روزانه های سینمایی

این محصول مصداق زیاد فروشی است!

همه کسانی که موفق به تهیه و تماشای فیلم آتش بس ۲ و پیش از آن کالسکه شده اند، پی به این موضوع برده اند که موسسه سینما ۲۴ در منوی هر دو محصول، قسمت اول سریال لیست سیاه را هم به بینندگان ارائه کرده است. البته بر روی ولت آتش بس ۲ خبر و اطلاعی در این زمینه به چشم نمی خورد.! این اقدام سینما ۲۴ که با افزایش یک هزار تومانی فیلم آتش بس۲ همزمان شده است، در جای خود کار قابل احترامی است؛ فقط این پرسش باقی است که ادامه این مجموعه خارجی از این پس فقط در دی وی دی فیلم های ایرانی سینما ۲۴ قابل پیگیری است و یا آنکه کلیه محصولات سینما ۲۴ اعم از ایرانی و خارجی این وظیفه را بر عهده خواهند گرفت؟

به هر حال سینما ۲۴ به هر روش که ادامه سریال را عرضه کند، برای گروهی از مشتریانی که قصد خرید بعضی از عناوین آتی موسسه را نداشته باشند، تماشای قسمت های بعدی منتفی می شود؛ مگر انکه جذابیت های سریال به اندازه ای باشد که مخاطب علاقمند فارغ از فیلم اصلی، مشتاق تهیه فیلم های بعدی سینما ۲۴ و دیدن ادامه سریال لیست سیاه باشد.!

خاطر نشان می سازد؛ همین موسسه در محصول اخیر خود خبر از بازنشر ۱۲ فیلم سینمایی پیشین خانم میلانی داده است که در قالب یک بسته شکیل برای خریداران ارسال می شود.

در خلاصه سریال لیست سیاه که محصول آمریکا و به کارگردانی مشترک Michael Brandt, Derek Haas است و تاکنون دو فصل آن ریلیز شده است، می خوانیم:

یکی از بزرگترین جنایتکاران دنیا به نام red خود را تسلیم اف بی آی می کند. او مدعی است لیستی از تروریست های مهم را در اختیار دارد که اف بی آی از آنها بی خبر است. او اعتقاد دارد منافع مشترکی با پلیس دارد و می خواهد در برابر جرم و جنایت بایستند. رد برای آنکه لیست را لو دهد، یک شرط گذاشته است. او اصرار دارد ” الیزابت کین ” را که در اف بی آی تازه کار است ببیند و با وی صحبت کند.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱۸ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • با سلام .جناب آقای فروتن عزیز. سریال لیست سیاه از هفته آینده به صورت جداگانه،هر dvd دو قسمت ،توسط شرکت هنر اول در شبکه نمایش خانگی توزیع می گردد.قسمت اول این سریال جهت معرفی بیشتر در فیلمهای سینمایی کالسکه و آتش بس ۲ فرار گرفته است.

 • با عرض سلام مجدد .

  اول : اقدام سینما ۲۴ در مورد قسمت اول سریال لیست سیاه فقط به منظور بازاریابی و جذب مخاطب بوده . بدون تردید قسمت های بعدی ، جداگانه توزیع می شوند .

  دوم : ظاهراً اون قسمت مکتوب هفته-۱۸ زیادی سیاسی شده که امکان درج پیام جدید را بستید! به هر حال بنده فقط خواستم بگویم که نباید اشتباهات حکومت ها یا عده ای خاص از یک ملت در یک برهه از تاریخ را به پای همه آن ملت در همه زمان ها نوشت . بزرگترین ویژگی فرهنگی ما ایرانی ها این است که انعطاف پذیریم و خیلی زود عناصر فرهنگ های دیگر را جذب می کنیم و در واقع راز بقای فرهنگیمان هم همین است . اگر فرهنگی خشک و پایبند به سنت های باستانی داشتیم در همان عهد باستان هم می ماندیم و امروز مثل بسیاری از فرهنگ ها ، فرهنگ ایرانی هم به تاریخ پیوسته بود . شمایی که درود بر فردوسی طوسی می فرستید یک تحقیق بکنید ببینید در چه دوره تاریخی شاهنامه خوانی در ملا عام مجاز شد؟!

  سوم : جمعه شب یکی از شبکه های ماهواره فیلم “خروج : خدایان و پادشاهان” ریدلی اسکات را گذاشته بود که دیدم . از نظر فیلمی که اثری ضعیف و زیر سطح متوسط بود و یکی از بدترین فیلم هایی که تا به حال از چنین کارگردان مشهوری دیده بودم ، اما نکته ای که توجهم را جلب کرد تلاش این کارگردان ۷۷ ساله برای رسیدن به جواب است! در آثار بسیاری از فیلمسازان بزرگ هالیوودی که در سال های پایانی عمرشان می سازنند می توان رگه هایی از تلاش برای رسیدن به جواب را یافت . ریدلی اسکات هم از جمله آن آدم هایی است که بدون شک در جوانی بشدت تحت تاثیر آثار ملحدانه “اریک فون دنیکن” بوده و حالا می خواهد جواب را از دل همان آثار بیرون بکشد . در فیلم قبلی اسکات (پرومتئوس) پیرمرد ثروتمندی را داریم که به دنبال جواب است و برای رسیدن به جواب حاضر به سفر در اعماق فضاست اما زمانی که تصور می کند به جواب رسیده توسط همان به اصطلاح جواب نابود می شود و به اطلاع تماشاگر رسانده می شود که موجودات فضایی باستانی دو هزار سال قبل قصد داشته اند با فرستادن بیگانه ها به زمین انسان ها را نابود کنند و جواب اینکه چرا؟ به قسمت بعدی (که سال ۲۰۱۶ اکران می شود) موکول شده است .

  حدس بنده این است که اسکات در قسمت دوم اینطور پاسخ می دهد که موجودات فضایی باستانی حیات را به زمین آوردند تا مورد پرستش قرار گیرند اما زمانی که فهمیدند نیرویی برتر حمد و ستایش انسان ها را از آن خود کرده خشمگین شده و در صدد نابودی انسان ها بر آمدند . حدس دیگری هم وجود دارد که موجودات فضایی باستانی فیلم پرومتئوس صرفاً انسان ها را به وجود آورده اند تا با آنها بیگانه ها را تغذیه کنند!

  خب ، با چیزی که بنده در “خروج : خدایان و پادشاهان” دیدم تقریباً مطمئن هستم که اسکات به حدس اول خواهد رسید . متاسفانه یهودیان تحریفات زیادی در تورات داده اند و چیزهای نادرستی در تاریخ خود (بویژه در عهد حضرت موسی(ع) و پیامبران بنی اسرائیل) وارد کرده اند اما فکر نمی کنم هیچ کجا نوشته باشند که (نعوذ بالله) خداوند به شکل یک پسر بچه بداخلاق و عصبانی (عصبانی از اینکه ۴۰۰ سال است پرستش نمی شود) بر موسی (ع) نازل شده باشد!

  در اکثر روایات ادیان آمده که خداوند از درون آتش با موسی(ع) سخن می گفت و وقتی قوم بنی اسرائیل از پیامبرشان خواستند تا از خدا بخواهد در شکل و ظاهری فیزیکی خود را نشان دهد خداوند در لحظه کوهی را پودر کرد و حضرت موسی(ع) از عظمت این معجزه و پشیمانی از درخواست قومش بیهوش شد .

  اریک فون دنیکن ملحد در کتاب معروف “ارابه خدایان” ادعا می کند نابود شدن کوه ناشی از فرود یک سفینه عظیم فضایی بوده است!!!! و از این قبیل خضعبلات(خزئبلات) که به پیامبران الهی از آدم(ع) تا محمد (ص) نسبت می دهد . همانطور که گفتم ریدلی اسکات که جوانی اش را با چنین کتاب هایی سپری کرده حالا جواب را هم در چنین تصاویری می بیند!!!

  در ضمن یک چیز دیگر ، بیشترین پیامبران بر بنی اسرائیل نازل شده اند چون آنها از زمان حضرت ابراهیم(ع) یکتاپرست بودند اما دائماً نادرستی و بدعت وارد دینشان می کردند و یکتا پرستی را آلوده می ساختند .

  اما در آخر ؛ آموزش دموکراسی!!! به کودکان به شیوه آل سعود :
  http://bayanbox.ir/view/609232168866466393/CDxCYDOUMAET-hS.jpg

  • اگر اشکالی در ارسال پیام برای پست قبلی ایجاده شده، ناخواسته است برای پست جدید ارسال کنید. این اشکال برای ارسال پیام در ذیل پست “بحران نمایش خانگی از چه …” پیش آمده بود و سبب پرش و محو پست می شد. کاهش و حذف چند پست موقتاً مشکل را برطرف کرد.

 • برابر با اصل دموکراسی یا شریعت یا انسانیت یا هر قانون نوشته و نانوشته دیگر هرکس می تواند بر هرکس دیگر که دلش می خواهد درود بفرستد.
  این نفرین و آرزوی مرگ است که در همه قانون ها رد شده و تنها در یک رویه دیده شده که لعن و نفرین بر هرکس که دلشان می خواهد می فرستند.
  حکیم ابوالقاسم فردوسی در زندگی من نفر نخست بوده و هست. ایمان دارم برای هر ایرانی با انصافی هم باید چنین باشد. بنده به ایشان به اندازه ای علاقه دارم که او را مردی زمینی نمی دانم ، چون وسعت دیدش و مهارتش کهکشانیست. بی دلیل هم نبوده که شاهنامه فردوسی را در کنار چند اثر ادبی دیگر به عنوان برترین دستاوردهای تاریخ بشر به فضا فرستاده اند. ولی به قول سعدی ؛ چه کنم که قلم دست دشمن است (ماجرای دیدن شیطان خوش سیما در خواب).
  از هر روی

  • دوست عزیز ، شما انگار کلاً دنیا را وارونه می بینید! بنده کی گفتم درود فرستادن شما بر فردوسی اشتباه است؟ فقط پرسیدم در چه دوره تاریخی شاهنامه خوانی در ملا عام مجاز شد؟

   حاکمان غزنوی و سلجوقی و خوارزمشاهی با شاهنامه به عنوان یک اثر ضد ترکی برخورد می کردند و خلفای عباسی هم آن را اثری شیعه پرور می دانستند به همین خاطر این کتاب صدها سال جزو کتب ممنوعه بود و خواندن آن جرم محسوب می شد . این سلاطین ایلخان مغول بودند که شاهنامه خوانی را مجاز کردند! با وجود جنایات فراوانی که چنگیز و هلاکو در ایران مرتکب شدند مغول ها عاشق فرهنگ ایرانی شدند و بویژه داستان ها و پهلوانان اساطیری شاهنامه را می ستودند .

   وقتی در بین مغول های خونریز و بیابان گرد چنین ویژگی می توان یافت ، پس نباید سایر اقوام و نژادها را هم با عینک تعصب و تحقیر دید .

   این عینک تعصب و تحقیر را استعمارگران به چشم مردم دنیا زده اند . به سربازان هندی که در گیلان با میرزا کوچک خان می جنگیدند گفته می شد شما آمده اید تا انتقام خون هایی را بگیرید که نادر در هند ریخت!

 • سلام
  جناب فروتن تشکل مجمع نمایندگان فقط هیاهو داشت.ومث تمام مسائل ومشکلات مملکت فقط شعاردادند.همه عناوین درشبکه گران شد.ضعیف وقوی هم نداره.

  • در سال جدید فقط دو عنوان سینمایی ایرانی عرضه شده است؛ تصور می کردم تعلل و این دست آن دست کردن موسسات برای توزیع عناوین جدید به خاطر دستیابی به توافق با مجمع نمایندگان است. در چنین اوضاع و احوالی بهانه برای نوشتن و انتشار پست های جدید هم پیدا نمی شود.!

 • مدیری پیش تولید سریال بی ربط را آغاز کرد .
  مهران مدیری که سریال «در حاشیه»‌اش چندی پیش از سیما پخش شد، این روزها پیش تولید «بی‌ربط» را آغاز کرده است.
  هر چند «در حاشیه» مهران مدیری با تم طنز به ذائقه مخاطبان خوش آمده بود اما پزشکان از همان روزهای ابتدایی پیش‌تولید دل خوشی از این کار نداشتند و اعتراضات پزشکان، وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی در نهایت به توقف ادامه تولید و پخش این سریال انجامید. اما مهران مدیری این روزها در کنار پیش‌تولید فصل ۲ «در حاشیه»، پیش‌تولید مجموعه «بی‌ربط» را هم آغاز کرده است.
  مهران مدیری که مجموعه‌سازی روتین هر شبی را با جنگ ۷۷ که در پاییز سال ۷۷ بر آنتن شبکه سوم سیما جای گرفت کلید زد، با «ببخشید شما»، «۹۰ شب» و «طنز ۸۰» توانست ادامه‌دهنده این روند موفق باشد تا سال ۸۱ که با مجموعه موفق «پاورچین» راهی شبکه تهران شد، «پاورچین» مدیری موفق‌تر از سایر نمونه‌های پیشین توانست سبکی نو در سریال‌سازی طنز ۹۰ شبی از خود به یادگار بگذارد. «نقطه‌چین»، «شب‌های برره» و «باغ‌مظفر»، دیگر سریال‌های ۹۰ شبی طنز روتین مدیری بودند که روی آنتن تلویزیون جای گرفتند. همه چیز بر وقف مراد بود تا پاییز سال ۸۹ و ماجرای کمبود بودجه تلویزیون که باعث شد مدیران نتوانند از پس خرید مجموعه قهوه تلخ بربیایند و مدیری با توزیع قهوه تلخش در شبکه نمایش خانگی قهری پنج ساله را با تلویزیون کلید زد. در نهایت اما مدیری با حضور بر آنتن سال تحویلی نوروز ۹۳ قول ساخت مجموعه طنز دیگری را به مخاطبان داد و سرانجام یک سال پس از این قول، «در حاشیه» از ۶ فروردین ماه امسال بر آنتن شبکه سوم سیما جای گرفت و توانست در کمتر از چند روز موجی از مخاطبانی را با خود همراه کند.
  اقبال مردم به آخرین ساخته مدیری اما با اعتراض گسترده پزشکان و تهدید آنها به تحصن همراه شد و به رغم مقاومت ابتدایی مدیران سیما، سرانجام مدیری و تیمش به توقف تولید و پخش سریال تن دادند. این روزها اما مدیری در کنار ساخت فصل۲ «درحاشیه»، پیش‌تولید «بی‌ربط» را هم آغاز کرده است تا بار دیگر در جعبه جادو، حضور یابد.

 • با عرض سلام مجدد .
  آیا می دانید که در پنج سال گذشته بطور رسمی ۳۲۱ فیلم ایرانی در سینماهای تهران اکران شده است؟
  آیا می دانید که این ۳۲۱ فیلم توسط ۲۳۵ کارگردان! تولید شده است؟
  آیا می دانید که ۹۲ نفر از این ۲۳۵ کارگردان تک فیلمه هایی با فروش زیر ۱۰۰ ملیون تومان در سینماهای تهران طی پنج سال گذشته داشته اند؟
  آیا می دانید که ۱۵ نفر از این ۲۳۵ کارگردان بیش از یک فیلم در اکران پنج سال گذشته داشته اند که میانگین فروش فیلم هایشان زیر ۱۰۰ ملیون تومان بوده است؟
  آیا می دانید که با این حساب ۱۰۷ نفر از ۲۳۵ کارگردان سینمایی ، یعنی حدود ۴۵% آنها عملاً محصولاتی را اکران کرده اند که بدون در نظر گرفتن هزینه های ساخت و اکران فیلم ها ، به راحتی می توان روی اسم محصولاتشان به عنوان فیلم هایی که هیچ کمکی به گیشه ایران نکرده اند خط کشید؟
  آیا می دانید که از این ۲۳۵ کارگردان فقط ۲۰ کارگردان ، یعنی حدود ۸% ، هستند که میانگین فروش محصولاتشان در سینماهای تهران در این پنج سال بیشتر از یک میلیارد تومان بوده است . از این ۲۰ کارگردان ۱۱ نفر تک فیلم داشته اند و ۹ نفر میانگین فروش دو یا چند فیلمشان بیشتر از یک میلیارد تومان بوده است!
  آیا می دانید که از ۱۰۷ کارگردان بی تاثیر در گیشه ، ۱۹ فیلم منتظر اکران هستند؟
  و آیا می دانید از ۲۰ کارگردان میلیاردی ، ۵ فیلم منتظر اکران هستند؟
  و آیا می دانید در این پنج سال تقریباً ۴۰ کارگردان جدای از آن ۲۳۵ نفر اقدام به ساخت فیلم سینمایی کرده اند که فیلم هایشان هنوز اکران نشده اند؟
  ***
  آیا می دانید که قبل از فیلم پرفروش “هیس! دخترها فریاد نمی زنند” اثر قبلی خانم پوران درخشنده (خواب های دنباله دار) تنها ۳۰ میلیون تومان در سینماهای تهران فروخته بود؟
  آیا می دانید که میانگین فروش دو فیلم اکران شده از خانم نیکی کریمی (به عنوان کارگردان) در این پنج سال در تهران ۹۸ میلیون تومان بوده است؟
  آیا می دانید دو فیلم قبلی آقای قربان محمد پور (قبل از فیلم آنچه مردان درباره زنان نمی دانند با فروش ۸۲۶ میلیون تومانی) روی هم فقط ۳۵ میلیون تومان در سینماهای تهران فروخته بودند؟
  آیا می دانید که آقای آرش معیریان با اکران ۶ فیلم در این پنج سال رکوردار است؟ میانگین فروش این شش فیلم ۲۲۴ میلیون تومان می باشد!
  و …

  و کلاً آیا می دانید اصلاً این همه کارگردان که هی می آیند و می روند و خیلی هایشان بعد از ساختن یکی-دو فیلم دیگر پشت سرشان را هم نگاه نمی کنند اصلاً برای چی وارد سینما می شوند؟ اگر فیلمسازی اینقدر راحت و پر منفعت است بگویید تا ما هم بیاییم؟!

  منبع استخراج آمار :
  http://www.cinetmag.com/

 • بحران در بالیوود :
  پس از پرونده جنجالی مباشرت سانجی دات در بمب گذاری های مارس ۱۹۹۳ بمبئی که چندین سال این ستاره معروف سینماهای هند را پشت میله های زندان انداخت ، حالا خبر می رسد که بالیوود با شوکی مشابه مواجه شده است! سلمان خان ستاره بین المللی سینمای هند که در ایران هم طرفداران فراوانی دارد به جرم قتل یک زاغه نشین در تصادف رانندگی در سال ۲۰۰۲ به پنج سال حبس محکوم شد . پیشتر راننده سلمان خان اعتراف کرده بود که در زمان تصادف پشت فرمان بوده اما با اظهارت متناقض شاهدان دادگاه مدتها به طول انجامید و سرانجام قاضی پرونده اعلام کرد در زمان تصادف سلمان خان خودش پشت فرمان بوده و وی را به پنج سال حبس محکوم کرد . با اجرای این حکم دهها پروژه در دست تولید یا آماده تولید در بالیوود تعطیل خواهند شد!

 • لطفا شما دیگه از عنصر آباژور برای سانسور استفاده نکنید .
  مامور نارامی اسمشون نوابی هست . اگه به نظرتون سریالی باید دستکاری بشه پخشش نکنید . صداقت همیشه باید حرف اول و بزنه
  ممنون با اینکه می دونم منتشرش نمی کنید

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید