال های معروف آمریکایی همان حکایت تب تندی است که زود به عرق می نشیند و عناوین تازه ای به لیست سریال های ناتمام اضافه می کند و یا اینکه موسسات این بار جو گیر نشده اند و از قبل تمام حساب و کتاب های مالی و مطالعه بازار را برای انجام پروژه های اخیر، انجام داده اند. 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱ نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید