روزانه های سینمایی
خسته نباشید از این اقتباس!

خسته نباشید از این اقتباس!

همزمانی توزیع دی وی دی فیلم ایرانی “خسته نباشید”(۱۳۹۱) و پخش چند باره فیلم “بابل” (۲۰۰۶) اثر تحسین شده فیلمساز مکزیکی ایناریتو از شبکه نمایش؛ گرته برداری و اقتباس تیم سازنده “خسته نباشید” از قسمت هایی از “بابل” را نمودار ساخت. در این یادداشت مروری بر مشترکات بخش هایی از این دو فیلم می کنیم:

-در بابل سوزان با بازی کیت بلانشت و ریچارد با بازی براد پیت زوج توریستی هستند که به همراه دیگر توریست های همسفر یک کشور اسلامی را برای مقصد گردشگری انتخاب کرده اند.

در خسته نباشید؛ نقش سوزان را خانم غوغا بیات و نقش ریچارد را سید جلال فاطمی ایفا کرده اند، مقصد سفر این دو ایران اسلامی است.

-ریچارد و سوزان به خاطر فوت فرزند سوم شان غمگین و آزرده خاطر هستند و بطور طبیعی سوزان حس مادرانه اش را بیشتر بروز می دهد.

در نسخه ایرانی تنها فرزند پسر زوج توریست در جریان تصویر برداری از حیات وحش آفریقا کشته شده و مرگ او تالم شدیدی را بر پدر و مادر وارد ساخته است. در هر دو فیلم یکی از هدف های سفر دو زوج تسکین آلام روحی ناشی از مرگ فرزند است.

-رابطه سوزان و ریچارد خوب نیست و صمیمیت لازم و عشق ورزی در آن به چشم نمی خورد.

در خسته نباشید هر قدر رومن می خواهد دل ماریا را به دست آورد،  به در بسته می خورد و زن اندیشه جدایی در سر می پروراند.

-با مجروح شدن سوزان در جریان یک تیراندازی ناخواسته، ریچارد به آب و آتش می زند تا به نوعی جبران مافات کند.

در فیلم ایرانی درد و گرفتگی کمر رومن، حس ترحم و شفقت را در ماریا بیدار می کند و در حق او دلسوزی نشان می دهد.

-در مقصد سفر توریست های آمریکایی بدویتی آشکار و رقت بار به چشم می خورد، بومیان مراکشی تا رسیدن نیروهای امدادی با ساده ترین امکانات موجود، به مداوای سوزان زخمی می پردازند و در فیلم محصول سینمای ایران؛ توریست های کانادایی شاهد میزبانی گرم روستاییان کرمانی هستند؛ همانها که پیرمردی با تجربه را بر بالین مرد مصدوم می آورند تا  با بادکش کردن، درد کمر میهمان آسیب دیده را تسکین دهد.

بیابان های خشک و سوزان در مراکش و شهداد کرمان فصل مشترک لوکیشن های دو فیلم ایرانی و آمریکایی-مکزیکی است. در هر دو کشور مراکش و ایران، فضا مستعد اعمال تروریستی است. در بابل اقدام ناخواسته تیراندازی به سوزان، به عملی تروریستی تعبیر می شود و در خسته نباشید، نقش و دغدغه ای که پلیس بروز می دهد به شکل گیری چنین برداشتی کمک می کند. همچنین دو جوان ایرانی که زوج توریست را به کلوت های شهداد برده اند، در مظان اتهام ربودن توریست ها هستند. ماریا نیز بر اساس تبلیغات مسموم رسانه های غربی، در طول سفر احساس امنیت نمی کند.

با این همه هیچ بعید نیست که این شباهت ها جنبه کاملاً تصادفی داشته باشد.!

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۲۷ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • درباره ((استاد مدیری))!!؛

  چند سال پیش که سریال قهوه تلخ مهران مدیری که پس از قلب یخی دومین سریال شبکه نمایش خانگی بود ، در ایران پخش شد من در بازار توپخونه یا همان پشت شهرداری خودمان بودم و هر روزی که این سریال پخش می شد گویی تهران به هم میریخت. من که یک صندلی جلوی فروشگاه می گذاشتم و بر آن می ایستادم و مثل دست فروش ها فقط دسته های پول رو از مشتری ها ی عمده و تکی می گرفتم.

  (می دونم تو سرتون چی میگذره اما شاید اشتباه کنید ، چون سود هر ولت ۶۰تا تک تومنی بود که با هزینه باربری و دزدی و … به راستی چیزی ته ش نمی موند)

  و اما نکته ای که باعث شد این پیام رو بنویسم و لقب استاد رو که دوستان به ایشون نسبت میدن بیشتر بشکافم.
  ایشون شاید در هنر و طنز سرآمد باشند اما درجه استادی شان مربوط به کاسبی شان است.

  می دونم شگفت زده شدید. می گویید چه ربطی دارد و مرا به تهمت زنی متهم می کنید ، اما شمارا به آن روزها ارجاع می دهم؛

  اگر یادتان باشد چند قسمت نخستین این سریال در قاب هاب پلاستیکی مشکی رنگ کوتاهی بود که یک برگه چاپ شده هم در لفاف نایلونی اش بود توزیع می شد و قیمتش ۲۵۰۰تومان بود. اگر استباه نگنم از قسمت ۶ یا ۷ این سریال در ولت های مقوایی توزیع شد و باز هم با همان قیمت ۲۵۰۰تومان بود. گمان می کنم اکنون کمی متوجه رای من شده اید. بله ، اختلاف مبلغ قاب پلاستیکی و ولت مقوایی.
  آن زمان این قاب ها به قیمت عمده ۱۵۰تومان و بر اساس شمار بسیار بالا ۱۳۰تومان بود. اگر ۳۰تومان هم برای اختلاف برگه چاپی در لفاف این قاب با ولت مقوایی (که دست بالا گرفتم) در نظر بگبریم ، اختلاف قیمت شان دست کم می شود ۱۰۰تومان. و اگر شمار هر قسمت تولیدی این سریال را ۷۰۰.۰۰۰نسخه در نظر بگیریم می شود ۷۰میلیون تومان. یعنی آقایانی که از این سریال سود میبردند از هر قسمت از آن ۷۰.۰۰۰.۰۰۰تومان بیشتر سود می کردند. اکنون این ۷۰میلیون را در شمار پسین این سریال ضرب کنید خواهید دید که چرا مهران مدیری را با پسوند استاد خطاب قرار می دهند.

  شاید دوستانی خرده بگیرند که این چه ربطی به مدیری دارد و این سود اضافه در جیب تهیه کننده است. باید بگویم بی شک مهران مدیری در این سریال و هر سریال پس از آن قرارداد را به صورتی بسته است که از سود حاصله درصد قابل توجهی نصیبش شود.
  هرچند یکی از مهمترین دلایل این دگرگونی جلد سی دی یا دی وی دی ، جای زیادی که اشغال می کرد و وزن بالای آن بود ولی آن روزها از این کارشان بدجوری عصبانی بودم.

  به هر حال مهران مدیری سرآمد طنز پردازان ایران است و من نیز همه کارهای او را دیده و دوست دارم . همیشه کارهای او را ستوده ام و بر این رای هستم که ایشان در طنز صاحب سبک هستند. اما این دلیل نمی شود که کلاهی که بر سر من و هم میهنانم رفته را فراموش کنم. دوست داشتن یک هنرمند همیشه ربطی به شخصیت وی ندارد. مهران مدیری را دوست ندارم ولی کارهایش را بسیار دوست دارم. درست برعکس داریوش اقبالی که شخصیشتش را دوست دارم ولی با کارهایش ارتباط برقرار نمی کنم. رابرت دنیرو را دوست دارم و عاشق کارهایش هستم. از ده نمکی نفرت دارم و از دیدن کارهایش کفری می شوم.
  آری . باید بین شخصیت هنرمند و اثرش فرق گذاشت و همه چیز را دید.

  • آقا iman عزیز ، شما بابت کلاهی که سر هم میهنان رفته ناراحت هستید ، بنده بخاطر کلاهی که سر خودم رفته! همین الان بیشتر از ۷۰-۸۰ نسخه قهوه تلخ روی دستم مانده که مفتی هم کسی بر نمی دارد! مطمئن باشید که تهیه کنندگان قهوه تلخ بیشتر از آنکه از این چیزها کاسب شده باشند از نسخه هایی کاسب شده اند که الان دارد در قفسه های فروشگاه ها خاک می خورد! نمی دانم ، شاید هم فقط اصفهان اینطور باشد . توزیع کنندگان اصفهان سریال هایی مثل قهوه تلخ را با این بهانه که تهران نقدی پایشان حساب می کند و برگشت قبول نمی کند همان زمان توزیع هم از ما پس نمی گرفتند چه برسد به حالا . زمانی که بسته های اول و دوم ویلای من توزیع می شد گفتند به ازای هر ۱۰ نسخه ای که خریداری کنید (آن هم نقدی و غیر قابل برگشت بود!) می توانید یک نسخه قهوه تلخ مرجوع کنید اما بنده یکی ۴-۵ نسخه از هر قسمت ویلای من نمی گرفتم و این لطف بزرگ!!! شامل حالم نشد که هیچ چند تایی هم ویلای من به گرد و غبار مغازه اضافه شده!

   • شما عید پاشید بیایید اصفهان ، آدرس می دم بهتون . تضمین می کنم هیچشون تا عید فروش نمی رن! اتفاقاً یک سری کامل ۱ تا ۳۴ رو هم جور کردم برای کسی که کاملش رو بخواد ، در میاد ۴۰ تومان اما شما اگه اومدید می دم بهتون ۳۰ تومان!

 • با عرض سلام مجدد .
  آقای فروتن دیروز فیلم های خیابان جامپ پلاک ۲۱ و استالینگراد ، سریال دوران کهن و قسمت جدید انیمه گاندام را تماشا کردم و به این نتیجه رسیدم که غش در معامله تر از صنف ما وجود ندارد!!!
  تنها فیلمی که واقعاً به دلم نشست استالینگراد بود ، یک فیلم جنگی روسی که نه در پک و ظاهر عرضه اش مشکل داشت و نه در محتوا و سعی شده بود حداقل سانسور ممکن روی آن اعمال گردد .
  خیابان جامپ پلاک ۲۱ ، فیلم بسیار بامزه و خنده داری بود اما با سانسوری حدوداً ۲۵ دقیقه ای ، عملاً بخش عمده ای از کمدی داستانی فیلم نابود شده و تبدیل شده بود به کمدی اسلپ استیک (حرکات احمقانه!) . با این حال باز هم ارزش دیدن دارد به شرط آنکه بخاطر عکس جانی دپ روی جلدش نخریده باشید که حسابی پشیمان می شوید!
  سریال دوران کهن را که شبکه ۴ سیما هم چند سال قبل پخش می کرد خیلی دوست داشتم و هر وقت فرصت می شد تماشا می کردم ، اما هیچ توضیحی روی جلد آن وجود نداشت که نشان بدهد سریال است و شخصاً فکر می کردم فیلمی است که از آن سریال اقتباس شده اما فقط شامل دو قسمت ابتدایی سریال بود! به هر حال بنده که این سریال را خیلی دوست داشتم و نشستم نگاه کردم اما دیگر بالای قسمت های بعدی اش پول نمی دهم چون سریالی نیست که اینقدر ارزش داشته باشد! اگر سروش سیما پک کاملش را به بازار بدهد بیشتر از این شکل توزیع فروش و سود خواهد داشت!
  و سریال انیمه گاندام که بطور میانگین سالی یک بسته از آن توزیع شده است! (البته شنیده ام این سریال از شبکه پویا هم پخش شده!) خب ، وقتی این همه برای توزیع این انیمه زیبا که در واقع برادر بزرگتر سریال ربوتک محسوب می شود (بعضی از فصل های ربوتک وقتی بچه بودم با عنوان دژ فضایی از تلوزیون پخش شد و خیلی طرفدار داشت) صبر می کنید ، انتظار دارید چقدر در داستان جلو بروید؟ چهار قسمتی که در بسته جدید وجود داشت تقریباً نصفی اش یادآوری گذشته بود و بقیه اش هم آنقدر کم و سانسور شده بود که فقط دیدیم توپخانه دشمن در یک دره نابود شد و بعد آدم خوب ها به سبک تروریست های داعشی اسیرانشان را کشتار کردند و بعد هم قهرمانان برای مرخصی رفتند شهر!
  نور امید و میزبان را گذاشته ام این چند روزه ببینم و امیدوارم کمتر ناامید کننده باشند!

 • این پست را بخوانید:
  http://www.taleshnews.ir/news/13930929133503/_%D8%B3%D9%88%D9%86%DB%8C__%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85_%D8%AC%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%84%DB%8C_%D8%B1%D8%A7_%D8%A8%D9%87_%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4_%D9%85%DB%8C_%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%85
  به نظر شما اگر این فیلم اکران شود ایران نیز این فیلم را دوبله و پخش میکند؟؟؟؟
  فیلمی که درباره یکی از متحدین(!) ایران ساخته شده است…

  • کره شمالی جزو خطوط قرمز ایران نبوده! البته کلاً بعید می دونم این فیلم در ایران دوبله بشه اما فیلم های زیادی در ایران دوبله شده که در مذمت حکومت کره شمالی بوده بخصوص فیلم های محصول کره جنوبی . اما خب ، چند تا فیلم هم از کره شمالی دوبله شده یا فیلم هایی که چینی ها به نفع کره شمالی ساخته اند!

   • البته این قضیه چند هفته ای هست که شروع شده اما ظاهراً حالا که کمپانی سونی می خواهد اکران فیلم را عقب بیاندازد برای مدیر خبر شبکه یک جالب شده! اینطور که شنیده ام هکرها بدجوری به کمپانی ضرر زده اند . نسخه های اورژینال فیلم های اکران نشده و متن فیلمنامه فیلم های در دست تولید توسط هکرها منتشر شده است . درسته که قرن ۲۱ ام است اما آخه کدوم آدم عاقلی اینها رو روی سیستمی می ریزه که راحت میشه هک کرد!

 • شرکت … که برخی دوستان آن را بهترین می نماند هیچ زمان نه به حقوق همکاران احترام گذاشته و نه به حقوق مصرف کننده. از جمع آوری نکردن قسمت های گونانگون سریال هایش گرفته تا سود پایینی که برای همکاران در نظر گرفته بود. درباره حقوق مصرف کننده هم باید به همان داستان اختلاف قیمت قاب پلاستیکی و ولت مقوایی اشاره کنم و همچنین یادمان نرود نخستین عنوانی که با مبلغ ۲۵۰۰تومان پخش شد ، سریال قهوه تلخ بود. با اینکه آن روزها قیمت های مواد اولیه تقریبا ثابت بود

 • رحلت جانسور پیامبر رحمت حضرت محمد (ص).امام حسن مجتبی (ع)وامام رضا (ع)
  بر شیعیان و محبان اهل بیت تسلیت باد .
  محمدی / ارومیه .

 • مرتضی احمدی بازیگر سینما و تلویزیون ساعاتی پیش در خانه ی خود در گذشت … تسلیت از طرف بنده به تمامی اهالی سینمای ایـران.

  • من هم درگذشت استاد مرتضی احمدی را تسلیت می گویم.

   پرستویی با ابراز تأسف از درگذشت مرتضی احمدی گفت: یک ساعت پیش، متوجه این خبر شدم. بابت مرتضی احمدی باید به خیلی‌ها تسلیت گفت. به جامعه سینما، تلویزیون، رادیو، تئاتر و دوبلاژ و همچنین کلیه هنرمندان کشور.
   وی افزود: مردم به خاطر افتادگی و خاکی بودن مرتضی احمدی ایشان را خیلی دوست داشتند. من از قبل از انقلاب او را می‌شناختم. زمانی که کاست‌هایی را به کارگردانی ایشان در جهت فرهنگ شنیداری برای رانندگان به‌ویژه رانندگان کامیون پر می‌کردیم، با هدف حمایت از این قشر که کمتر می‌توانستند تلویزیون ببینند و بسیار هم مورد توجه قرار گرفته بود.
   پرستویی گفت: تمام جامعه ورزش ایشان را می‌شناختند و به لحاظ علاقه‌ای که به ورزش و تیم پرسپولیس داشت، در تمام قراردادهایش قید می‌کرد در روزهایی که تیم محبوبش بازی دارد مقابل دوربین نرود.
   این بازیگر با بیان اینکه از قدیم در منزل مرتضی احمدی رفت‌وآمد داشته است، خاطرنشان کرد: این اواخر صدمه زیادی دیده بود و قد رشیدش خمیده شده بود.
   پرستویی ادامه داد: این ضایعه را به تنها فرزند مرتضی احمدی آزیتا و نوه‌اش بهرنگ بقایی و همچنین همه هنرمندان کشور به ویژه پیشکسوتان تسلیت می‌گویم. متأسفانه ماه آذر بدی داشتیم و هنرمندان زیادی را از دست دادیم و افرادی هم به بیمارستان رفتند که برایشان آرزوی سلامتی دارم.

   عادل فردوسی‌پور که از شنیدن خبر درگذشت زنده‌یاد مرتضی احمدی بسیار متأثر شده بود، درباره این بازیگر شناخته شده سینما، تئاتر، تلویزیون و رادیو که علاقه زیادی به ورزش فوتبال نیز داشت گفت: آقای مرتضی احمدی خیلی دوست‌داشتنی بود و آدم را یاد تهران قدیم، یاد مادربزرگ و پدربزرگ، یاد پرسپولیس و طرفداران این تیم فوتبالی می‌انداخت و حضورش خیلی تأثیرگذار بود.
   تهیه‌کننده و مجری برنامه تلویزیونی «۹۰» درباره برنامه‌ای که مهمان آن زنده‌یاد احمدی بود، یادآور شد: آن برنامه خیلی دوست‌داشتنی و گرم بود. مخاطبان نیز استقبال خیلی خوبی از آن برنامه داشتند که آن استقبال و دوست‌داشتنی شدن برنامه به خاطر حضور آقای مرتضی احمدی بود.
   این چهره شناخته شده عرصه کارشناسی فوتبال ایران که به عنوان مخاطب عرصه‌های مختلف هنری از جمله سینما و تئاتر نیز حضوری مستمر دارد با اشاره به ارتباط مداوم خود با زنده‌یاد مرتضی احمدی، افزود: مدام با آقای مرتضی احمدی در تماس بودم و وقتی پرسپولیس می‌برد یا می‌باخت با هم درباره بازی‌ها صحبت می‌کردیم. آخرین بار که برای صحبت با ایشان تماسی تلفنی گرفتم، متوجه شدم که حالشان خوب نیست و خیلی متأثر شدم. حتی قصد داشتم که گزارشی از این وضعیت تهیه و در برنامه پخش کنم که دخترشان صلاح ندانست.
   فردوسی‌پور با بیان اینکه ما هنرمندان علاقه‌مند به فوتبال زیادی داریم، تأکید کرد: اما آقای مرتضی احمدی با بقیه فرق داشتند. ایشان از طرفداران پر و پا قرص تیم پرسپولیس بود که استقلالی‌ها هم خیلی دوست‌اش داشتند.
   مجری برنامه تلویزیونی ۹۰ که در نمایش «فنز» به کارگردانی محمد رحمانیان هم به عنوان گزارشگر فوتبال حضور داشت، از زنده‌یاد مرتضی احمدی به عنوان هنرمندی یاد کرد که زندگی با عزتی داشت و خاطرش از یادها نخواهد رفت.
   وی تصریح کرد: آقای مرتضی احمدی یک تهرانی قدیمی بود و درگذشت‌اش همزمان با شب یلدا نیز کنایه‌ای به ماست. متأسفانه جامعه و جامعه هنری قدر زنده‌یاد مرتضی احمدی را ندانست.

   من هم درگذشت این استاد بزرگ را به تمام مردم ایران تسلیت گفته و شما را به دیدن یکی از آثار این استاد فقید در عرصه دوبلاژ یعنی انیمیشن هورتون دعوت میکنم وی در این انیمیشن راوی انیمیشن بود و به زیبایی از هنر روحوضی استفاده کرده بود.

   لینک دانلود از سایت گلوری تون:
   http://glorytoon.com/product/%D9%87%D9%88%D8%B1%D8%AA%D9%88%D9%86-horton-hears-a-who/#comment-480

   روحش شاد و یادش گرامی باد.

 • شب چله ، آیین هفت هزارساله و نمادین زایش ایزد مهر که پس از بلندترین شب سال رخ خواهد داد بر همه عزیزان این تارنما خجسته باد.

    • عزیز کذب شمایید … برادر باز تأکید می کنم اینجا مکان فرهنگی هست پس تا میتونی سوال فرهنگی بپرس
     آقای فـروتن بنده هر سوالی داشتم از شما و موسسه گلرنگ رسانه و از هر شخصی باشه پرسیدم و الحمدالله هم پاسخ همه ی جواب هایم را نیز گرفته ام… دست شما درد نکــند … یک دنیا تشکر و خبر بعدی در کامنت بعدی اطلاع رسانی می شود …
     بله خب اسمت هم زیباست “دنیای فانی و خالی “

 • سلام خدمت تصویر گستر پاسارگاد
  ایا فیلم ارایش غلیظ متعلق به موسسه شماست ؟ زمان توزیع رو بفرمایید

 • از روابط عمومی سریال اتاق عمل خواهشمندم یک پستی راجع به ادامه ی فیلمبرداری سریال اتاق عمل در هر کجا که باشه منتشر کنن یا در جواب به این نظر بنده اطلاع رسانی کنند … با تشکر و یک سلام و صبح بخیر به استاد فروتن و همه ی عزیزان سایت .

 • به نظر بنده ما باید منتظر اتاق عملی نباشیم تا خرداد ماه ۱۳۹۴ تا تمامی قسمتهای این سریال پر سر و صدا بازبینی و سپس پخش بشه … مشاءالله هر روز که جلوتر میریم بازبینی کار از قسمت ۵ به ۷ از ۱۱ به ۱۲ افزایش پیدا میکنه و در هر سری خبر نیز گفته میشود : تا این قسمت بازبینی شده و توسط مدیر فیلمنامه تغییر یافته لابد بعد ۲۰ روز دیگه میگن ۱۵ قسمت فیلمبرداری شده و ضبط اما بازم فیلمنامه تغییر کرده یا اصلا بعد از ۲۰ روز دیگه یا ۱ ماه دیگه آقای مدیری بیــاد بگه نه اصلا کاری به نام اتاق عمل نداشته ام …. اصلا چنین کاری نبوده فقط برای خوش گذرانی و کیف …. چیزی نیست … کار بعدیم هم اتاق دروغگویی هاست … ببخشید خیلی عصبی هســتم …

  • آقا فواد عزیز ، برای همین بود که چند وقت قبل گفتم توی ایران حفظ حرمت و حریم افراد خیلی اهمیت دارد! الان چپ و راست می گویند آقای هاشمی موفق ترین وزیر کابینه است و طرح سلامتش بهترین طرحی که در این یک سال و نیم توسط دولت یازدهم پیاده شده . حالا یک دفعه آقای مدیری آمده برای ساختن سریالی که دقیقاً انگشت می گذارد روی جامعه پزشکی و هنوز نه به دار است نه به بار ، در سایت های مختلف شاهد مصاحبه های متعدد افراد این قشر هستیم که برای سریال آقای مدیری شمشیر از رو بسته اند! حالا شما بیایید راجب یک شخصیت معاصر سیاسی فیلم بسازید!!!

 • جناب فروتن بهتر نیست اینگونه سخن گفتن هارا مدیریت بفرمایید؟
  هرچند بنده به عدم سانسور همه جانبه و بدون هیچگونه فیلتر عقیده دارم ، ولی پیشنهاد می کنم خودتان مدیریت کنید و دوستان را به زیبا و حرفه ای سخن گفتن تشویق کنید.
  چند روز پیش من نیز خبری عنوان کردم که از سوی هنر اول رد شد و یکی از دوستان ، بنده را متهم به دروغ پراکنی کرد.
  اما من با اینکه به منبعم اعتماد کامل داشتم ، پذیرفتم و پاسخی ندادم.
  اینگونه بحث ها همیشه هست و گاهی منجر به سوتفاهم می شود . بهتر است همه با ارج نهادن به رای های یکدیگر ، ثابت کنیم فرهنگی هستیم ، نه فرهنگی فروش.

 • عجب فیلم خوبی بود، فیلم خسته نباشید! روابط بین نقش ها بسیار گرم از کار درآمده بود و بازی بازیگران بخوصوص غوغا بیات و جلال فاطمی بسیار خوب بود

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید