روزانه های سینمایی
صحبت از هفت به میان آمد

صحبت از هفت به میان آمد

جیرانی و تیمش که از برنامه هفت رفتند، دیگر کمتر پیش می آمد که هفت موجی را برانگیزد و در طول هفته واکنش هایی را در رسانه ها پیرامون بخش هایی از برنامه مشاهده کنیم. نه اینکه گبرلو از دور دستی بر آتش سینما داشته باشد و با مسائل آن بیگانه باشد، نقل این حرف ها نیست او ۳۵ سال است که هم یادداشت نویس سینما است و هم دست و تجربه ای در مقابل دوربین و پشت دوربین داشته است. لحن جیرانی و شم ژورنالیستی او سرنوشتی را برای هفت رقم زد که فقط کسی مثل خودش می توانست ضامنی برای ادامه آن باشد.

دو یا سه سال پس از رفتن جیرانی به مرور هفت از کانون توجهات بیرون رفت و کمتر صحبتی از آن در میان بود. گبرلو بیکار ننشست، منتقد انحصاری برنامه را جواب کرد و پای صاحبان اندیشه دیگری را به برنامه باز کرد ولی برنامه از سطح متعارفی بالاتر نرفت که بتواند در بین معدود برنامه های تلویزیونی جریان ساز شود.

تا اینکه در هفته گذشته حضور مسعود کیمیایی یخ برنامه را تا حد زیادی آب کرد و خود برنامه و حرف و حدیث های آن در طول هفته ای که در آن هستیم، یاد و خاطره هفت گذشته را در اذهان زنده کرد.

کمترین پیامد سخنان کیمیایی در هفت آن بود که پرونده دیدار و رابطه او را با سعید امامی دوباره گشود و رسانه هایی به بازخوانی آن پرداختند.

غرض آنکه هفت این استعداد را دارد تا اعتبارش را نزد سینما دوستان بازیابی کند و جمعه شب هایی خاطره آفرین و مفرح برای آنان خلق کند. لازم نیست هفت حاشیه سازی کند و به هرقیمتی بخواهد مخاطب دست و پا کند، سینما آنقدر مسائل جدی و قابل طرح دارد که بتوان دهها برنامه در باره آن ساخت و مردم را پای تلویزیون نشاند.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۹ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید