روزانه های سینمایی

با تغییر اسم چیزی عوض می شود؟

در خبرها آمده بود که فیلم پاداش کمال تبریزی بعد شش سال مجوز اکران دریافت کرده و البته تماشاگران این فیلم را با نام کسی از رئیس جمهور پاداش نگیرد، در سینماها خواهند دید. تاریخ قطعی نمایش عمومی فیلم اگر چه مشخص نیست، با این حال تبریزی بعد مدت ها دوری از سینماها، طی دو سال متوالی فیلم هایش را در معرض دید علاقمندان قرار می دهد. بعد از موفقیت نسبی طبقه حساس، احتمال موفقیت فیلم کسی از رئیس جمهور… در گیشه بسیار زیاد است

در خبر دیگری محمود گبرلو هم به دنبال برادر کوچکتر خود- سعید الهی- که سینما پرس را اداره می کند، شهرتش را به شایسته تغییر داده است. این تغییرات سجلی در حالی انجام می شود که گبرلو بیش از هر وقت در معرض انتقاد از سوی کسانی قرار گرفته است که اجرای او را در هفت نمی پسندند و پس از هر بار پخش برنامه، فهرستی از ایرادات اجرای او را ردیف می کنند. در برنامه جمعه گذشته بود که او باز هم نام کوچک مهمان تلفنی ابتدای برنامه را اشتباه گفت و برای آمرزش روح زاون قوکاسیان -هموطن ارمنی- از بینندگان خواست در هر جا هستند، حمد و سوره قرائت کنند و یا در مسابقه پیامکی برنامه سوالی را طرح کرده بود که بیشتر مناسب یک برنامه رادیویی بود.

شایسته امروز و گبرلوی دیروز می تواند با ایفای نقش تهیه کننده و نویسنده برنامه، اجرای زنده را به فرد جوانتر و توانمندتری بسپارد تا همین تنها برنامه سینمایی تلویزیون با این شدت در معرض انتقادات بعضاً بجای بینندگان قرار نگیرد.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۶ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • ابرقهرمان ۶ …

  انیمیشن برنده جایزه اسکار ۲۰۱۵

  به‌زودی با دوبله گلوری …

  مدیر دوبلاژ : مهرداد رئیسی

  دستیار دوبلاژ : محبوبه نریمیسا

  مترجم : علی کاس‌زاده

  با حضور : جواد رضویان ، لاله صبوری ، علی اوجی و رضا یزدانی در کنار برترین گویندگان گلوری …

  در سایت گلوری‌تون …
  اکران و اجرای زنده، فقط در سینما قلهک

  تصویر:
  http://gapefarsi.com/i/attachments/1/1424691779158545_orig.jpg

 • محمود شایسته؟!
  مگه گبرلو چش بود…گبرلو که جالب تر بود…
  نکنه به خاطر شوخی ای بود که باهاش تو سریال ابله انجام دادن درست نمی دونم قسمت چندش بود ولی محسن تنابنده بهش گفت گبر لولو…

 • کسی میدونه احمد مهران فر در فیلم سینمایی آتش بس ۱ چه نقشی رو ایفا کردند؟
  من میدونم می خوام بدونم شما میدونید…

 • متاسفم. گبر در میان عامه به معنی زرتشتی بوده و به خاطر دشمنی ای که مسلمانان زمان های پیشین که تحت تاثیر عرب های اهل سنت بودند با زرتشتیان داشتند درآغاز به آنان مجوس و بعدها گبر می گفتند.
  احتمالا ایشان پژوهشی در اینباره نداشته اند که چنین تصمیمی گرفته اند. درود بر نیاکان ایشان که به شایستگی چنین نام خانوادگی ای برگزیده بودند.

  • آقا ایمان عزیز ، اولاً سلام . دوماً جدای از اینکه بنده هم مثل شما با تعصبات کور نژادی و مذهبی مخالف هستم ، یک نکته که خواستم گوشزد کنم این است که ممکن است نیاکان این آقا یک مشکلی با مامور ثبت احوال داشته اند! تا قبل از دوره رضاخان داشتن فامیل در ادامه اسم فقط بین اشراف و روشنفکران مرسوم بود و اغلب مردم را در ادامه اسم یا با عنوان شغلشان می شناختند یا با اسم طایفه شان! زمان رضاخان که ثبت احوال راه افتاد و قرار شد همه مردم شناسنامه دار شوند داشتن فامیلی اجباری شد و چون خیلی از مردم سواد آنچنانی نداشتند و از این مسائل سر در نمی آوردند ، ماموران ثبت احوال هر عنوانی که خودشان می خواستند انتخاب می کردند! مثلاً طایفه ما در روستای حاجی آباد نجف آباد اصفهان “رحیمی” هستند اما زمانی که پدربزرگم در نوجوانی به اصفهان مهاجرت کرد به دلیلی که نمی دانم شناسنامه اش با فامیل دیگری ثبت شد! چند وقت قبل در کتاب خاطرات آقای آهنگران خواندم که ایشان در طول مدت سربازی شان در سال ۵۶ چند هفته ای به شکاربانی یک منطقه دور افتاده مرزی در اورامانات مامور می شوند و در مواجه با اهالی خونگرم اما ساده و منزوی آن منطقه متوجه می شوند در مدارک همه شان فامیل هایی با مشتقات مختلف کلمه “خر” ثبت شده است! ظاهراً مامور ثبت احوالی که به این منطقه آمده بوده و از دست بیسوادی و سادگی مردم و دور بودن از امکانات خلقش تنگ شده این بلا را سر آنها آورده و مردم آن منطقه در آن زمان حتی نمی دانستند شهر کجا هست که بروند و درخواست تغییر فامیلشان را داشته باشند!
   در ضمن رضاخان دستور داده بود که غیر از خانواده خودش هیچکس حق ندارد از فامیل پهلوی استفاده کند! یکی از نویسندگان معروف آن زمان هم که فامیلش محمود پهلوی بود در اعتراض به این دستور از آن به بعد خودش را محمود محمود نامید!

 • راستی آقای فروتن ، خواستم یک آمار جزئی از کرایه فیلم هایم بدهم! حدود ۱۱ ماه از زمانی که کرایه دادن فیلم را شروع کردم می گذرد . شما و خیلی از دوستان می گویید کرایه دادن فیلم منسوخ شده! بنده هم می دانم به صرفه نیست! بخصوص که حتماً باید نسخه اصلش باشد و نمی شود مثل قدیم رایتش را کرایه داد! اما به هر حال چون بعضی ها خیلی اصرار می کردند و بنده هم در حال گرفتن جواز اتحادیه بودم شروع کردم به کرایه دادن فیلم . در این مدت ۵۵۵ بار فیلم و سریال های ایرانی را کرایه داده ام که درآمد آن (اگر خوابیدن سرمایه برای نگهداری این فیلم را و بلاهایی که مشتریان سرشان می آوردند را در نظر نگریم) به اندازه کرایه یک ماه مغازه هم نبوده است!
  خب ، بگذریم . یک آماری گرفتم از کرایه ها . در مورد عناوین سریالی این آمار به دست آمد :
  ۱- سریال شاهگوش (مجموع دفعات کرایه همه قسمت ها) : ۱۰۷ بار
  ۲- سریال قلب یخی (مجموع دفعات کرایه همه قسمت ها) : ۵۳ بار
  ۳- سریال عشق تعطیل نیست! (مجموع دفعات کرایه همه قسمت ها) : ۸ بار
  ۴- سریال ابله (مجموع دفعات کرایه همه قسمت ها) : ۱ بار!!!
  ۵- سریال قهوه تلخ (مجموع دفعات کرایه همه قسمت ها) : ۰ بار!!!
  (شاید بگویید آخه کی دیگه قهوه تلخ کرایه می کنه ، اما وقتی کلی از بسته هاش روی دستتون باد کرده باشه بالاخره مجبورید سر هر کدومشون رو یک گوشه مغازه گرم کنید!!!)
  اما در بین عناوین فیلم (سینمایی و ویدئویی) ۱۰ عنوان زیر بیشترین تعداد کرایه شدن را به ثبت رسانده اند (البته در بعضی موارد مشتری ها فیلم را بر نمی گردانند و بنده آنها را در حساب و کتابم جزو آمار فروش حساب می کنم ، اما در دفتر ثبت کرایه آنهایی هم که برگردانده نمی شوند از لیست خط نمی خوردند تا کلاً بدانم کدام فیلم ها خواهان بیشتری دارند چون در دفتر فروش به صورت کلی به فروش فیلم اشاره می کنم و عنوان فیلم را نمی نویسم! (کاری که می خواهم از ابتدای سال آینده انجام دهم)
  اما ۱۰ فیلم :
  ۱- طبقه حساس : ۱۸ بار
  ۲- فرشته ها با هم می آیند – معراجی ها : ۱۶ بار
  ۴- پنجشنبه آخر ماه : ۱۵ بار
  ۵- پنج ستاره : ۱۴ بار
  ۶- خط ویژه : ۱۳ بار
  ۷- ردکارپت : ۱۰ بار
  ۸- کلاشینکف – مردها فرشته نیستند : ۹ بار
  ۱۰- چ : ۸ بار
  *
  اما برای اینکه فکر نکنید نان مفت می خوریم به بقیه آمار هم توجه کنید :
  تعداد فیلم هایی که ۷ بار کرایه شده اند : ۵
  تعداد فیلم هایی که ۶ بار کرایه شده اند : ۴
  تعداد فیلم هایی که ۵ بار کرایه شده اند : ۹
  تعداد فیلم هایی که ۴ بار کرایه شده اند : ۶
  تعداد فیلم هایی که ۳ بار کرایه شده اند : ۱۵
  تعداد فیلم هایی که ۲ بار کرایه شده اند : ۲۲
  تعداد فیلم هایی که یک بار کرایه شده اند : ۴۱
  تعداد فیلم هایی که صفر بار کرایه شده اند : ۱۱۲

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید