روزانه های سینمایی
نمایش خانگی شهر بی کلانتر

نمایش خانگی شهر بی کلانتر

حسین رحیم نیا(راوی)

دوست عزیزم حامد خان عزیزی

دلنوشته  گرم و منطقی شما را از ته دل و با عینک یک "درد" کشیده خواندم. هرچند مدتهاست که در این باب  سکوت را اختیار کرده ام . در وادی ویدئو و ویدئو رسانه تقیه  پیشه نموده ام  اما صحبتهای شما غم نامه سالهای اخیر ما را مجدد تداعی نمود و یاداور همه تلخیها و دلخوریها بود….

اگر روزهایی با صلابت در ویدئو رسانه گام برمیداشتیم و آرزوی این را داشتیم که آثار خوب و به روز ویدئویی و انیمیشن دنیا سریع به گردونه نمایش خانگی  دوبله شود و بیاید اما الان آرزومند اینیم که "الهی نسل دی وی دی – سی دی – نمایش خانگی و هرچیزی که مرتبط با ان است برچسیده شود!!!"

اگر روزی دوست داشتیم از فلان موسسه ویدئویی دفاع کنیم و یا از فلان دوبلور جلوی دوست و آشنا تعریف و به به و چه چه نمائیم اما الان آرزو میکنیم که الهی اتاق دوبله ها چراغشان خاموش بشه و موسسات ویدئو رسانه ورشکسته و ….

من از منظر یک فروشگاه دار به این روزها نگاه میکنم و شما به عنوان بک گوینده و دوبلور و در اصل یک هنرمند….

اگر شما از این مدت و لگدمال شدن دوبله و هنر فخیم صدا حرف میزنید من از آشوبهایی میخواهم بگویم که مدتهاست خانواده ویدئو رسانه کشور را به ورطه نابودی رسانیده و با نان و زندگی خیلی از خانواده ها دخیل بوده.

اگر شما از ماهواره ها و شبکه های متعدد غیر صدا و سیمایی حرف میزنید زیاد نمی توان از آنها انتظار داشت. بیگانه در هرحال بیگانه هست و انتظاری از آن نیست. دوست نماها را چه میشود کرد.؟ آنهایی که دوبله پرافتخار وطنی را خودشان به فارسی وانی و بابا شاهی تبدیل کردند. آنهایی که صاحب سودکلانند و دیگر به موسسه و کار موسسه ای خود پایبند نیستند و مخاطب را بی شعور میدانند. آنهایی که رسما میگویند سریالهای مجوزدار شان را از فلان شبکه ماهواره ای و یا از زیرنویس دنبال کنند و منتظر ادامه سریالهایشان در شبکه ویدئویی کشور نباشند…..

اگر روزی دعوای ما بر روی آمدن فیلم و انیمیشن با دوبله انجمن و غیر انجمن بود، حامد عزیز  الان ما راضی هستیم به آنکه همان آثار بیاید اما نه با این وضعیت و این کیفیت و این فلاکت….

اگر روزی می گفتیم امان از دست این ماهواره و غلام تکثیرها که امان ما را بریده اند و به فرهنگ ما دارند ضربه میزنند  اما الان به همانها قانعیم و بلا گردون همانها می شویم. نه اینکه محصولی را در پیش رویمان داریم که  با آرم بنیاد نرم افزاری و یا دیجیتالی است و حتا لیبل روی دی وی دی آن با ارم و طرح نرم افزار میکس و فتوشاپ  و…می باشد…..درحالی که مشتریانمان آثار وارده به شبکه را با لحن بد به ما پس میدهند و با تمسخر میگویند ما از شما انیمیشن خواستیم نه دی وی دی فتو شاپ!!!!.

حامد خان

حرف برای گفتن زیاد است اما سنت راستی و حقیقت دیگر دمده شده برادر. باید به فکر دیگر باشیم چرا که حال ما که صاحب خانه ایم دیگر در شبکه اجر و منزلتی نداریم و فیلمها و انیمیشنهایی که می آید آخر از همه اگر مازاد بود به دست متولی محصولات فرهنگی می رسد. چراکه سوپرمارکت و بقال و واکسی محل بیشتراز ما اهمیت و اعتبار دارند و توسط شبکه های توزیع آرایشی و غذایی بهتر دیده می شوند تا ما. پس ناراحت نباش و کمی آرام باش که من و توی متولی فرهنگ اسماً صاحب خانه ایم بلکه در اصل مستاجری بیش نیستیم که این امور را به خورد ما داده اند و ما را کله پا کرده اند….

گندم دیگر گندم نیست و شاید هم جوفروشان از گندم نمایی و جوفروشی تغییر رویه داده اند و خیلی جلوتر از این مقوله دارند کار می کنند. همه چیز از اصل به چینی بدل شده حتا شعور و وجدان. حالا کسانیکه روزگاری کاراموز بوده اند برای خودشان دفترها و تشکیلات مجوزدار آموزشی ترتیب داده اند و برای خودشان یلی شده اند. حتا برای خوش رقصی رایگان دوبله می کنند و به موسسات و شبکه های ماهواره ای و غیر ماهواره ای می دهند و در عوض تیشرت امضا شده به کاراموزان می فروشند تا فقط بگویند "آقا ماهم هستیم…"

اگر روزگاری مدیران ویدئو رسانه با افتخار شعور مخاطب را خطاب می کردند و میگفتند "ما برای سرگرمی و شادمانی خانواده های ایرانی مسئولیم" اما الان خودشان آنالیزورهای اصلی شبکه های جم و پرشین و ….هستند و باکی ندارند که با کارشان چه چاه هایی برای خود و دوستانشان کنده اند که نتیجه ای جز نابودی برای همه در بردارد.

الان خودشان با افتخار کارهای پرده ای را با آرم موسسات نرم افزاری توزیع می کنند و از اینکه زیر پرچم آنها برده وار تیشه به ریشه شبکه می زنند خرسندند.

میدانم حرفهایم تکراری اند اما برادر من دیگر هنر ارزشی ندارد که این همه حرص و جوش بخوریم. هنر یعنی اینکه لودگی را با کمی ابتذال کنترل شده لعاب ببخشیم و با قیمت ۳۰۰۰تومان به خورملت بدهیم. هنر یعنی با دوتا کاراموز انیمیشنی را از پیاده روی خیابان بخریم و بدون تنظیم و باند سازی با ترجمه های زیر نویس شده همان دی وی دی ها سه ساعته دوبله و  سریع دوزی با برند یک موسسه تازه به دوران رسیده نرم افزاری بدیم به خورد این ملتی که هر روز نسبت به روز قبل کم مایه تر هستند و آشفته تر

دوستی می گفت با این اوضاع شهر بی کلانتر شده که غیر از اکران اینترنتی و دانلود کارهای پخش نشده در شبکه حالا نرم افزاریها هم برای خودشان قطبی شدند و هر روز از گوشه کنار این مملکت سرو کله شان پیدا میشود.

نمیدانم مقصر این ماجراها چه کسانی هستند ……من…..شما…..ویا همه….

اما ای کاش مترجمی و دوبلوری پیدا می شد و با هنر خود "درد"های این روزها و شاید این سالهای من و شما را تدوین و منعکس می نمود و با زهم به همین دوستان دیجیتالیها می داد تا درک کنند که با همراهی چند کاراموز و دوبلور خائن معلوم الحال که دیگر صدایشان برای هیچ یک از مخاطبان قدیمی نوستالژی ان ایام طلایی را نمی آورد چه خانواده ها و خانه هایی را ویران و نابود نمودند و با این حرکتهای بی ارزششان تا چه حد در قهر مخاطب از رسانه و ویدئو پررنگ گام برداشتند و چه پتکهایی بر سر این شبکه مرده وارد نمودند.

باتشکر -ارادتمند

راوی

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۲۶ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • سلام اقای اخباری چرا در پخش تو ومن اینقدر تعلل و بی نظمی است اول گفتین عید فطر بعد درسایت ۳ شهریور بعدش ۱۰ شهریور بعد ۱۷ شهریور الان هم معلوم شد باز ۱۷ شهریور نیست کلا سرکاریم دیگه  خواهشا این طور با مردم بازی نکنید یک تاریخ دقیق بگید تا همگان بدانن   حتی سایتهای  میعاد بیچاره از ۱ ماه پیش  زدن تو ومن بزودی نمیدونن کی میادهمه مردم از بینظمی بدشان میاد  حالا اگه امکان داره بفرمایید تاریخ توزیع دقیق این فیلم کی است؟

 • اقای اخباری موسسات محترم ما سایت زدن که مخاطب رو از روند توزیع ها و احوالات شرکت با خبر کنن اگه قرار باشه این سایتها هم اطلاعات نادرست و غیر دقیق باشه پس چرا درست شد.

 • سلام دوستان خبر تازه ای از موسسات رسیده که به استحضار میرسانم: فیلمسازان جوان اعلام کردکه فیلم گذشته ساخته ی اصغر فرهادی و من مادر هستم  تا پایان شهریور در بازار عرضه خواهد شدوهمچنین فیلم دهلیز هم در برنامه آتی این موسسه است همچنین موسسه پرتو آبی  پخش تهران۱۵۰۰را در هفته ی سوم شهریور وبرف روی کاجها و خاک آشنا در نیمه دوم مهرماه درنظر دارد     

 • میلاد جان 

  با سلام

  باطلاع میرساند تاخیر در پخش عنوان تو و من در وهله اول دریافت مجوز و هم اکنون نیز بدقولی تهیه کننده فیلم آقای بانکی

  . جهت توزیع فیلم میباشد 

   .تاریخ قطعی عنوان فوق ۱۵ مهرماه میباشد 

   . اوقات خوش

 • سلام دیروز انیمیشن توربو  به دستم رسید ولی متاسفانه باید بگم خیلی خیلی افتضاح بود با کیفیت پرده ای خیلی بد طوری که بعضی جاها یک نفر از جلوی دوربین رد میشد و واقعا متاثر شدم تامین کننده این عنوان ویدئو رسانه ریز موج و پخش کننده آن تصویر دنیای هنر است اگر لازم باشد مستندات ارائه میشود 

  واقعا مرحبا آقای جواد معماری گلی به جمالت کهنه کار شبکه نمایش خانگی

 • سلام

  دوست عزیزآقای عمرانی اتفاقاتوزیع من مادرهستم توسط هنراول انجام میشودوگلرنگ نقشی ندارد.دراین لینک معرفی شما اشاره ای به گلرنگ نشده.درضمن اوایل این هفته توزع خواهدشد.

 • آقای میرمجیدی لطفا بگویید فیلم های خارجیتان مانند هوگو و گاوصندوق و خاکستری چه زمانی توزیع خواهند شد ؟ و آیا دارای پزوانه هستند؟

  ممنون از شما

 • من از همه عذر خواهی میکنم.آخه چون فیلمسازان همه فیلماش توسط گلرنگ پخش میشد تا الان به خاطر همین گفتم.آقای حقیقی من به جز این تا حالا چه خبر کذبی دادم که اینجوری حرف میزنی؟؟؟من مادر هستم به احتمال زیاد فردا یکشنبه میاد.تهران ۱۵۰۰ هم چهارشنبه توزیع میشه.ویلای من هم احتمالا دو شنبه و عقاید هم چهارشنبه میاد.

 • راستی آقای میر مجیدی عزیز با سلام و احترام

  مجموعه ۱۹ ویلا آرم گلرنگ خیلی بزرگ بود روی صفحه اش.شما میگفتید آن قدر کوچک است که به چشم نمیاد.ولی این مجموعه آرم بزرگی روی تصویر بود.

 • آقای میرمجیدی لطفا بگویید فیلم های خارجیتان مانند هوگو و گاوصندوق و خاکستری چه زمانی توزیع خواهند شد ؟ و آیا دارای پزوانه هستند؟

  ممنون از شما

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید