روزانه های سینمایی

صورت بندی کالاهای بدلی

مدتی پیش از دست اندرکاران بازار توزیع محصولات نمایش خانگی خواسته شد، به معرفی کالاهایی بپردازند که بدل از مجاز یا مجازنما! هستند.

حاصل گزارشی که تاکنون تدوین شده و عمدتاً عناوین انیمیشن را شامل می شود، بدین قرار است. باب تکمیل این فهرست به روی آسیب دیدگان و زخم خوردگان از کالاهای تقلبی باز است:

نشانی های نادرست بر روی جلد

عناوین زیادی را می توان مشاهده کرد که اصل اثر انیمیشن دو بعدی است اما طرح و عکس روی جلد محصول در اصل مربوط به عنوان سه بعدی همان عنوان است.

دستکاری سال تولید

عرضه فیلم های قدیمی با تاریخ های جعلی یکی دیگر از تخلفات رایج در بازار است. در این روش محصول ۲۰۰۴ به عنوان ۲۰۱۳ ارائه می شود. البته بازنشر عناوین قدیمی با شکل و شمایل تازه بدون اشاره به قید انتشار مجدد، عارضه مشهود دیگری در بازار است.

فیلم هایی که از زیر بوته عمل آمده اند

ناشرانی با سوء استفاده از کارتن های محبوب بچه ها بی آنکه رد و نشانی از خود باقی گذارند، به بازنشر اینگونه عناوین می پردازند. تاسف بار آن است که تکثیر چنین محصولاتی به روش صنعتی صورت می گیرد.!مشخص نیست ناشر اولیه این آثار در جریان این بهره برداری قرار دارد یا ندارد؟

عناوین بی سر و پا

در آشفته بازار عناوین انیمیشن گاه ناشران چنان با سرعت می رانند که گاه فصل ها و سکانس هایی از اثر را از قلم می اندازند.! البته معلوم نیست نقائص موجود در این محصولات ناخواسته است یا اینکه به دلیل عدم نظارت بر پروسه تهیه مستر رخ داده است؟ منظور از سر و ته نداشتن؛ فقدان تیتراژ اولیه، مفقود بودن دقایق اولیه و ناتمام ماندن اثر در پایان است.

عنوان سازی

در این روش ناشر عامدانه سریالی بودن محصول را پنهان می کند و هر قسمت را به عنوان فیلمی مستقل روانه بازار می کند تا بتواند از هر قسمت درآمد مضاعف و جداگانه ای کسب کند.

کش دادن عنوان

در ادامه روشپیشین؛ اپیزودی از یک مجموعه در قسمت های بعدی نیز گنجانده و تکرار می شوند. مثلا قسمت دوم یکبار پس از قسمت اول در یک لوح و سپس در لوح دیگر قبل از قسمت سوم گنجانده می شود.!

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱۰ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • سورپرایز لاک پشتی -همین جمعه ساعت ۳ با اکران عمومی لاکپشتت های نینجا برای اولین بار در ایران با دوبله گروه آواژه با مدیریت اشکان صادقی در پردیس سینمایی کوروش منتظرتون هستیم

 • آقای فــروتن یعنی سازندگان عشق تعطیل نیست! اینقدر بیهوده سازی می کنند واسه هیچی!!!! منظور کلی بنده یعنی این که یعنی اگر ۵ قسمت یا ۶ قسمت ابتدایی سریال مورد توجه عموم مردم قرار نگیره ( خرید نکنن ) دیگه نمیسازن یعنی مردم اینقدر هزینه کنن بازم مثل برخی از سریالهای شبکه خانگی که اسمشون رو نمیبرم آخرش معلوم نمیشه چی میشه ؟؟؟؟؟ اگر اینطوری باشه که یعنی …تأأسف … متأأسفــم…! تشکر از آقای فــروتن و همه ی عزیزان سایت .

 • به نظر بنده ، بهترین راهکار برای کسانی که می خواهند در شبکه نمایش خانگی سریال سازی کنند همان سیاست “پایلوت” است که گفتم . ببنید ، در آمریکا شبکه های تلوزیونی دو دسته هستند ؛ دولتی و غیر دولتی . شبکه های تلوزیونی غیر دولتی برای اینکه ریسک کمتری در از دست دادن سرمایه جهت سریال سازی داشته باشند ، این شیوه را انجام می دهند که توضیحش را دادم (برای آنهایی که نخوانده اند ؛ پایلوت در واقع همان قسمت اول سریال است با این توضیح که شبکه فقط همین قسمت را با حداکثر طرح و ایده های جذاب رو می کند و اگر با استقبال مواجه شد اقدام به ساخت قسمت های بعدی می نماید) . سریال سازان شبکه نمایش خانگی ایران هم باید همین سیاست را در پیش بگیرند . کسی هم نگفته بروند “گیم آو ترونز” بسازند! بهترین مثالی که به ذهنم می رسد “برکینگ بد” است . سریالی با بازیگرانی ناشناخته و بدون هزینه های آنچنانی اما فیلمنامه ای قدرتمند . شروع طوفانی سریال باعث شد تا طرفدار زیادی پیدا کند که خواهان ساخت قسمت ها و فصل های متعددی برای آن بودند . این شروع طوفانی چه بود : یک معلم شیمی دبیرستان میانسال متوجه می شود که مبتلا به نوعی از سرطان پیشرفته است و چند ماه بیشتر زنده نیست در حالی که هیچ پس اندازی هم برای خانواده اش به ارث نخواهد گذاشت پس به فکر پول درآوردن سریع می افتد و از استعدادش در شیمی برای ساخت مواد مخدر استفاده می کند … در پایان فصل اول این معلم و پدر خانواده تبدیل شده است به یک ضد قهرمان مخوف و بی رحم . یک سال قبل که سریال به پایان رسید با اینکه همه می دانستند این شخصیت در آخر کار می میرد اما باز هم آنقدر جذاب تمام شد که همه طرفداران سریال را راضی کرد و لقب بهترین پایان بندی سریال های تلوزیونی را بدست آورد . فیلمنامه که اول و آخر قرص و محکمی داشته باشد ۹۰% مشکل جذب مخاطب حل است!

 • دوبله گرگ وال استریت رو دیدم. باید بگم زیاد به اصل داستان لطمه وارد نشده و کلیتشو حفظ کرده. این همه جار و جنجال هم نداشت

 • با سلام
  آیا امکان دوبله و پخش انیمیشن The Jimmy/Timmy Power Hour 3: The Jerkinators که محصول ۲۰۰۶ و از سری فیلم ها و سریال های جیمی نوترون است وجود دارد؟

 • جنون ۲۰۱۵ (معرفی برترین فیلم های اکران ۲۰۱۵)

  در ضمن ؛ تا ساعاتی دیگر ، آغاز هفتمین دوره جشنواره وبلاگی افتخار زرین سینمای ایران

 • پوستر سومین قسمت سریال ” أبله ” روز شنبه یا یکشنبه هفته ی آینده در اینستاگرام سریال بــروز رسانی خواهد شد . منتظر سومین قسمت أبله باشید …! همه چی به نظرم این قسمت عالی میشه … توزیع قسمت سه : ۹۳.۱۱.۰۸ روز : چهارشنبه .

 • هفتمین دوره جشنواره وبلاگی افتخار زرین سینمای ایران

  سال سینمایی ۱۳۹۲-۱۳۹۳

  آغاز شد

  شما هم می توانید با شرکت در نظرسنجی وبلاگ در آن مشارکت داشته باشید

  پایان جشنواره : روز ۲۱ بهمن ماه

 • امروز فیلم خانوم رو دیدم.
  باید بگم اصلا انتظارشو نداشتم. عجب داستان فوق العاده ای و چه کارگردانی خوبی داشت. بازی های تقریبا به جایی هم داشت. البته درجه کیفی ب مناسب بود ، ولی برای فیلمنامه باید درجه کیفی الف درج می شد.
  باید اعتراف کنم سرتاسر فیلم منتظر بودم مردی به یکی از خانوم ها پیشنهاد بی شرمانه ای بدهد اما انتظارم بیهوده بود ، چون نویسنده تنها به دنبال این بود که فداکاری های زنان را به تصویر بکشد ، چیزی که در کمترین فیلم های ایرانی می بینیم. جنبه ای از زندگی راستین ایرانی ها که معمولا نویسندگان و کارگردانان آن را نادیده می گیرند.
  این فیلم رو با همسرم دیدم و پس از دیدنش حس بسیار خوبی داشتیم.
  از خانوم پاکروان که حق شاگردی استاد بیضایی رو به راستی بجا آوردند سپاسگذارم که زمانم را بیهوده نگرفتند.

 • اخبار شبکه نمایش خانگی :
  ۱- ارسال برای توزیع نخستین مجموعه نمایش خانگی عشق تعطیل نیست! : فردا روز شنبه ۰۴ بهمن و توزیع روز : دوشنبه ۰۶ بهـمن در سراسر کشور .
  ۲-توزیع سومین مجموعه أبله نمایش خانگی روز چهارشنبه ۱۳۹۳.۱۰.۰۸ در سراسر کشور توزیع می شود .
  – فروش فیلم سینمایی امروز نیز بهتر بود ولی هنوز چند نسخه دستمون مونده …
  -فـروش کوچه مروارید خیلی عالی بود به طوری که مجموعه اول عرض دو روز تموم شد مجموعه دوم هم همینطور ولی با یک روز تأخیر به دستمون رسید.
  -از حاشیه تا شایعه فروشش خیلی عالی بود و به طوری که همه میگیم مجموعه دوم هم داره یا نه ؟ چون بخشنامه هیچی رو معلوم نکرده و واضح توضیح نداده … فقط نوشته ادامه دارد اما تاریخ توزیعی صورت نــگرفته برای مجموعه دوم .
  این هم گزارش بنده از فروش عناوین نــمایش خانگی و تاریخ توزیع عناوین نمایشی این هفته ( هفته دوم بهمن ).

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید