روزانه های سینمایی

این مقایسه درست است؟

یکی از سایت های خبری دست به یک نظر سنجی زده است و از کاربران خود خواسته است در بین سریال های در حال پخش از سیما و نمایش خانگی یکی را که پیگیری می کنند، مشخص کنند.(اینجا) با اینکه فقط حدود ۷۰۰۰ نفر در این نظرسنجی شرکت کرده اند، در اقدامی قابل پیش بینی، ۴۲ درصد به کیمیا رای داده اند و پس از آن به ترتیب سریال های: آسمان من، نفس گرم، شهرزاد، دندون طلا و عطسه با ۴، ۵.۵، ۴، ۳.۵ و ۲ درصد در جایگاه بعدی قرار گرفته اند. نکته جالب توجه در این نظر سنجی آن است که ۳۸ درصد از شرکت کنندگان هیجیک از۶ سریال مورد اشاره را دنبال نمی کنند.

آنچه در این رابطه حائز اهمیت است آن است که سریال های تلویزیونی به رایگان در معرض دید مخاطبان قرار می گیرند و مجموعه های نمایش خانگی در هر قسمت هزینه ای ۴۰۰۰ تومانی به خریدار تحمیل می کنند. به این ترتیب کسانی که بخواهند در بین سه سریال نمایش خانگی یکی را بر دیگری ترجیح دهند، تا اینجای کار برای  ۱۰ قسمت از دندون طلا، ۴ قسمت از شهرزاد و سه قسمت از عطسه، باید حدود ۷۰ هزار تومان از جیب مایه گذاشته باشند. آن هم در شرایطی که ۹۰ درصد مردم یارانه بگیر دولت هستند و حاضر نیستند داوطلبانه از خیر یارانه واریزی صرف نظر کنند. بنابراین مقایسه بین سریال های رایگان با آثار قابل فروش، مبنای درستی ندارد و عده بسیار قلیلی وجود دارند که همزمان بیننده سریال های تلویزیونی و سه سریال نمایش خانگی باشند.

از سوی دیگر از اینکه ۳۸ درصد از شرکت کنندگان در نظر سنجی ابراز کرده اند که هیچکدام از سریال ها را دنبال نمی کنند، نمی توان نتیجه گرفت که کیفیت سریال های مورد اشاره نازل و ضعیف هستند زیرا ممکن است شمار قابل توجهی فرصتی برای تفریح و تماشای سریال های مفت و مجانی سیما ندارند چه برسد به سریال های نمایش خانگی که برای دیدن آنها باید پول پرداخت کرد.

البته نیت برگزار کنندگان نظر سنجی هم این نیست که پیگیری کردن و نکردن مجموعه ها را به مورد پسند واقع شدن یا نشدن آنها نزد مخاطب گره بزنند. از سوی دیگر در  پیگیری  یک سریال، همواره این احتمال وجود دارد که رشته الفت گسسته شود و بیننده قید ادامه ماجرا را بزند. در بین مجموعه های تلویزیونی نفس گرم (محمد مهدی عسگر پور) چنین وضعی دارد و بیننده هنوز برای ادامه تماشای آن مردد است و نمی داند ریتم کند و کشدار مجموعه را تا کی می تواند تحمل کند. راستی کسی خبر تازه ای از مجموعه چهارم نمایش خانگی دارد و یا انکه سیگنال رسانی موقتاً قطع شده است؟

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۴ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید