روزانه های سینمایی
مانور سرگرمی و نشاط در خط ویژه

مانور سرگرمی و نشاط در خط ویژه

بعد مدتها شبکه یک فیلم سرحال و جاندار را به خود دید. “خط ویژه” فیلم منتخب مردم در جشنواره فیلم فجر، این روزها جان و روح تازه ای به شبکه نمایش خانگی بخشیده است. در منوی دی وی دی اثر، علاوه بر عکس و پشت صحنه، برنامه های آینده شرکت پخش هم گنجانده شده است. اثر از کیفیت صدا و تصویر مطلوبی برخوردار است و قصه پرکشش و پرالتهاب آن ۱۰۵ دقیقه بیننده را با خود همراه می سازد.

“خط ویژه” را با صفت فیلم جوانانه باید شناخت. هم به اعتبار موضوع که به دغدغه ها و آرمان های قشری از جوانان جامعه می پردازد و هم به اعتبار گروه سازنده که جوان هستند، ریتم و لحن درستی را برای فیلم برگزیده اند. مصطفی کیایی در سومین فیلم سینمایی اش به خوبی نشان داده است که با قدرت رهبری و مدیریت خود تنها حاکم صحنه اوست و همه عوامل تحت نظر و تشخیص او عمل می کنند. چینش درست عوامل فنی و پیش بینی و برنامه ریزی منطقی برای اجرای فیلمنامه، از امتیازات این کارگردان جوان است که در ادامه می تواند سبب همکاری و مشارکت سرمایه گذاران بیشتری با او و کارهایش گردد.

اینکه چرا فیلم در سینما و نمایش خانگی، با مخاطب خوب ارتباط برقرار می کند؛ در این نکته نهفته است که موضوع و قصه فیلم ملموس و برگرفته از واقعیات جامعه امروز ایران، است. یکسوی ماجرا جوانها و مسئله بی پولی، بیکاری و ازدواج آنها و سوی دیگر ماجرا راه هموار برای رشد سرطانی وابستگان به کانون های قدرت و ثروت. هم آنها که فیلم با عنوان رانت خوار از آنها یاد می کند و در هر دولتی امکان بقا و پوست اندازی دارند.

هر قدر فیلم به شخصیت جوانهای خاطی فیلم نزدیک می شود تا ما درک بهتری از اعمال و رفتار آنها داشته باشیم، رانت خوار را از یاد می برد تا ما حامیان او و زمینه های پرورش آدم هایی مثل او را نشناسیم. احتمالاً فضای سیاسی جامعه و دیوار بلند ممیزی دلیل گریز اگاهانه فیلمساز از این موضوع بوده است.

“خط ویژه” با وجود کاستی هایی مثل پایانی نه چندان دلچسب(ریختن پول بر سر مردم)، آن قدر جذابیت دارد که بیننده را بر سر کیف بیاورد و سرگرمش کند.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۶ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • سلام آقای فروتن گل…
  به نظر بنده خط ویژه یکی از بهترین پایان های ممکن رو داره و در چندسال اخیر بهترین پایان بندی که من از فیلم های ایرانی دیدم رو داشته…البته نظرات متفاوته ولی به نظرم پایان جسورانه ای داره…

 • مصطفی کیایی تو این فیلم نشون میده که ای فیلمسازان به موضوعات روز گرایش پیدا کنین و اینقدر تحت تاثیر از سینمای توخالی و پلشت روشنفکری قرار نگیرید . سینمای که پایان باز که به بن بست خورده است. فیلم باید قواعد کلاسیک خود رو حفظ کنه و قهرمان و ضد قهرمان داشته باشه .
  کیایی دمت گرم امیدوارم هر سال فیلم بسازی

 • آقای فروتن شوخی کردم قرار بود امروز بیاد ولی انگار هنوز توزیع نشده
  اگه یادتونه استاد مدیری در سخنانی که قبل از عرضه ویلای من گفته بودند…
  ((مسئولیت تمام و کمال این کار با منه! تهیه کنندگی، کارگردانی، اجرای پروژه، ساخت و … و هر آنچه که به این پروژه مربوطه مسئولیتش با منه! ))
  پس اگه اینبار م شوخی کردم توزیع نشد بار دیگه به جای گلرنگ رسانه خود شخص شخیص مهران مدیری را مخاطب پرسشمان قرار میدهیم…

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید