روزانه های سینمایی
نقاط تماس مشترک

نقاط تماس مشترک

توزیع سریال جدید نمایش خانگی در حالی طی ۴۸ ساعته آینده  آغاز خواهد شد که هنوز صدا و سیما برای تبلیغ و معرفی اینگونه تولیدات ملی خست به خرج می دهد و حتی با دریافت هزینه نیز مایل به پخش آگهی آنها نیست.

تهیه کنندگان اولین سریال های شبکه نظیر؛ "قلب یخی" و "قهوه تلخ" علیرغم پیگیری های فراوان موفق به جلب همکاری مدیران بازرگانی رسانه ملی نشدند و ترجیح دادند به تبلیغات محیطی بسنده کنند. تهیه کنندگان "قهوه تلخ" با دستی بازتر به تبلیغ محصول در استادیوم های محل برگزاری مسابقات فوتبال در داخل و خارج از کشور شدند تا شاید از طریق دوربین های تلویزیونی به معرفی کالای خود بپردازند.

در حال حاضر شبیه همین کار را تهیه کنندگان سریال "شاهگوش" انجام داده اند و در مسابقات پر طرفدار لیگ برتر از فضاهای مقابل دوربین سود برده اند.

سوالی که تاکنون بی پاسخ مانده است دلیل پرهیز سیما از پخش آنونس و تیزر سریال های نمایش خانگی است. مجموعه هایی که از انواع مشابه خارجی ارتباط بهتری با مخاطب برقرار کرده و در صورت ترغیب مردم به تماشای آنها می توان در رقابت با رسانه ای رقیب خارجی، برگ برنده تازه ای را رو کرد و آنها را به حاشیه راند.

ممیزی متفاوت تولیدات شبکه نمایش خانگی با مجموعه های تلویزیونی بهانه ای برای عدم همکاری در پخش آگهی نباید باشد، زیرا تلویزیون نسبت به اغلب آثار سینمایی نیز چنین نگاهی دارد اما به پخش تیزر آنها و نقد و بررسی اشان در برنامه های تخصصی اهتمام می ورزد.

تنها نکته ای که باقی می ماند آن است که رسانه  ملی اصولاً با ساخت و عرضه سریال در جایی غیر از تلویزیون مشکل داشته باشد و نخواهد به تبلیغ آن بپردازد.! در پاسخ به این نگرش احتمالی باید گفت که انجام چنین کاری مستند به مجموعه مقررات کشوری است و تعریضی با قوانین و ضوابط تلویزیون ندارد. ای بسا تولیداتی از این دست که بدون بودجه دولتی ساخته و پخش می شوند، خوراک مناسبی برای شبکه های سیما نیز باشند و در قحطی پول و اعتبارات، دسترسی سیما به مجموعه های نمایشی را با بهایی کمتر میسر سازد. پخش سریال "ساخت ایران" از IFILM مثال خوبی در این زمینه است.

"شاهگوش" ششمین سریالی است که در بستر نمایش خانگی کشور عرضه می شود و همانند مجموعه های پیشین عمدتاً از سوی سینماگران و تهیه کنندگانی که سابقه همکاری با سیما را دارند، تولید شده است. حسن رابطه سیما با عوامل سرمایه گذار و هنری چنین مجموعه هایی می تواند عاملی باشد برای جذب اسپانسر و حامیان مالی قوی تر تا تلویزیون را برای ساخت برنامه های جذاب یاری رسانند. گردش مالی هفت سریال پخش شده و یا درحال ساخت از چنان ابعاد قابل توجهی برخوردار هست که مدیران تلویزیون را به صرافت استفاده از منابع مالی غیر سازمانی انداخته و از تهیه کنندگان و کارگردانانی که فعلاً در شبکه نمایش خانگی اطراق کرده اند و نقطه تماس با سرمایه گذاران علاقمند هستند، سود ببرد.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۴ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • سلام خدمت اقای اخباری  فیلم تو و من در این دی وی دی پخش شده ۱۰۰ دقیقه است و من یادم است  که اقای بانکی در زمان اکران گفتن  فیلم ۱۰۸ دقیقه مجوز اکران گرفته ایا در این نسخه  8 دقیقه اش  سانسورشده یا قضیه چیز دیگه ایی است  خواهشا توضیح دهید

  • سلام پخش همزمان چندین سریال در شبکه نمایش خانگی باعث سردرگمی مخاطب میشه این کار اصلا مناسب نیست

  • پخش همزمان فیلم سینمایی تعبیر خواب در شبکه نمایش خانگی و شبکه استانی قم….. واقعا که اینجوریش رو ندیدم ابدارچی صدا وسیما رو می فرستند ویدیو کلوپ سر خیابون میگن برو هر چی فیلم جدیده بخر می خواهیم امشب شبکه استانی نمایش بدهیم احسنت بروزارت فرهنگ

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید