روزانه های سینمایی
شاه شمشاد قدان خسرو خونین کفان

شاه شمشاد قدان خسرو خونین کفان

السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک

ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را به پیشگاه حضرت بقیه الله الاعظم (عج) و رهروان راه حقیقت و آزادگی تسلیت گفته و همراه با خیل سیه پوشان و داغداران به ساحت قدسی سالار شهیدان توسل جسته و رفع گرفتاری و شدائد از سرزمین های اسلامی را مسئلت می کنیم.

یا رب الحسین بحق الحسین اشف صدر الحسین بظهور الحجه

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۴۴ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • آقای فروتن ، دوست دارم رای شمارا درباره ساخته نشدن حتی یک فیلم فاخر درمورد تاریخ ایران باستان به ویژه دوران پرشکوه هخامنشی بدونم.
  مگر نه اینکه این دوره تاریخی زرینترین دوران تاریخ جهان است؟
  مگرنه اینکه امریکا تلاش می کند با ساخت فیلم هایی این شکوه را تحریف کند در حالی که برای دست و پا کردن تاریخی هرچند اندک و چندصدساله چه کارها که نمی کند و ما نیز باید با زبان فیلم پاسخ آن هارا بدهیم؟
  مگرنه اینکه هیچ مردمی بدون داشتن پیشینه تاریخی بی هویت می شوند و راه پیشرفت را اشتباه برمی گزینند. همانطور که ما داریم راه را اشتباه می رویم؟
  مگر نه اینکه وظیفه مدیران و مسئولین سینمایی پشتیبانی از همه گوشه های فرهنگیست؟
  من احساس می کنم دست هایی پشت پرده هستند که به هیچ عنوان راضی به ساخت این چنین فیلم هایی نمی شوند.

  • به نظرم اگر صاحبان سرمایه خصوصی الف)فیلمنامه خوبی در دست داشته باشند و ب)فیلم با مخاطب امروز و نیازهای او نسبتی برقرار کند ج)نگرش فیلمساز شوونیستی(پان ایرانیستی)نباشد بلکه الهی و توحیدی باشد، بی مدد دولت می توان کاری درخور را ارائه داد. در بین سینماگران موجود به نظرم جعفری جوزانی چنین درک و استعدادی را دارد. به هر حال شاهنامه فردوسی نمونه خوبی برای نگرش تاریخی و در عین حال حکیمانه در طرح قصه های باستانی و اساطیری است.

   • اشاره خوبی به داستان های پربار شاهنامه کردید. حتی به رای من نیز نوع نگارش شاهنامه به صورت یک فیلمانه کامل است.
    اما در مورد نگرش فیلمساز: گمان نمی کنید حتی اگر نگرش فیلمساز یا نویسنده ناسیونالسیتی باشد تاثیری در پیروزی فیلم یا انتقال پیام به مخاطب ندارد؟

     • آفرین. همینه. منظور بنده هم از دست های پشت پرده همین بود. چه اشکالی داره فیلمی دینی نباشه ولی ضد دینی هم نباشه؟

     • به هر حال باید از ساخت چنین فیلم هایی هدف و استراتژی روشنی داشت و سینماگر به عنوان مثال موحد و یکتاپرستی ایرانیان پیش از اسلام را مد نظر داشته باشد تا حاصل کار به همسویی و هم افزایی با هدف های فرهنگی امروز جامعه ما بیانجامد.

 • حتما دوبله سرمای خفته گلوری رو دیدید
  و می دانید آهنگ let is go چیست
  و حتما میدانید که گلوری این آهنگ معروف را به اسم رها کن ترجمه کرده.
  پس از ایام سوگواری لینک خوندن این آهنگ توسط خودم را مییزارم گوش کنید.
  فقط بدون آهنگه و فقط شعره و به قول امیر خان پریمی آماتوریه.
  منتظر باشید…

  • فردا منتظر اثر ماندگار من باشید…
   اثری جاودانه از آقای صدا سید مهدی سید محمدی…
   باز خوانی رها کن به سبک بنده…
   فردا گوش فرادهید صدای طنین اندازم را…
   منتظر باشید…

 • مگر چه رخدادی پیش خواهد آمد که فیلمی درباره پیروزی های بدون خونریزی بسیار کوروش سخته شود؟
  یا درباره قانونمندی و نیروی بسیار ایرانیان و سیستم حکومتی دادگستر ایران باستان.
  یا درباره توان دانشی ایران باستان؟
  یا درباره به رای شما داستان های شاهنامه؟
  من اصراری بر این ندارم که فیلمی ساخته شود که دینی نباشد ، چون اصولا ایران با یکتاپرستی و معنویت اجین است.
  ولی اکنون پرسش این است چرا دولت و سازمان های سینمایی از انواع موضوع ها پشتیبانی می کنند اما هیچ برنامه ای برای ساخت فیلمی درباره ایران باستان ندارند؟
  راستش باید بی پرده بگم: منو خیلی عصبانی کرده.

  • با عرض سلام مجدد . آقا iman عزیز اگر اجازه بدهید بنده هم وارد این بحث شوم .
   اولین نکته ای می خواهم به آن اشاره کنم این است که تاریخ مکتوب یک چیز نسبی است! انگلیسی ها یک ضرب المثلی دارند که بنده هم این ضرب المثل را خیلی به کار می برم ؛ “تاریخ را فاتحان می نویسند!” ما چرا اطلاعات بسیار اندکی از دوره اشکانیان داریم؟ چرا آثار باستانی مربوط به پنج قرن حکومت این سلسله در ایران اینقدر کم است؟ چون ساسانیان از نظر عقیدتی و نژادی شدیداً با اشکانیان مشکل داشتند و وقتی به حکومت رسیدند تمام آثار مربوط به دوران آنها را نابود کردند و آنچه ما امروز درباره پادشاهان اشکانی می دانیم را در کتب مورخان و سیاحان رومی خوانده ایم!
   همین اتفاق برای دوره هخامنشیان هم افتاده است . تا دو قرن قبل کسی در ایران درباره سلسله هخامنشی اطلاعی نداشت و هرچه بود اساطیر شاهنامه بود که نقل می شد برای همین مردم به بناهای آن دوران اسامی مثل تخت جمشید ، نقش رستم و تخت سلیمان داده بودند . پای سیاحان اروپایی که به ایران باز شد گفتند آمده ایم پرسپولیس را ببینیم؟ مردم گفتند پرسپولیس کجاست؟ و سیاحان توضیح دادند این نام کاخ های پادشاهان باستانی ایران است که در کتب یونانی به آن اشاره شده و مردم کم کم علاقه مند شدند درباره این پادشاهان باستانی بدانند! در واقع تا قبل از شناخته شده کوروش برای مردم ایران ، خیلی از علما و دانشمندان معتقد بودند اسکندر مقدونی ذوالقرنین بوده است و از همینجا بود که اصطکاک تاریخی پیش آمد چون مذهبی ها می دیدند که حکومت فاسد و ستمگر پهلوی تاریخ هخامنشی را به نام خودش مصادره کرده و کوروش کوروش می کند!
   اما همین تاریخ نسبی هم جای سئوالات فروانی دارند! مطمئناً شمایی که ایمان به دادگستری پادشاهان باستانی دارید از خواندن چنین مطلبی خوشنود نمی شوید . اما برخی از تاریخ شناسان غربی که به مطالعه ایران باستان پرداخته اند ماجرای بردیای دروغین واقعاً برایشان جای سئوال است! آنها می گویند اگر کوروش چنین آدم خوب و دادگری بوده پس چرا پسری همچون کمبوجیه داشته که برادر کوچکتر خودش را به قتل برساند! و اگر این ماجرا حقیقت نداشته پس دروغی بوده ساخته و پرداخته داریوش برای غصب حکومت!
   اما نکته دیگری که می خواهم به آن اشاره کنم این است که رفتن سراغ سوژه های تاریخی و بویژه ایران باستان مستلزم آن می باشد که همه چیز را ببینیم و تلخ و شیرین تاریخ را یکجا روایت کنیم! حقیقت ها را پنهان و تحریف نکنیم تا به محصولی دراماتیک و پان ایران پسند برسیم! شاید سریال های کره ای در ایران طرفدار زیادی داشته باشند اما نباید آنها را به عنوان الگو برای ساخت در ایران در نظر گرفت .
   هر موقع از نبرد های ماراتن و سالامیس سخن به میان می آید فریاد وامصیبتای عده ای بلند می شود که یونانی ها تاریخ ما تغییر داده و تحریف کرده اند تا خودشان را پیروز این نبردها نشان بدهند! اما همین مورخان یونانی بوده اند که امروز ما را درباره هخامنشیان آگاه کرده اند! واقعیت این است که قشون ایرانی در آموزش و افزار جنگی هیچ وقت به پای قشون یونانی نمی رسید و تنها اتکایش برتری نفری بود بنابراین همیشه بین دولت شهرهای یونانی اختلاف می انداختند تا مانع از اتحاد آنها و تشکیل یک ارتش بزرگ شوند ، کاری که عاقبت اسکندر مقدونی کرد و باعث شکست و سقوطشان شد!
   حتی شاهنامه هم با فراز و فرودهای بسیاری همراه است! شما همیشه درباره هفت خوان رستم و هفت خوان اسفندیار و رزم رستم و سهراب شنیده اید! اما آیا خوانده اید که عاقبت رستم و خاندانش چه شد؟ رستم با خیانت برادر به چاهی پر از تیغ افتاد و خاندانش در حمله سپاه ایران به زابل که می خواستند انتقام اسفندیار را بگیرند از بین رفت . اینها همه در شاهنامه هست . اما آیا شما خوانده اید؟
   بنده چندی قبل به عزیزی پیشنهاد کردم که در جمع دوستان نویسنده اش این پیشنهاد را مطرح کند که می توان سریالی بسیار جذاب تر از حریم سلطان و بازی تاج و تخت ساخت درباره هفت سال از اواخر سلسله ساسانیان که با هرج و مرج و کشتار بین جناح های مختلف دربار سیزده پادشاه و ملکه بر تخت نشستند و یکی یکی نابود شدند تا نوبت به یزدگرد سوم رسید . اما آن عزیز پیشنهادم را نپسندید و گفت چنین سوژه ای بسیار حساس است ، از یک طرف ملی ها بخاطر تصویر زشت و پر دسیسه ای که از دربار ساسانی نشان داده خواهد شد شاکی می شوند و از آن طرف مذهبی ها ممکن است نسبت به نحوه نشان دادن تهدید نزدیک شدن سپاهان اسلام به مرزهای ایران واکنش نشان بدهند . البته واقعیت این است که یزرگرد سوم پادشاه باهوشی بود و اگر فرصت بازسازی کشور را می یافت به یکی از پادشاهان بزرگ تاریخ ایران تبدیل می شد اما این معجزه پیامبر اسلام بود که پس از پاره کردن نامه دعوتش به اسلام توسط خسروپرویز پیشبینی سقوط خاندان و پادشاهی وی را نمود .

   • آقای امین خان در آغاز به من بگو ایرانی هستی یا نه؟ چون همه سخن هایی که گفتی گویا از زبان یک تازی (عرب) یا غربی بود.
    از تحریف تاریخ آغاز می کنم. این تاریخی که در دست ماست همان تاریخی ست که اسلام را به ما نشان داده و رخدادهای آن را به عنوان مدرک بر حق بودنش نشان می دهد. همان تاریخی ست که کشتار جمعی یهودیان به دست هیتلر (؟)را نشان می دهد. همان تاریخی ست که اشغال فلسطین را به دست صهیونیست های غاصب را نشان می دهد. همان تاریخی ست که من و شما از ان بهره می گیریم تا پیشنیان خود را بشناسیم و بدانیم که چگونه آینده را بهتر از آن ها بسازیم.
    تاریخ یک کتاب از یک نفر نیست. مجموعه ای از سخن ها نوشته ها و داستان هاست. که با کنار هم گذاشتن آن ها و سبک و سنگین کردن آن به دست یک عقل بی طرف واقعیت آشکار می شود.
    شاید دوست نداشته باشید که بگویم بیست سال پیش از بعثت پیامبر عزیزمان در هیچ جای تاریخ در موردش نمی خوانیم. یعنی از بیست سالگی تا چهل سالگی خاتم مجهول است. (؟)اما ما که به او ایمان داریم مطمئن هستیم کار خلاف یا بیهوده ای نمی کرده. و بی شک از سوی پروردگار گزینش شده و این بیست سال هم اهمیتی در کل موضوع ندارد.
    اما در مورد اشکانیان. دین اشکانیان مهرپرستی بوده. و مهرپرستان نیز علاقه ای به مکتوب کردند عقاید و رسوم خود نداشتند. البته در این میان نقش موبدان زرتشتی که در آن زمان فاسد بودند و یکی از دلایل شکست ایران در برابر سپاه (عرب)تازی بودند بی تاثیر نبود. شاید ان ها در از بین بردن همان اندک آثار نقش داشتند.
    درباره دروغ های تاریخی نیز باید بپرسم از نگاه شما کدام دروغ است و کدام راست؟ آیا همه مورخان و نوشته های باستانی و حتی قرآن کریم بلاتحریف برای شما بس نیست که اقتدار ایران را باور کنید؟ یا دادگستری کوروش بزرگ؟ یا آبادانی همه سرزمین های در دست داریوش بزرگ؟ یا هر چیز مورد بحث شما.
    اینک یه پرسش؟:
    چرا حضرت محمد(ص) برای پس از رحلتش کسی را جایگزین معرفی کرد؟ پاسخ شما روشن است و من هم می دانم. رخداد عظیم غدیر خم. ببینید چه جالب است کسانی در جهان هستند که این رخداد تاریخی را منکر می شوند.
    از کجا پیدا؟! شاید کوروش بزرگ نیز جانشینش را معرفی کرده بود یا واقعا بردیا دروغین بود. یا هر چیز دیگر. اما یک چیز در این میان اهمیت دارد و آن این است: شایسته سالاری. چیزی که ما گم کرده ایم. برای شما نمی دانم ولی برای من این مهم است که داریوش بزرگ شایسته این تخت و تاج بود و به بهترین شکل ایران را رهبری کرد. وصف داریوش بزرگ را در سنگ نوشته های مصری هم می توان دید. پادشاهی که از دروغ متنفر بود و هرچه کرد برای اقتدار ایران بود.
    اما یک نکته. شما که در چند هفته گذشته سنگ ده نمکی را به سینه می زدی به من بگو آیا تاریخ را تحریف کرده؟ یا پیروز بوده که آن را به تصویر کشیده؟ من می گویم: از نگاه خودش به دفاع مقدس نگریسته. همین.
    و درباره رخداد ماراتن. این رخداد هرچه بوده شاید کمی واقیت بوده و شاید کمی هم بزگنمایی. ان چه من می دانم این بوده که استراتژی غلط ایران باعث شده. نیروی دریایی ایران در آن زمان بزرگترین و قدرتمندترین نیروی دریایی بوده. کشتی های جنگی ایران با طناب هایی به هم متصل بودند تا نظم آن ها برقرار شود. هنوز جنگی در نگرفته بادی شدید می وزد. و کشتی هایی که به هم وصل بودند یکی پس از دیگری واژگون می شوند. یونانیان که این صحنه را می بینند خوشحال شده و از ذوقشان تا شهر یکسره میدوند و اینطور وانمود می کنند که ما پیروز شدیم. البته که اگر من هم یونانی بودم این داستان را باور نمی کردم و می گفتم دروغ است ، ما در نبردی سنگین پیروز شدیم.
    اما یک چیز جالب بگویم: پس از این رخداد ایران جنگ سرد را آغاز کرد و اقتصاد یونان را در دست خود گرفت تا جایی که سکه های ایرانی در یونان رواج بسیار یافت و هین هم از هوش بالای ما سرچشمه می گیرد.
    و در آخر: امین خان این نخستین باری نیست که با کسانی که تاریخ پرشکوه ایران را زیر سوال می برند روبرو می شوم. حتما شما نیز سخن های احمد شاملو را درباره کوروش بزرگ شنیده اید که دادگری او را زیر سوال برده. دیگر از کسان دیگر چه توقعی می شود داشت؟ ایران همواره با شکوه بوده و هست و تنها تمدنی است که از باستان باقی مانده و این هم به دلیل این است که هر فرهنگی به آن وارد شده در خود حل کرده و خودش پابرجا مانده. همیشه خائنانی بودند که کمر به سرنگونی آن بسته اند. شاید تا حدودی هم پیروز شده باشند ولی اکنون می بینید که همچنان استوار و جاوید است.
    تذکر: از دوستانی که به بحث های دو طرفه(احتمالاً!) در این خصوص پرداخته اند، می خواهم که از طریق ایمیل یکدیگر بحث را ادامه بدهند. این کامنت نیز تا ساعاتی دیگر حذف خواهد شد.

 • واقعا متاسفم. درحالی که امریکا فیلم۳۰۰ میسازه و ما باید با ساخت فیلم هایی از واقیعت تاریخ با شکوهمون پاسخ دندان شکنی به آن ها بدهیم و به جهان ثابت کنیم ایران و فرهنگ ایران واقعی چیست شما پیشنهاد ساخت یکی از سیاهترین برگ های تاریخ ایران را می دهید؟!
  هر زمان فیلم هایی درباره جمشید شاه ، همورابی ، کوروش بزرگ ، درایوش بزرگ ، انوشیروان دادگر ، خشایارشاه شجاع ، رستم ، سهراب ، آریو برزن ، رستم فرخ زاد ، پومپه دیوس ( فرماندهی که با تازیان جنگید و تا آخرین نفس از میهنش پشتیبانی کرد ) … را ساختند آن زمان نوبت به گوشه های تاریک می رسد و دیگر تاثیر منفی نخواهد داشت و همه گان درمیابند تاریخ ایران عزیزمان سیاه و سفید بوده. در غیر اینصورت سیاه که دیده می شود ، سیاه تر هم دیده خواهد شد.

 • آهان ، آقا iman این شد حرف حساب . بنده با حرف شما موافق هستم فقط می خواهم چند نکته بگویم :
  اولاً : “تاریخ یک کتاب از یک نفر نیست” مطلقاً درباره هر تاریخی نمی تواند صحیح باشد! تاریخ هخامنشیان را فقط در منابع یونانی و یهودی می توان یافت که مطمئناً منابع بی طرفی نیستند (امروزه یهودیان واقعه کشتار ایرانیان را تحت عنوان عید پوریم جشن می گیرند و متاسفانه فقط هم مربوط به صهیونیست ها نیست بلکه همه یهودیان و حتی یهودیان ایران عید پوریم را از اعیاد بزرگشان می دانند!) تاریخ اشکانیان را هم فقط از منابع رومی استخراج کرده اند که تقریباً در تمام دوران حکومت این سلسله مشغول جنگ با هم بوده اند . پس نمی توان با اعتماد صد در صد گفت همه چیز درست نگارش شده! و البته کوروش کبیر مطمئناً آنقدر فرمانروای خوبی بوده که حتی مورخان یونانی هم نتوانسته اند علیه اش چیزی بنویسند و در نهایت یک داستان ساختگی درباره عشق وی به ملکه قبایل آسیای میانه سر هم کرده اند! اما در مورد داریوش اول ، او هم پادشاه بزرگی بوده اما آن مورخانی که گفتم از خودشان می پرسند چرا داریوش بعد از کشتن گئومات پنج سال را صرف نبرد با شورشیانی کرد که پادشاهی او را به رسمیت نمی شناختند؟!
  دوم: در مورد اینکه چرا اشاره ای به بیست سال از زندگی پیامبر نمی شود ، اشاره هایی شده اما نویسندگان تصور می کنند فراز مهمی از زندگی پیامبر نبوده ، بیست سال زندگی زناشویی با حضرت خدیجه (س) و این واقعیت که در طول این مدت به محمد امین معروف بوده اند خیال هر کسی را راحت می کند .
  سوم : در بیشتر منابع اهل سنت به واقعه غدیر اشاره شده اما غصب کنندگان حق خلافت حضرت علی(ع) این نکته را که واقعه غدیر با دستور خداوند بوده انکار می کردند و می گفتند پیامبر نمی توانسته برای خودش جانشین تعیین کند و مسئله خلافت باید با رای بزرگان دین مشخص شود!!! بعدها هم این توجیه را تراشیدند که منظور پیامبر از جانشینی حضرت علی(ع) خلافت نبوده بلکه پیامبر وصیت کرده که از نظر حقوقی حضرت علی(ع) وارث اموال ایشان است!!! الان هم تنها فرقه اهل سنت که به کل منکر واقعه غدیر می شوند وهابی ها هستند که قدمت فرقه شان حدود سه قرن است و دست پرورده استعمارگران انگلیسی برای تفرقه افکنی در امت اسلام هستند .
  چهارم : در مورد شکوه و اقتدار ایران باستان حق با شماست . اما نکته ای که بنده اشاره کردم این است که کل سپاه آموزش داده ایران ۱۰ هزار نفر بوده که سپاه جاویدان بوده اند . بقیه سپاه نیروهای نا متحد و روز مزدی بوده اند که ایالات مختلف از سند تا مصر برای جنگ بسیج می کردند در حالی که در یونان باستان سربازی امری اجباری بوده و در برخی دولت شهرها مثل اسپارت مردها در تمام طول عمرشان سرباز محسوب می شده اند و باید هر ساله در دوره های سخت آموزشی شرکت می کردند . شما با این معلوماتتان حتماً راجب نبرد کوناکسا خوانده اید! اگر نخوانده اید می گویم ؛ کوروش کوچک فرزند دوم داریوش دوم و برادر کوچکتر اردشیر دوم حاکم لیدی و دولت شهرهای یونانی تابع ایران بود که پدرش فوت کرد و برادرش به تخت نشست اما کوروش هم مدعی تاج و تخت شد و با سپاهی که بیشترشان را سربازان اجیر شده یونانی تشکیل می دادند به سمت پایتخت حرکت کرد تا در محلی به نام کوناکسا در بین النهرین به سپاه اردشیر دوم رسیدند . برخلاف توصیه فرماندهان یونانی ، کوروش که سربازی دلیر و نترس بود با طلایه سپاهش به قلب سپاه داریوش زد که البته عاقبتش مشخص است! بعد از کشته شدن کوروش کوچک یونانی ها دست از جنگ کشیده و در یک راهپیمایی طولانی که مورخان یونانی برایش حماسه سرایی ها کرده اند با عبور از قلب قلمرو ایران بی آنکه کسی متعرضشان شود به یونان بازگشتند . در واقع یکی از انگیزه های اسکندر مقدونی برای لشکرکشی به ایران همین راهپیمایی بود که ضعف دفاعی ایران را برای یونانیان آشکار کرد!
  پنجم : شما کمی تا قسمتی دو جنگ ماراتن و سالامیس را قاطی کرده اید! جنگ کشتی ها مال سالامیس بوده و دویدن تا آتن برای اعلام خبر پیروزی مال ماراتن بوده! در مورد نبرد ماراتن مورخان یونانی آن را تبدیل به یک پیروزی حماسی بزرگ کرده اند اما مورخان ایرانی با زیر و رو کردن همان نوشته های یونانی ها به این نتیجه رسیدند که چون در میانه نبرد فرمانده سپاه ایران کشته شد سپاهیان ایران به کشتی ها برگشته و عقب نشستند نه اینکه توسط یونانی ها هزیمت داده شده باشند! در ضمن نیروی دریایی ایران بزرگترین بوده چون با ثروت و منابع نامحدود ایران در شمار فراوان ساخته شده بود اما قدمتش بیشتر از چند سال نبود و از تعداد کمی ناخدای مزدور یونانی و فینیقی و کارتاژی بهره می گرفت در حالی که دریانوردان یونانی سابقه ای هزاران ساله پشت سرشان داشتند و بخوبی می دانستند ناوگان ایران را به کدام قسمت دریا بکشانند که تعداد بیشتر کشتی برایشان مزیت نشود! تازه این نبردهای ایران و یونان حالا اینقدر برای ما مهم شده است! آن زمان این نبردها مثل قهر بچه ها بوده! حتی فرماندهی که ناوگان یونان را در نبرد سالامیس هدایت کرد چند سال بعدش متهم به خیانت شد و به قلمرو هخامنشیان گریخت!!!
  اما این وسط بنده نفهمیدم ده نمکی چه ربطی به موضوع داشت؟ هنوز هم می گویم شما که می خواهید بی طرفانه و عادلانه قضاوت کنید یک نگاهی به کتاب “از معراج برگشتگان” آقای حمید داودآبادی بیاندازید بد نیست!
  در ضمن بنده اهل مطالعه ادبیات نیستم و از آقای شاملو تا به حال هیچ کتابی نخوانده ام . بنده فقط کتاب هایی را می خوانم که زمینه تاریخی داشته باشند یا رمان های تخیلی-فانتزی باشند!

 • از کسانی که دارند نظرشان را میدهند می خواهم حرف دلشان را بزنند و نظرشان درمورد آهنگم را همانطور که واقعا هست بدهند نه طوریکه من ناراحت نشوم…

  • مهدی جان آهنگی که شنیدم ریتمش خوب بود و قشنگ تنظیم شده بود ولی در اجرا فکر می کنم بیشتر باید تمرین می کردی. همچنین جاهایی که اوج می گرفتی خارج می شدی

 • من نه ازین جهت که ایرانیم ، بلکه از آن جهت که تاریخ خوانده ام و میانه دارم، میتوانم بجرات گفت که کشوری مردخیز تر از ایران در جهان سراغ ندارم . فرزندان ایران باید فخر کنند که ریشه و تنه و شاخ این درخت برومندند.

  روانشاد استاد سعید نفیسی

  ایران یک کشور باستانی و با فرهنگ است، این مسأله را همه جهانیان قبول دارند، چرا خودمان قبول نداشته باشیم، قدر این فرهنگ ارزشمند را دانسته و زبان و ادبیات پارسی را پاس بدارید، زیرا تمام هویت ایرانیان وابسته به زبان پارسی است و اگر خدای ناکرده این زبان خدشه دار شود، بنای هویت، استقلال و وحدت ارضی ایرانیان به خطر می افتد.

  جلال خالقی مطلق

  امپراتوری کورش و داریوش یک امپراتوری نمونه است که مورخ می‌تواند از تأمل در آن دریابد که مملکت تنها با قدرت نظامی و حتی با نظارت چشم و گوش حکومت، برپا نمی‌ماند، احتیاج به تفاهم و تسامح نیز هست و این تسامح کورشی است که بی‌شک اسباب سرافرازی تاریخ ایران است

  عبدالحسین زرین کوب

  به مادران جوان پیشنهاد می کنم هر شب برای کودکان تان داستان هایی از ادبیات کهن ایران بخوانید تا بچه ها با فرهنگ و ادبیات سرزمین خود آشنا شوند.

  بانو مهدیه الهی قمشه ای

  من هیچ گاه خودم را از اقلیت‌ها نمی‌دانم، هر کس تعریف ایران را بداند باید قبول کند که هیچ کس اقلیت نیست. نسل ما از کوروش بزرگ است و ایران هم اسم یک ملت نیست اسم یک سرزمین است. در تاریخ گاهی جنگ می‌شود و سرحدات مرزها تغییر می‌کند اما قرار نیست هویت ما از بین برود، ایران همیشه کشور من بوده است.

  لوریس چکناواریان

  آنها که خواهان ترقی و تعالی وطنند، نباید از هیچ چیز پروا کنند.

  میرزا کوچک خان جنگلی

  آنچه در نقوش برجسته ی تخت جمشید دیده‌ می‌شود، همه نشانه ی پاکی و بزرگی است و بر عکس مکاتب غربی مانند یونان و روم و یا مصر، زنان عریان و یا بداخلاقی و یا نقوش بردگی و بندگی در آنها دیده نمی‌شود

  علی اکبر ولایتی

  مهم‌ترین علتی که سبب شد، کوروش خیلی از سرزمین‌ها را بدون جنگ و خونریزی فتح کند این بود که شهرت دادگری او به همه جا رسیده بود و مردمان نیز از پادشاهی او خرسند بودند؛ چراکه در سایه‌ی پادشاهی او از یورش‌ها و قتل و غارت‌های سالیانه‌ی این قوم یا آن قوم، نجات می‌یافتند. بنابراین اگر کوروش به بخش بزرگی از فرمان خود عمل کرده باشد که تاریخ این را گواهی می‌دهد، او نمونه‌ آرمانی یک شهریار دادگر در طول تاریخ است.

  پروفسور عبدالمجید ارفعی

  اگر شاهنامه نبود کل ادبیات پارسی در جریانی دیگر سیر می‌کرد همه آثاری که بعد از شاهنامه به وجود آمده، پرتوی از شاهنامه را در خود داشت. شاهنامه افق بزرگی به روی ادیبان ما باز کرد و برای همین نیای ایران را باید به دو دوره پیش از شاهنامه و بعد از شاهنامه تقسیم کرد .شاهنامه در دوران بعد از خود تحولات زیادی ایجاد کرد به مردم ایران دل داد و اطمینان داد تا محکم روی پای خود بایستند.

  محمدعلی اسلامی ندوشن

  به خواست اهورامزدا این چنینم که راستی را دوست دارم و از دروغ روی گردانم . دوست ندارم که ناتوانی از حق کشی در رنج باشد . همچنین دوست ندارم که به حقوق توانا به سبب کارهای ناتوان آسیب برسد . آن چه را که درست است من دوست دارم . من سخت بر نفس خویش فروانروایم .

  داریوش هخامنشی

  شاهنامه تنها کتابی است که در آن هیچ اختلافی درباره مذاهب و ادیان نیست؛ فردوسی هرگز به دین کسی اهانت نکرده و آن را خوار نشمرده است .شاهنامه کتابی است که در حقیقت سند ایران و هم تاریخ این کشور است. این کتاب را باید خواند و یاد گرفت و جزء وظایف ملّی خود دانست و در حوزه ها و دانشگاه ها به آن کتاب جایگاهی ویژه داد،

  روانشاد عزیزاله جوینی

  اگر ذره ای از خاک ایرانم به پوتین سرباز دشمن چسبیده باشد ، آن را با خون خویش ، در خاک ایران ، خواهم شست.

  سرلشکر خلبان حسین خلعتبری

  یکی از عواملی که موجب ریشه دار شدن نفوذ فردوسی در فرهنگ ایرانی شده است ، هزار ریشه بودن فردوسی در شئون فرهنگی است . هنوز بهترین تصویرها و مینیاتورهای ما آنهایی است که از مجالس شاهنامه پرداخته شده ، بزرگترین خطاطان ما شیواترین خط خود را در خدمت شاهنامه بکار برده اند . با شکوه ترین مجسمه ها از قهرمانان شاهنامه ساخته شده ، سالهاست که دلپذیرترین نمایشنامه ها را از داستان های شاهنامه استخراج کرده اند .

  روانشاد باستانی پاریزی

  تاریخ ایران ما متمدانه تر، انسان دوستانه تر و با تفاهم تر از دیگر کشورهای جهان است. ملی گرایی و وطن پرستی هنر است.چطور می شود وطن را دوست نداشت. وقتی اسم ایران می آید بغض گلویم را می گیرد. وقتی شرح بدبختی ایران را می گویم اشک در چشمانم حلقه می زند.

  خسرو معتضد

  آرزویم شناساندن ایران باستان است به فرزندان کنونی این سرزمین و از این راه مهر و علاقه ای نسبت به این مرز و بوم برانگیختن و به یاد پارینه به آبادانی این دیار کوشیدن .

  روانشاد ابراهیم پور داوود

  آنگاه که بی جنگ و پیکار به بابل درآمدم , همه مردم گامهای مرا با شادمانی پذیرفتند .من برده داری را برانداختم . فرمان دادم هر کس در پرستش خدای خود آزاد باشد .شهرهای ویران را آباد کردم.

  کورش بزرگ

  • آفرین و احسنت هم به غیرت ایرانیتان و همه به علاقه و همتی که در مطالعه دارید . حرف بنده فقط این است که خوب و بد تاریخ را باید یکجا دید و از هر دو درس گرفت . بدون درس گرفتن از شکست ها ، پیروزی حاصل نمی شود . فقط آقای فروتن عزیز ، ما حرفی زدیم که نباید می زدیم؟

 • ما از مسوولان موسسه گلرنگ رسانه تقاضامندیم که سایت را سریعأ بـروز کنند چون ما میخواهیم از طریق اینترنت سفارشاتی را بدهیم …
  البته این تقاضای من نیست بلکه تقاضای همه ی ایرانی ها است چون موسسه تصویر گستر پاسارگاد نیز الان سایتش رو بــروز کرده و داره خیلی خوب پیش میره و مردم نیز قطعأ از سایتش دیدن میکنند تا ببینن برنامه ی بعدی این موسسه چیه …؟؟؟ اما الان ما هیچ خبری از عملکرد موسسه گلرنگ را نداریم … بنابراین لطفا کمی زود اقدام نمایید …
  با تشکر از آقای فــروتن و همه ی عزیــزان سایت …
  موسسه گلرنگ رسانه موسسه ی برتر رسانه ی خانگی .. درود بر شما …

  • با عرض احترام خدمت حضرتعالی و دوستان محترم
   تشکر فراوان از پیگیریهای آقای محمدی و عذر خواهی بابت تاخیر در بروز رسانی سایت و راه اندازی مجدد فروشگاه اینترنتی .
   برنامه آینده پخش گلرنگ رسانه حضور محترم دوستان اعلام می شود :
   ۱- انیمیشن -سینمایی اوگی ۲۰۱۳ به همراه انیمیشن گاندام ( جنگجویان جوان )
   ۲- فیلم آسمانخراش (empirstate) به همراه انیمیشن پو و دوستان
   ۳- فیلم سینمایی ایرانی نشانی به همراه انیمیشن سینمایی ناروتو
   ۴- فیلم میراث چینی به همراه انیمیشن باگز بانی

 • با عرض سلام و خسته نباشید به همه ی عزیزان سایت و آقای فــروتن …
  آقای فروتن بنده سوالی از شما داشتم … شوخی کردم…! را شما آیا تا پایان تماشا کردید ؟
  لطفا جوابم را بدهید تا من کاملا توضیح بدهم …

   • بله بنده هم بسیار دوست داشتم تا آقای مدیری فصل دوم این کار را در شبکه خانگی بسازند اما چه کنیم که نشد … من میخواهم توضیحاتی را عرض کنم :
    رسانه ی شبکه خانگی با وجود بدقولی هایی که داشت همچنان به نظر بنده آباد است چون ما هنوز که هنوز است تعدادی از مجموعه های سریال ویلای من را در دست داریم و برگشت ندادیم چون اصلا تا به حال هیچ سریال آقای مدیری رو برگشت ندادیم به خاطر احترامی که به وی قائل هستیـم و…
    شوخی کردم…! هم چون با توجه به تیــراژی که داشت خیلی کم بود یعنی بیش از حد در اولین روز توزیع تمامی مجموعه هایش را می فروختیم و همکارانم نیز با من ۴ تا اورجینالش رو بر میداشتن و فقط میخوام اینو عرض کنم که ویلای من هم هنوز که هنوزه میبینی بعضی وقتها کسی پیدا میشه و مییاد و میگه ویلای من مثلا مجموعه ۱۰ رو دارید ؟ ما هم میگیم بله یعنی اینکار خیلی سخت اتفاق میافته ولی ما بازم راضی هستیم از عملکرد سریال سازی در شبکه خانگی … فقط همچنان دلتنگ استاد مدیری در شبکه خانگی هســـتیم …

    • بازخورد اجتماعی مجموعه «اتاق عمل» ادامه همکاری مدیری را با تلویزیون روشن خواهد کرد. با توجه به ساختار مشابه «اتاق عمل»و «شوخی کردم» بی شک استقبال مخاطبان و رسانه های گروهی از مجموعه، شرایطی را فراهم خواهد ساخت تاشبکه های دیگری برای مدیری دعوتنامه ارسال کنند.

 • ظاهرا شنبه صداوسیما از دست افراطیون آزاد خواهد شد…میگم ظاهرا چون هیچ کس نمی دونه آقای سرافراز چه تفکراتی داره…ولی باید امید داشته باشیم

 • با تشکر از آقای فــروتن …
  من دیدن فیلم سینمایی ” گهواره ای برای مادر” را بر همه ی عزیزان توصیه می کنم … فیلم خوبی هست … تماشا کنید و لذت ببرید …

 • همیشه مهران مدیری را یکی از زیرک ترین هنرمندان می دانشتم. ولی به تازگی دریافتم ایشان هم اشتباه می کند.
  پیش از این به کارهایش دقت می کردم ، تلاش می کرد در یک بخش زیاد نباشد ، یعنی یک کار سینمایی ، یک سریال ، یه مدت نبود ، در یه کاری تنها بازی می کرد ، در یه کاری تنها کارگردانی می کرد و … . این باعث می شد که مردم او را تکراری نبینند و هر روز در یک کار تازه تر و در شکل و شمایل نوتر دیده می شد.
  تا می رسیم به سریال سازی در شبکه خانگی.
  هنگامی که مزه سود بسیار بالای قهوه تلخ خوشایندش شد چسبید به سریال سازی برای نمایش خانگی. اما غافل از اینکه رفته رفته مردم از تکراری شدنش خسته شدند و همچنین از کیفیتش روز به روز کاسته می شد. دیگر قهوه تلخ آن کار فاخری نبود که در آغاز بود. این روند کاهشی استقبال مردم از کارهای مدیری به ویلای من و شوخی کردم هم رسید تا جایی که برای شوخی کردم تیراژ بسیار پایینی درنظر گرفته می شد.
  مقصر صد در صد این رخدادها خود مهران مدیری بود.
  اما اکنون. یا دیگر این سودها برای این تیراژ های پایین نظرش را جلب نمی کند یا بالاخره دریافته کمی هم باید زمان سپری شود و دوباره بازگردد.
  به هرحال مهران مدیری برای من و بسیاری دیگر هنوز همان مرد دوست داشتنی و نوآوریست که هیچگاه نمی توان دو چیزش را فراموش کرد. یکی ساعت خوشش را. و دیگری توی لنز دوربین نگاه کردنش را.

 • سلام خدمت هنر اول که بهترین است.
  میشود لطف کنید و آنونس عنایون جدید خود مانند یورش ۲ و …. رو در سایت بگذارید.
  زمان توزیع فیلم تجریش ناتمام چه زمانی است؟
  فیلم سابوتاژ کی توزیع میشه؟
  ممنون از شما که به طرفدارانتون احترام میگذارید و پاسخگوی بیننده خود هستید.

   • سلام امیر عزیز
    شرمنده چند هفته ای است گوشیم خرابه دادم واسه تعمیر!انشااللهامروز یا فردا تحویلش میگیرم و با پیامک بهت خبر میدم.باز هم ممنون.

 • با سلام و عرض صبح بخیر به استاد فروتن و همه ی عزیزان سایت …
  آقای فـروتن شما آیا سریال ویلای من را نقد کرده اید ؟
  اگر نکرده باشید می توانید در پستی جداگانه سریال ویلای من را نقد کنید …؟

  • سلام مشکل اینه که فضای ذهنی ام از سریال فاصله گرفته است. در یک نگاه کلی علیرغم تیپ سازی های تازه، مجموعه از جمله کارهای متوسط مدیری است و بعضی از قسمت های دیدنی و بخشی هم کسالت بار بودند. معتقدم اگر همین مجموعه از تلویزیون پخش شود، استقبال گرمی را به همراه خواهد داشت. دلخوری مخاطبان نمایش خانگی از خلف وعده های تهیه کنندگان قهره تلخ سبب شد تا ویلای من بازار سردی داشته باشد.

  • من که والا آقای فــروتن همه ی قسمتهاش رو با اشتیاق دنبال کردم … به نظرم خیلی سریال عالی بود … خیلی دوستش داشتم …اما خب نظر شما هم برام ارزش داره خیلی ممنون که جوابم را دادید … من که عاشق خود آقای مدیری و سریالهاش هستم … یا علی مدد ..

 • امروز در صدا وسیما((گودبای پارتیه عزته))
  طی حکمی از سوی رهبر معظم انقلاب،
  محمد سرافراز رئیس جدید صداوسیما شد
  متن حکم:
  بسم الله الرحمن الرحیم

  جناب آقای محمّد سرافراز دام توفیقه

  با پایان یافتن دوره ی مسئولیت جناب آقای مهندس سیّد عزت الله ضرغامی که با تلاش و کوششی خستگی ناپذیر و دلسوزانه و مبتکرانه همراه بود، جنابعالی را با توجه به صلاحیتهایی که بحمدالله از آن برخوردارید و با آگاهی از تجربه طولانی مدیریتی تان در رسانه ملّی و آشنایی های گسترده تان با این مجموعه ی بزرگ و مهمّ برای یک دوره ی پنج ساله به ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم.

  سازمان صدا و سیما با مأموریت خطیر «هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه» به مثابه دانشگاه عمومی، با تکیه بر فعالیت ها و برنامه های حرفه ئی پیشرفته و عمیق رسانه ای، وظیفه گسترش دین و اخلاق و امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در میان آحاد ملّت را بر عهده دارد. مسئولیت تاریخی رسانه ملّی در مقطع کنونی، حفظ و ارتقای استقلال فرهنگی و هویت انقلاب ایران اسلامی است. «عزم ملّی و ابتهاج معنوی و نشاط انقلابی» آحاد جامعه در مسیر اهداف بلند نظام اسلامی، در گرو آگاهی و معرفت عمیق و گسترده ی عمومی و نیازمند پیوند با سرچشمه های تولید فکر ناب دینی و خیل دلبستگان فرهیخته و پرانگیزه ی انقلاب اسلامی است.

  سازمان صدا و سیما همچنین به عنوان موتور محرک و مشوق پیشرفت کشور، وظیفه پشتیبانی رسانه ای همه جانبه و مبتکرانه در امر بسیج عمومی ملّت و نیز کمک به مدیریت های اجرایی در جهت تأمین اهداف و اجرای سیاست های کلان نظام و تحقق سند چشم انداز کشور را بر دوش دارد. اهمّ راهبردهائی که انشاء الله خواهد توانست رسانه ملّی را در اجرای این مسئولیت بزرگ یاری رساند، به پیوست ابلاغ می شود.

  در پایان لازم می دانم از جناب آقای مهندس ضرغامی و همکاران ایشان که توانستند رسانه ی ملّی را در دوره ی مسئولیت خود به پیشرفتی چشمگیر برسانند که بتواند در عرصه های گوناگون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقشی مؤثر ایفاء کند، صمیمانه تشکر کنم.

  از درگاه خداوند منان توفیق جناب عالی را که مفتخر به انتساب به خانواده ی شهیدان معزّز انقلاب اسلامی می باشید در انجام این مأموریت خطیر و حساس با تکیه بر عنایات الهی خواستارم و برای شما و همکاران محترمتان دعا می کنم.

  سیّد علی خامنه ای

  ۱۵ آبان ۱۳۹۳

  • تسلط ایشان به دو زبان انگلیسی و عربی و تجربه مستمر در عرصه های مدیریتی سیما آن هم در مدیریت های کلان از جمله نقاط مثبت ایشان است. امید می رود نگرش فراجناحی هم بر محسنات ایشان با انتخاب معاون سیاسی مدبر و اندیشمند اضافه شود.
   سرافراز با حوزه تحت مسئولیت خود بیگانه نیست و لازم نیست چرخ از ابتدا اختراع شود و با آزمون و خطاهای مکرر به کسب تجربه و دانش مشغول گردد. او مهمان ناخوانده رسانه نیست و مقبول بدنه مدیریتی و کارشناسی صدا و سیماست. بی حاشیه بودن و پرهیز از بازی های سیاسی و تمرکز در ایفای وظایف محوله امتیاز دیگر وی در ۲۰ سال گذشته است.
   به هر حال خدا را شکر که در این عرصه کار به اهلش سپرده شد.

   • امیدوارم برای آینده بهتر صدا وسیما و اینکه رسانه ملی که دردوران آقای ضرغامی به رسانه میلی تبدیل شده بود بار دیگر ملی شود…

   • من که هیچ امیدی به بهتر شدن صدا و سیما ندارم. چون اساس و بنیان خراب است.
    تا قوانین ، عرف و نگرش مسئولین دگرگون نشود مشکل ها سر جای خود هستند و تنها شکل و قالب آن هم شاید دگرگون شود.
    امیدوارم منظور بنده را از قوانین ، عرف و نگرش مسئولین دریافته باشید.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید