روزانه های سینمایی
درآرزوی این صدا تا طنین انداز شود

درآرزوی این صدا تا طنین انداز شود

آخرین باری که سرخوشانه در تدارک برگزاری دومین مراسم معرفی بهترین های دوبلاژ در نمایش خانگی بودیم، در باره دو خانم دوبلور و کم کاری آنها صحبت به میان آمد. هنوز هم آن دو بانوی هنرمند صدایشان کمتر شنیده می شود و خوشبختانه یکی از آنها خستگی ناپذیر در قامت مدیریت دوبلاژ در تلویزیون مشغول به کار است و گویندگی را به همسر و دختر جوانش وانهاده است. با این جمله راهنما شاید خیلی ها متوجه شده باشند که بانوی هنرمند اول، کسی نیست جز؛

سرکار خانم شهلا ناظریان همسر جناب حسین عرفانی.!

اگر اطلاعات نگارنده ناقص است دوستان اصلاح کنند، بیش از پنج سال است که کار تازه ای را با صدای ایشان نشنیده ایم و او که در کارنامه نیم قرن فعالیتش کار خوب کم ندارد، سالهاست به حنجره اش استراحت داده و انرژی اش را صرف مدیریت دوبلاژ کرده است.

 واحد دوبلاژ سیما یکی دو سال پیش در مراسمی از خانم ناظریان تجلیل به عمل آورد و خستگی را بر تن او باقی نگذارد اما بانوی دوم متاسفانه به دلیلی رنجشی که در جانش خانه کرده است، راضی به حضور در مراسم -اداره کل سابق نمایش خانگی- نشد و به همین خاطر با تاسف نام ایشان را از جدول برنامه خارج و کس دیگری را جایگزین ایشان کردیم.

از باب راهنمایی عرض می کنم که همسر هنرمند دوم هم دوبلور توانا و پا به سن گذاشته ای است که به همین دلیل قدری کم کار است. سکونت این زوج دوست داشتنی در کرج باعث شده است که در محافل هنری پایتخت کمتر دیده شوند و خصوصاً بانوی هنرمند، بسیاری از دوستداران صدایش را در حسرت صدای فوق العاده پر احساس و گیرایش باقی بگذارد.

شخصیت مورد نظر کسی نیست جز؛

 سرکار خانم "رفعت هاشم پور".

هم او که غیر از حضور هنرمندانه در صداپیشگی دهها فیلم، بسیاری از شنوندگان رادیو در دهه هفتاد روایت زندگی پیامبر اکرم (ص) را به قلم محمد رضا سرشار با صدای تاثیر گذار او و پیشکسوتانی چون ایرج رضایی، منوچهر اسماعیلی و همسرش جلال مقامی بیش از پنج سال با گوش جان شنیدند و حیات با برکت حضرت را در ذهن شان به خوبی مجسم ساختند.

عده ای شاخص ترین کار و بلوغ حرفه ای او را مدیریت دوبله سریال"قصه های جزیره" می پندارند و بسیاری هم صفیه مادر بزرگ فیلم بازمانده- ساخته زنده یاد داد- را با صدای بانو رفعت در خاطر سپرده اند.

با آرزوی سلامتی برای این زوج هنرمند؛ تصمیم خانم هاشم پور به هر حال قابل احترام است و ایشان هم کریمانه دلایل شخصی اشان را برای کناره گیری از دوبله جایی عنوان و علنی نکرده اند، فقط خدا کند، رنجش ایشان مشمول مرور زمان شده باشد و بار دیگر فیلمی با صدای ایشان نخستین بار در شبکه نمایش خانگی رونمایی شود. 

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۳ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید