روزانه های سینمایی
ْتعریض یک خبرگزاری به طرح روی جلد یک محصول

ْتعریض یک خبرگزاری به طرح روی جلد یک محصول

ایسنا با درج گزارشی از نحوه تبلیغ فیلم سینمایی "گیرنده" انتقاد کرده است. به موجب گزارش ایسنا؛ بر روی جلد محصول دو عبارت "نشست خبری رییس جمهور" و نیز "فیلم تحسین شده جشنواره فیلم فجر" اطلاعات نادرستی است که سبب گمراهی مخاطب این فیلم شده است. بخوانید:

نخستین چیزی که در برخورد اول مخاطب با بسته‌بندی این فیلم به چشم می‌آید، عبارت «نشست خبری ریاست محترم جمهوری» در بالای آن است. این عبارت روی بنر دکوری که برای سخنرانی رییس‌جمهور در فیلم ساخته شده، به‌طور خاصی نوشته شده اما نکته جالب این است که در هیچ‌یک از صحنه‌های فیلم حتی با وضوح کم به‌صورت کامل نمایش داده نمی‌شود؛ این عبارت در بالای بسته‌بندی «گیرنده» آن‌هم دو ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری که بحث‌های انتخاباتی داغ است، بیشتر به ترفندی برای جذب مخاطب شبیه است.

نکته دیگر درباره بسته‌بندی لوح فشرده «گیرنده» نحوه معرفی جوایز این فیلم از سی‌امین جشنواره فجر است. در آن دوره از جشنواره، «گیرنده» برای دریافت چهار‌جایزه در بخش «نگاه‌نو» (فیلمسازان اول) و یک‌جایزه در بخش «سودای سیمرغ» (بخش اصلی جشنواره) نامزد شده بود و در پایان توانست سه‌جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم، دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه و دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد را در بخش «نگاه نو» کسب کند.

این در‌حالی است که روی بسته‌بندی فیلم هیچ اشاره‌ای به کسب جوایز این فیلم از بخش فیلمسازان اول یا همان «نگاه نو» ندارد و مخاطب ناآگاه با فیلمی مواجه خواهد شد که مطمئنا بهترین اثر جشنواره فجر در دوره سی‌ام نبوده اما با چنین ادعایی، ناخوداگاه ذهن مخاطب را حتی نسبت به کیفیت برترین فیلم‌ جشنواره فجر بی‌اعتماد می‌کند.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید