روزانه های سینمایی
سرما در گرما، حکایت این فصل نمایش خانگی

سرما در گرما، حکایت این فصل نمایش خانگی

با گذشت چهار ماه از سال و ورود به پنجمین ماه، مجموعاً ۱۶ فیلم سینمایی ایرانی در شبکه ویدیویی توزیع شد. به عبارتی بطور میانگین ماهی چهار فیلم و یا هفته ای یک فیلم سینمایی مهمان خانه های علاقمندان به سینما شده است.

از بین این ۱۶ فیلم؛ فقط یک عنوان در سال جاری در سینماها اکران شده است(معراجی ها)، یک عنوان مربوط به ۲۵ سال قبل است(پاتال و آرزوهای کوچک)، یک عنوان در اواخر دهه هشتاد در چند سینما اکران محدود داشت(نخودی)،هفت عنوان در سال ۹۲ به اکران در آمده و شش عنوان باقیمانده طی سال های ۹۰ و ۹۱ در سینماها به نمایش در آمده بودند.

در بین این تعداد فیلم فقط معراجی ها فصل پرفروشی را در سینماهای کشور داشته و مابقی فیلم های سال های اخیر، عمدتاً فروش ضعیف و یا متوسطی را تجربه کرده بودند. با توجه به اینکه معمولاً فیلم های پر فروش در اکران، این شانس را دارند که در نمایش خانگی نیز مخاطبان زیادی داشته باشند، پر واضح است که ۱۵ فیلم سینمایی عرضه شده در ۴ ماه گذشته، قادر نبوده اند تا تنور نمایش خانگی را با جذابیت های خود آنچنان که باید و شاید، گرم کنند. البته این تحلیل نافی ارزش های بعضی از فیلم های همین دوره نظیر؛ ملکه، سر به مهر، آینه های روبرو و کلاس هنرپیشگی نیست. اما از آنجا که در نمایش خانگی چیزی به اسم حمایت های دولتی به اشکال مختلف آن وجود ندارد و این مردم هستند که مستقیماً با رفتار خود، موفقیت و یا شکست تجاری فیلم ها را رقم می زنند، متاسفانه باید گفت که به جز فیلم سینمایی معراجی ها که در صدر فروش فیلم های شبکه در ۴۰ روز گذشته بوده است، سایر فیلم ها نتوانسته اند موجی را در شبکه ایجاد کنند و علاوه بر پوشش هزینه های تکثیر و پخش، سود قابل توجهی را به تهیه کنندگانشان برسانند.

این جور مواقع مخالفان تولید و عرضه سریال در نمایش خانگی معتقدند؛ بخشی از مخاطبان ثابت سریال های سه گانه؛ شاهگوش، شوخی کردم و قلب یخی(۵ قسمت پایانی) و ترجیح آنان برای دنبال کردن سریال های مورد علاقه و اجتناب از هزینه مضاعف برای خرید عناوین سینمایی، بی شک در کاهش و ریزش خریداران فیلم های سینمایی ایرانی، بی تاثیر نبوده اند.

بنابراین هم نوا با این مخالفان؛ از این پس با به پایان رسیدن دو سریال شبکه، باید منتظر شد و دید که مخاطبان به فیلم های در نویت توزیع در شبکه، روی خوش نشان خواهند داد یا سردی شبکه در تابستان هم ادامه خواهد یافت.؟

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۵ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • اگر فیلم های طبقه حساس و خط ویژه در این ماه پخش شوند شبکه جان تازه ای خواهد گرفت.
  من به شخصه این دو عنوان را خواهم خرید با بقیه کاری ندارم 🙂

 • تنها فیلمی که میتونه شبکه خانگی رو خونه تکونی اساسی بده خط ویژه است شک نکنید…. امیدوارم که هر چه زودتر این فیلم بیاد…. هنوز حسرت دیدن خط ویژه تو سینما به دلم مونده….

 • سلام
  روابط عمومی سکوت خود رو در مورد توزیع چ و خط ویژه بشکنی و بگید کی تویع میشه ؟ عید فطر هم رسید
  سینما عیدی خود رو با امدن ۴ فیلم تقدیم کرد تلویزیون هم قطعا برنامه ریزی گسترده ایی برای عید داره ولی متاسفانه نمایش خانگی هیچ فیلم جذاب ایرانی برای عید توزیع نکرده است.

 • هنرنمای پارسیان هم مدتهاست عکس پوستر فیلم طبقه حساس رو در سایت زده فکرکنم از اردیبهشت ولی هیچ خبری نیست از اقای یاری تقاضا دارم پاسخگو باشن

 • با سلام.جناب میلاد عزیز.فیلم های چ و خط وپژه ،هفته سوم مرداد ماه و هفته اول شهریور ماه توزیع می گردند.هر دو فیلم در مراحل آماده سازی می باشند.اما در مورد این که کدام فیلم ابتدا توزیع گردد،هفته آینده تصمیم گیری می شود.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید