روزانه های سینمایی

اینجا کسی از تعداد دانلود خبر ندارد

مشخص نیست فیلم ها و برنامه های عرضه شده در شبکه نمایش خانگی چند بار دانلود غیرقانونی می شوند. از گذشته تا حال مدیران دولتی و مسئولان ستاد صیانت از محصولات سینمایی، کمتر در گزارش هایشان به تعداد دفعاتی که فیلم های ایرانی و سایر تولیدات ارائه شده در نمایش خانگی به طریق غیرقانونی دانلود می شوند، اشاره کرده اند. اهمیت این موضوع در آن است که از پی اعلام چنین آماری می توان به برآوردهای اقتصادی و اجتماعی دست یافت؛ از جمله اینکه چند نفر در داخل کشور از این طریق به تماشای محصولات شبکه می نشینند.؟ تعداد دانلود فیلم به چه میزان ضرر و زیان مالی به ناشر نسخه ویدیویی محصول وارد کرده است.؟در یک بررسی مقایسه ای چه تعداد از مخاطبان فیلم خریدار نسخه اورجینال بوده و چه تعداد تن به مصرف نسخه غیرقانونی داده اند.؟ از زمان عرضه فیلم ها بر بستر موبایل (ott) کاربران از این شیوه چقدر استقبال کرده اند و اپراتورهای سه گانه ای که این خدمات را در فهرست سرویس هایشان به مشترکین افزوده اند، به تفکیک برای هر فیلم و محصول چند تقاضا را دریافت کرده اند؟

آنچه که در ظاهر پیداست تعداد قابل توجهی سایت علناً مبادرت به بارگذاری فیلم و سریال های ایرانی کرده و فارغ از اینکه دامنه سایت خود را در داخل یا خارج ثبت کرده باشند، در یک فضای رقابتی !لینک دانلود فیلم را در اختیار  مشتریان خود قرار می دهند. البته دریافت آمار دقیق در این عرصه کار دشواری است ولی می توان از طریق ارتباط با مدیران سایت های پرمخاطب و جلب اعتماد آنها به برآوردی تقریبی در این زمینه رسید و سپس با توجه به تعداد سایت های پربیننده به تخمینی دست یافت.

همانطور که گفته شد رصد و پایشی در این زمینه تاکنون صورت نگرفته و تهیه کنندگان سینما و موسسات ویدیو رسانه و مسئولان دولتی تاکنون آمار و اطلاعات مستندی در باره میزان دانلود غیرقانونی محصولات شبکه نمایش خانگی منتشر نکرده اند این در حالیست که در کشورهای توسعه یافته معمولاً یکی از اقلام ثابت آماری که بصورت ادواری منتشر می شود، دفعات دانلود غیرقانونی فیلم های پر مخاطب است. به عنوان مثال به “گزارش هالیوود ریپورتر فیلم سینمایی گرگ وال استریت ساخته مارتین اسکورسیزی در صدر فیلم هایی قرار گرفته است که در سال ۲۰۱۴ بصورت غیرقانونی دانلود شده اند. به گزارش هالیوود ریپورتر این فیلم در سال ۲۰۱۴ بیش از ۳۰ میلیون بار دانلود غیرقانونی شده است. انیمیشن یخ زده با فاصله کمی در رده دوم این فهرست قرار گرفته و جاذبه با ۲۹ میلیون و ۳۵۷ هزار بار در رتبه سوم قرار دارد. فیلم های ۱۲ سال بردگی، کاپیتان فیلیپس و کلاهبرداری آمریکایی از دیگر فیلم های سال گذشته بودند که در فهرست دانلود غیرقانونی جا دارند.”(به نقل از هفته نامه دنیای تجارت/شماره ۱۴۴)

در نمودار زیر موتور جستجوی گوگل میزان دانلود فیلم در حد فاصل سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ را در ایران نشان می دهد.اگر روی نمودار کلیک کنید می توانید آن را بزرگتر ببینید:

نمودار

در نمودار دوم میزان دانلود فیلم در استان های مختلف کشور نشان داده شده است. در استان هایی که رنگ آبی پررنگ تری به چشم می خورد، فراوانی دانلود فیلم بیش از سایر استانهاست. این نمودار اصطلاحاً از نوع وزنی است. 

 Screen Shot 1394-06-14 at 18.42.51

در توضیح این نقشه باید گفت، در استان هایی که دسترسی به محصولات اورجینال وجود ندارد، کاربران بیشتری فیلم دانلود می کنند. به عبارتی در استا های محروم علیرغم کم بودن جمعیت نسبت به استان های برخوردار کشور، تعداد بیشتری از مشترکان از طریق اینترنت فیلم دانلود می کنند.

ناگفته پیداست که دریافت گزارش های مستند در این زمینه به سیاست گذاران و برنامه ریزان در بخش های دولتی و سازمان های خصوصی دست اندرکار تامین و توزیع محصول کمکی زیادی می کند تا ظرفیت های موجود در شبکه مجازی کشور را برای مصرف فیلم دقیق تر بشناساند و برای تقاضای موثر در این بخش تسهیلات بیشتری در نظر گرفته و به مرور از شیب مصرف غیرقانونی محصولات شبکه بکاهند.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۲ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • باید از روز اول جلوی دانلودهای غیرقانونی گرفته می شد. الان غصه خوردن فایده ای ندارد. حرکت تهیه کنندگان شهرزاد با فروش لینک دانلود سریال با قیمت یک کارت شارژ در سایت رسمی سریال قابل تحسین است و می توان این کار را در بین مردم فرهنگ سازی کرد.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید