روزانه های سینمایی
از دوست شکایت کجا برم؟

از دوست شکایت کجا برم؟

اتحادیه موسسات ویدیو رسانه در پی رواج و عرضه بی سابقه محصولات غیر مجاز در شبکه نمایش خانگی با انتقاد از مراجع مسئول، اطلاعیه ای را منتشر کرده است که در ادامه این پست می خوانید:

در پی انتشار اخباری پیرامون ابهامات موجود در خصوص آیین نامه و فعالیت‌های ستاد جدید صیانت از محصولات سینمایی و نمایش خانگی و همچنین تماس های مکرر دست اندرکاران رسانه های محترم گروهی در این زمینه، اتحادیه صنفی موسسات ویدیو رسانه از بی توجهی های صورت گرفته این ستاد در دو ماهه اخیر که باعث رشد و گسترش فعالیت شبکه های تکثیر غیر مجاز، افزایش گسترده عناوین ایرانی و خارجی و همچنین بحرانی تر شدن وضعیت موسسات ویدئو رسانه و شبکه نمایش خانگی شده است انتقاد کرد.

بر پایه این گزارش در این اطلاعیه آمده است: با وجود اینکه اعتقاد داشتیم تقویت  مالی ، نرم افزاری و سخت افزاری ستاد صیانت و حمایت از محصولات فرهنگی و هنری از سوی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی (با توجه به شناخت دست اندرکاران ستاد از حوزه نمایش خانگی و پیچیدگی های آن) می توانست در شرایط بحرانی کنونی و فقدان توجه سازمان سینمایی به این حوزه کارآمدتر و راهگشاتر از کوچک کردن (و یا به اصلاح تخصصی تر ساختن) آن باشد اما به فاصله کمتر از بیست و چهار ساعت از دریافت خبر انتصاب آقای سید مصطفی ابطحی دبیر کل جدید ستاد، به حکم احترام و وظیفه اخلاقی خود در نامه شماره ۲۱۴۶- ۱۰۰۰- ۹۳ به تاریخ ۲۵/۸/۹۳ خطاب به نامبرده با اشاره به وضعیت بحرانی شبکه نمایش خانگی و همچنین افزایش حضور گسترده عناوین ایرانی و خارجی بدون پروانه نمایش در بازار، با هدف آشنایی بیشتر ایشان از وضعیت فعلی بازار کپی و آثار غیر مجاز و همچنین برخورد قاطع با متخلفان،تقاضای دیدار حضوری و برگزاری نشست اضطراری کردیم. تقاضایی که با وجود پیگیری های مکرر حضوری، تلفنی و پیامکی از ایشان و مسئولان دفترشان تا این لحظه بی پاسخ مانده است.

این گزارش می افزاید: در کمال ناباوری پس از مدت کوتاهی با انبوه جریان سازی رسانه‌ای ایشان با همراهی مدیر کل نمایش خانگی مواجه شدیم که بجای حمایت و صیانت از جریان قانونی نمایش خانگی، موسسات ویدئو رسانه را آماج انواع و اقسام تهدیدات خود قراردادند و از اعمالی سخن به میان آوردند که در حوزه فعالیت هیچ یک از ایشان قرار نداشت. پس از آن مراجعه به آیین نامه ها و مجموعه قوانین و مقررات موجود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان داد که متاسفانه بر خلاف آیین نامه های موجود و منتشر شده عملکرد ستاد صیانت در همین مدت تخطی آشکاری از قوانین  بوده مگر اینکه بپذیریم قوانین و آیین نامه های جدیدی در همین مدت وضع شده که اجازه انتشار نیافته و پنهان مانده است.

گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه شرکتهای ویدئو رسانه ایران حاکیست: مراتب تخطی از مقررات و آیین نامه های در دسترس موجود و مرتبط با ستاد صیانت و همچنین عدم مقابله با افرادی که آشکارا به تخلفات در این حوزه مشغولند از سوی ستاد توسط اتحادیه در نامه ای به رییس سازمان سینمایی  اعلام شد که تاکنون نیز  پاسخی نسبت به تذکرات اعلامی دریافت نشده است. اتحادیه شرکتهای ویدئو رسانه ایران در پایان با تاکید مجدد بر وضعیت شبکه نمایش خانگی که ناشی از بی توجهی سازمان سینمایی به این حوزه مهم و اقتصادی سینمای ایران و همچنین عملکرد نامطلوب مدیران زیر مجموعه مرتبط با حوزه نمایش خانگی است از همه دست اندرکاران ارشد و سیاستگذاران کلان عرصه فرهنگ و هنر به ویزه حوزه نمایش خانگی برای رفع مشکلات و کاهش بحران فراگیر موجود استمداد طلبید.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۲ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • همیشه همینطور بوده. بجای اینکه از متخصصین امر مشورت گرفته شود و با آنها همکاری شود ، ایشان را به کل به حساب نیاورده اند و خود را دانای مطلق انگاشته اند. معلوم نیست ستاد صیانت قرار است از چه صیانت کند؟! از متخلفین یا از مصنفین؟!
    باری ، همچنان کپی کاران و متخلفان آزادانه به کارهای غیر قانونی خودشان ادامه می دهند و عرصه برای ما که کاملا قانونی هستیم تنگ تر می شود.

    • با نظر شما کاملا موافقم و اضافه می کنم نه ستاد صیانت و نه ستاد ساماندهی اینترنتی هیچکدام به فکر نیستن فقط در کمتر از ۳ ساعت از پخش فیلم کپی ولینک دانلود در میادین و سایتهای کاملا زرد در دسترس است. کسانی که چند شغله هستند بدرد این کاز نمی خوزند کافی ۲بار با دفتر دوستان تماس بگیرین اصلا نیستن.واقعا باید تاسف خورد و به شرف کسانی که نسخه اصلی فیلم را تهیه و خریداری می نمایند درود فرستاد /

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید