روزانه های سینمایی
شرف المکان بالمکین

شرف المکان بالمکین

این جمله و عبارت عربی اشاره به این نکته دارد که اعتبار و آبروی هر جا و مکانی به فرد و کسی است که در آن قرار می گیرد. اگر امکان مقدسه را استثنا کنیم که اتفاقاً قداست آنها هم به یمن برکت نور الهی یا جلوس پیکر مطهر مقدسین عالم است، سایر اماکن فی نفسه مزیتی ندارند و نمی توانند به بی مایگانی که در آنها قرار می گیرند، فضلیتی ببخشند. به همین خاطر است که در توصیه های اخلاقی شنیده ایم و خوانده ایم که اگر در مجلسی وارد شدید، در نزدیکترین جایی که امکان نشستن بود، آرام و قرار گیرید و دنبال صدر مجلس نباشید.

حضور پاره ای از چهره های معتبر سینمایی و تلویزیونی در شبکه ویدیویی کشور که این روزها خبر خوبی در لابلای اخبار و حواشی تلخ خانه سینما به شمار می روند، حکایت همان عبارت صدر این یاداشت است. در شبکه نمایش خانگی سوای آنکه چگونه مدیریت شود و با چه کیفیتی به متقاضیانش سرویس دهد، آنچه که سبب اعتبار روزافزون آن در بین رسانه های رقیب می گردد، کیفیت آثار عرضه شده و صلاحیت حرفه ای آدمهایی است که دست اندرکار تولید و تامین آنها بوده اند.

هنرنمایی هنرمندان با سلیقه و وسواسی همچون داود میرباقری در شبکه نمایش خانگی بمب خبری هفته های اخیر است که بی شک در روند توسعه این شبکه تاثیر چشمگیری بر جا خواهد گذاشت. این اتفاق بیش از آنکه مبین پاره ای از محدودیت ها در تلویزیون را نمودار سازد، این واقعیت را عریان می سازد که هنرمندان بطور فطری به دنبال خروج از چارچوب های تنگ و محدودیت آفرین هستند و به دنبال عرصه های تازه تری برای تجربه اندوزی و اجرای بی دغدغه ایده های شان هستند.

کمتر کسی تصور می کرد با منفی بافی های مکرر رسانه ای از پی سریال های بد فرجام قهوه تلخ و قلب یخی، زمینه برای ساخت سریال هایی  همچون؛ "ساخت ایران"، "ویلای من"، "روبیک"، "عشق تعطیل نیست"، "شوخی کردم" و حالا "شش گوش" فراهم شود. خوش بینی حکم می کند با عرضه سریال های جدید همزمان با نخستین روزهای آغاز بکار دولت جدید، ممنوعیت ها و محدودیت های مضاعفی بر شعاع عمل سارقان آثار شبکه اعمال گردد و نفوذ محصولات شبکه در جامعه مخاطبان بیش از پیش گردد.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۲ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • تا اونجایی که من تو خبر ها خوندم اسمش شاه گوشه نه شش گوش.فقط امیدوارم سریال خوبی باشه باتوجه به اینکه بازیگران محبوبم توش بازی میکنن.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید