روزانه های سینمایی

بهمن غم و مصیبت ره آورد فیلم ها در سینما و ویدیو

 فیلم هایی که در دو ماه اخیر در شبکه نمایش خانگی توزیع شده اند در یک ویژگی مشترک هستند. داستان هایی تلخ و غم انگیز صفتی است که فیلم های این دوره را به یکدیگر شبیه ساخته است. مروری بر فیلم های خانوم، میهمان داریم، اشباح، مستانه، تجریش ناتمام و برف نشان می دهد که سینماگران ما استعدادی که در روایت قصه های تلخ و تم هایی نظر خیانت، کلاهبرداری، تجاوز، انزواطلبی دارند، در زمینه های دیگری مثل عشق ورزی، خنداندن، امیدوار کردن و ایجاد شور و نشاط ندارند.

هر قدر سینماگران در دولت یازدهم در تریبون ها اعلام کردند حالشان خوب است و ملالی ندارند جز دوری از تماشاگران، فیلم های اخیر و همچنین بخش اعظمی از فیلم های جشنواره ۳۳، فضای غمگنانه ای دارند و جز تکدر خاطر بیننده، ارمغان دیگری به همراه نداشته اند. به مصداق اینکه از کوزه همان تراود که در اوست و یا افسرده دل افسرده کند انجمنی را، بی شک خلق چنین آثار تراژیکی متاثر از سرشت و روحیات سازندگان آنهاست و مادام که موجبات تغییر خلق و خوی سینماگران فراهم نشود و چهره های جدی و عبوس آنها متبسم نشود، همین آش و همین کاسه خواهد بود. به نظرم در چنین اوضاع و احوالی قدر سریال های شبکه را باید بیشتر دانست. زیرا حداقل بر موجی که سینمای ایران راه انداخته است، سوار نشده اند و تلاش دارند تا فضای دگرگون و متفاوتی را مقابل دیدگان قرار دهند از طنز گروتسک گونه تبریزی تا دعوت به عشق ورزی از سوی بیرنگ. قسمت های سوم عشق تعطیل نیست و پنجم ابله در شبکه نمایش خانگی و لامپ ۱۰۰ در سینماها  پیشنهاد آخر هفته روزانه های سینمایی در برهوت فیلم های مفرح در سینما و ویدیو است.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۳ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • تبریک به حسین فرح بخش بابت فیلم مستانه که حرف خوبی در این فیلم زد و از این که در تولید و پخش اینقدر سرعت عمل دارن خیلی تشکر میکنم این نشان دهنده احترام به مخاطب است .فرح بخش خوب میداند اکران واقعی فیلمهای سینمایی ایران در شبکه خانگیه با اون بینندگان میلیونی (چه کپی و چه اورجینال )و سینمایی که به زور میتونه یک میلیون نفر رو برای یک فیلم بیاره مشخصه که نمایش خانگی پخش اصلی میشه و اکران سینما یه جور افتتاحیه است . مستانه در راستای مخاطب میره جلو و درسته که چند پله عقب تر از زندگی خصوصی است ولی ارزش خودش رو داره.امیدوارم فیلم جدید حسین فرح بخش با نام تهران من که قراره وارد تولید بشه بهتر و تاثیر گذار تر مستانه باشه .

  • امروز می خواهم فوت دو سید و دو عزیز را به مردم ایران تسلیت بکویم
    اول بانو سیده فاطمه خاتمى خواهر بزرک سید محبوبمان و فرزند ارشد آیت الله سید روح الله خاتمى (ره) که خود مادر شهید نیز بودند امروز صبح براثر بیمارى سرطان فوت کردند.
    دیکرى آقاى سید صادق طباطبایى خواهرزاده امام موسى صدر و دایی یادکار امام حاج سید حسن خمینى است وى نیز بر اثر سرطان امروز در کشور آلمان فوت کرد.ایشان یکی از اولین سخنکوى دولت در بعد از انقلاب ، سربرست نخست وزیرى و سفیر جمهورى اسلامى در آلمان در دوران جنک تحمیلى بودند که ایشان وظیفه تجهیز ایران در مقابل عراق را به عهده داشتند
    روح هر دو تازه درکذشته شاد…
    این اتفاقات را به مردم ایران،حکومت جمهورى اسلامى و بیوت خاتمى،خمینى و صدر تسلیت میکویم…

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید