روزانه های سینمایی

این همه شتاب برای چیست؟

هنوز چند روز بیشتر از توزیع فیلم های “مزار شریف”، “نهنگ عنبر” و “طعم شیرین رویا” نگذشته است که هنرنمای پارسیان فیلم شاخص و به تعبیری آس خود را رو کرد. “دوران عاشقی” ( به گواهی پوستر تامین مشترک سوره و هنرنمای پارسیان)تازه ترین ساخته علیرضا رییسیان دومین فیلمی است که هنرنمای پارسیان طی یک هفته در شبکه نمایش خانگی عرضه کرده است. سرعت عمل هنرنما احتمالاً به خاطر آن است که پخش هنرنما برای هفته های باقی مانده تا پایان سال چپ پری دارد و فیلمهای بیشتری را یک به یک در شبکه رونمایی خواهد کرد.

شاهد دیگری برای این ادعا تلاش تهیه کنندگان سینما برای اکران عمومی فیلم هایشان در سینماها ولو در گروه آزاد است. در حال حاضر بطور کم سابقه ای ۱۷ فیلم ایرانی در حال نمایش هستند و تعدادی فیلم نیز مترصد رسیدن فیلم ها به کف فروش هستند تا جای آنها را بگیرند. کارشناسان دلیل این اقدام تهیه کنندگان را عبور از مرحله اکران و عرضه فیلم در شبکه نمایش خانگی می دانند. زیرا تاخیر در نمایش عمومی به طور طبیعی توزیع  خانگی را نیز به تاخیر می اندازد. از سوی دیگر به یاد داشته باشیم از ۵۵ فیلمی که در سالجاری در سینماها اکران شده اند،(به جز فیلم های گروه هنر و تجربه) فقط ۱۲ فیلم در شبکه توزیع شده اند و هنوز ۱۵ فیلم از سال گذشته فرصت توزیع در نمایش خانگی را نیافته اند. از اینها مهمتر بیش از یکصد فیلم در سالجاری تولید شده اند که قطعاً سبب ترافیک سنگینی در اکران سال آینده خواهند شد و بعید نیست که رقابت برای قرار گیری در اکران نوروزی چالش و تنش تازه ای را بین تهیه کنندگان سینما رقم بزند.

برنامه آینده پخش دنیای هنر که به تازگی فیلم عامه پسند “دریا کنار” را به بازار فرستاده است و نیز پخش هنر اول نشان می دهد که این دو پخش نیز روزهای شلوغی را در پیش دارند و این دو جدا از توزیع فصل سوم سریال های خارجی بلک لیست و بریکینگ بد و مجموعه های ایرانی شهرزاد و شام ایرانی، حساب ویژه ای بر روی توزیع فیلم های ایرانی باز کرده اند.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱۱ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • دنیای هنر خیلی سریع محصولات را در سراسر کشور عرضه میکند.نمونه اش شهرزاد که بعدازظهر دوشنبه در استان بوشهر عرضه میشود ولی همین پخش دنیای هنر برکینگ بد رو هنوز که هنوزه در استان ما پخش نکرده!!!
  کارش تناقض داره…
  شاید تیراژ بربکینگ بد کمتر باشد و بخاطر همین همه جا عرضه نمیکند.
  نظر شما چیست اقای فروتن…؟

 • با سلام
  آقای اخباری لطفا پاسخگو باشید که چرا بخش تازه های دوبله رو بروز نمی کنید؟
  آقای روابط عمومی هنر اول لطفا بگویید که چگونه سریال لیست سیاه فصل سومش که در حال پخش است رو قراره عرضه کنید؟هانگر گیم ۳ چه شد؟قرار نیست توزیع کنید؟

 • همه محصولات تصویر دنیای هنر را هم پخش دنیای هنر توزیع می کند. منظور شما احتمالا توزیع نشدن پک سریال های فوق است که توزیع آنها در شهرستانها از قاعده متفاوتی تبعیت می کند.

 • ای کاش موسسه تصویرگستر پاسارگاد یک فرد متعهد مثل آقای اخباری داشت و در این سایت پاسخگو بود.

  اگر یک دهم سریال شهرزاد خبر یا مطلب یا تبلیغات برای بریکینگ بد میگذاشتند این سریال خریدار بیشتری پیدا میکرد.بعد از گذشت یکماه هنوز پخش سراسری نشده!!!
  عین یه بچه سرراهی این سریال معروف افتاده کنار و کسی هم خبری ازش نمیده!

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید