روزانه های سینمایی
مشکلی نیست که آسان نشود

مشکلی نیست که آسان نشود

انتشار ویدیوی فیلم قاعده تصادف بدون ضمایم و پیوست هایی که قبلاً قول آن داده شده بود، خبر خوبی برای مخاطبان نمایش خانگی نیست. همواره بر این اصل تاکید شده است که اقتضا و استاندارد آماده سازی و انتشار ویدیو آن است که ضمایمی مثل پشت صحنه، گفتگو با عوامل، صحنه هایی که در نسخه سینمایی مورد استفاده قرار نگرفته اند، عکس و … برای آن در نظر گرفته شود. این کار سبب جذابیت مضاعفی برای مخاطبان شده و می تواند حتی برای کسانی که فیلم را در سینما دیده اند، انگیزه خرید ایجاد کند.

در ماجرای اخیر بی شک نظر و تشخیص شورای بازبینی لازم الرعایه است و تامین نظر آنان از سوی موسسه ناشر باید مورد توجه قرار گیرد و مخالفت شورا نباید به مخالفت با نفس کار قلمداد شود. آنچه که در یک هفته اخیر در دو مورد مشابه در سینما و ویدیو شاهد بوده ایم، در جامعه سینمایی به گونه ای بازتاب یافته است که گویی شورای بازبینی سینمایی و نمایش خانگی با سازندگان و تهیه کنندگان پدر کشتگی دارند و با سنگ اندازی خود مانع از انتشار محتواهای تولید شده هستند. استنکاف کارگردان فیلم سینمایی "دربند" ساخته شهبازی در برابر دو اصلاحیه کوچک شورای بازبینی و نوع موضعگیری موسسه سینما هفت در قبال نظرات شورای نمایش خانگی پیرامون "کارویژه" تهیه شده برای فیلم سینمایی "قاعده تصادف"، به گونه ای بازتاب یافته است که تهیه کنندگان این آثار در موضع مظلومیت و دو مرجع نظارتی در جایگاه اشقیا نشسته اند.!

برای حل مناقشه کارگردان فیلم سینمایی "دربند" با مرجع نظارتی فرصت باقی و تفاهم دست یافتنی است اما توزیع نسخه ویدیویی فیلم "قاعده تصادف" متاسفانه بدون ضمیمه منتشر شد و دریغ و افسوس را بر جان مخاطبان نشاند.

به عنوان یک کارشناس سینمایی با آگاهی از اشکالات اعلام شده از سوی شورای بازبینی، معتقدم امکان اصلاح و ویرایش محتوای تولید شده به اشکال مختلف نرم افزاری و برنامه های گرافیکی، نریشن و اضافات تازه امکان پذیر بود و با قدری تعامل دو سویه نماینده شورا و یا اداره کل نظارت می شد به نسخه قابل قبولی برای انتشار دست یافت. در اینصورت حاصل سرمایه گذاری موسسه ناشر به باد نمی رفت و عصبانیت موسسه ناشر در قالب انتشار یک بیانیه اعتراض آمیز جلوه گر نمی شد.

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۲ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • من ۲ بار فیلمو تو سینما دیدم و امروز صبح ساعت ۱۰ دوباره خردیدمش ولی هنوز وقت نکردم ببینمش . در ضمن اقای فروتن دزدان خیابان جردن دقیقا کی توزیع میشه.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید