روزانه های سینمایی
سینما به سمرقند رسید

سینما به سمرقند رسید

زمزمه های تعطیلی سینما صحرا (ریولی سابق) کام سینما دوستان را در هفته گذشته تلخ کرد و بار دیگر بر این ادعا مهر تایید گذارد که راه زنده نگه داشتن سالن های سینما در ایران، جز از مسیری که کشورهای توسعه یافته آن را پیموده اند، نمی گذرد.

سالهاست که پردیس های سینمایی در اغلب کشورهای جهان جایگزین سینماهای تک سالنه قدیمی شده اند و سینماداری توانسته است، توجیه اقتصادی بهتری را برای مالکان سینماها به همراه داشته باشد.

به شهادت آمار بیشترین فروش بلیط در سینماهای تهران در پردیس های سینمایی؛ ملت، آزادی و اریکه صورت می گیرد و در شهرستانها نیز پس از راه اندازی پردیس سینمایی هویزه در مشهد این مجتمع نیز رکوردی بی نظیر در فروش بلیط را از خود باقی گذارده است.

سینما صحرا به اعتبار زیر بنای خوبی که دارد مستعد تبدیل شدن به چند سالن بزرگ، متوسط و کوچک است. تعطیلی این سینما را می توان با اجرای طرح و نقشه ای تازه برای افزایش ظرفیت های آن به دوره ای موقت بدل ساخت و اجازه نداد که خاطرات خوش سینما دوستان در این سینمای قدیمی رنگ ببازد.

پایان خوش: خوشبختانه در هفته پیش روی در نقطه دیگری از شهر بزرگ تهران، در مجتمع بزرگ تجاری سمرقند (جنت آباد جنوبی) سه سالن مدرن سینمایی افتتاح می شود تا پردیس تازه ای به مجموع پردیس های سینمایی کشور افزوده شود. مباد که راه اندازی سینماهای جدید مسئولان را از پیگیری مشکلات سینماهای قدیمی شهرها بازدارد. 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱۰ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • وای گل گفتی اقای فروتن . خدا کنه یه فکری هم به حال سینماهای شهرستان ها بزنن.شهر ما یه سینمای ۲ سالنه داره که تا الان هم به خاطر بدهی و کهنه شدن تعطیل نشده باید بریم خدارو شکر کنیم. مگه ما چیمون از مشهد کمتره.مرکز استان ما ۱ سینما بیشتر نداره که اونم تا چند وقته پیش تعطیل بود. اخه تبعیض تا به کی./

 • تو رو هر کی دوست دارین پروانه ها رو بزنین تا فکر ۳۵۰۰ تومن شدن فیلم ها از یادم بره آقای فروتن اگه یادتون باشه یکی از اولین موسساتی که فیلماش رو ۳۰۰۰ تومن کرد همین پارس ویدویو  بود.

 • سلام مجدد این مسئله قرار دادن پشت صحنه فیلم مربوط به صنف تهیه کنندگان باید باشه و بعدش اگر تخلف رسیدگی نشد به مسئولان ارشاد ایراد وارد هستش ولی تا آنجایی که بنده اطلاع دارم قرار بر این بود که به شرط تبدیل سی دی به دی وی دی  و همچنین داشتن پشت صحنه فیلم قیمت افزایش پیدا کند الان این وسط تخلف انجام شده و آیا بنده و دوستانم یعنی افراد عادی میتوانیم به جایی شکایت کنیم یا فقط کلوب داران و افراد خاص تشکر

   

 • ۳ مرضی که شبکه ویدیویی رو داره نابود میکنه:  که این روزها میبینیم عدم دخالت ارشاد در  قیمت فیلمها و کیفیت فیلمها و عرضه است

  ببینید قرن۲۱ -سینما ۲۴ انیمیشن پرده ایی پخش میکنن اصلا اب از اب تکون نمیخوره معلومه یک شرکت دیگه هم جرات چنین عمل اشغالی رو به خودش میده .

  قیمت ها هم اگر گران شد  میگویند تورم است ولی کپی های میلیونی  از نقص این کار است

  عرضه هم که دیگه انگار کسی نیست از حق بیننده بد بخت دفاع کنه قلب یخی جدی ترین عاملش است و دهها سریال کارتونی و خارجی و ایرانی دیگر هر وقت دلشون خواست توزیع میکننن

   

 • خیانتی دیگر در شبکه در روزهای بی خیالی مسئولان امر:
  انیمیشن دانشگاه هیولاها با کیفیت پرده ای و با دوبله ای تک نفره به صورت نرم افزاری در بسیاری از فروشگاهها و دکه های روزنامه فروشی با قیمت ۳۰۰۰ تومان در حال فروش است و آدمهای عادی که در جریان ریز مسائل نیستند با خوشحالی و در کمال بیخبری مشغول خرید این انیمیشن جدید هستند. شنیده های حاکی از این است که فروش خیلی خوبی هم داشته! دیگر باید چه اتفاقی بیفتد تا شبکه را نابود شده پنداشت؟

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید