روزانه های سینمایی
بازتاب خبری پروانه های تیرماه

بازتاب خبری پروانه های تیرماه

در پی خبری تحت اعنوان از چله تیرماه پریدند، خبرگزاری ایسنا با نقل این خبر عدم صدور پروانه برای فیلم های ایرانی را در مدت یادشده قابل تامل دانسته است. 

ایسنا نوشته است:

نیمه دوم تیرماه، مجوز توزیع ۴ فیلم انیمیشن سینمایی خارجی، چند قسمت جدید از سریال‌های انیمیشن خارجی، ۱۳ فیلم سینمایی خارجی جدید صادر شده است، در حالیکه طبق این آمار هیچ فیلم و سریال ایرانی مجوز برای ورود به شبکه نمایش خانگی نگرفته است.

به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سعید رجبی‌فروتن در وبلاگ شخصی‌اش، جزئیاتی از مجوزهایی که در نیمه دوم تیرماه سال‌جاری از سوی شورای پروانه نمایش خانگی صادر شده‌اند را منتشر کرده است.

بر اساس نوشته سخنگوی سازمان سینمایی کشور،« شورای پروانه نمایش خانگی برای موسسه «هنرنمای پارسیان» مجوز انیمیشن‌های «دره رنگین‌کمان۱»، «آتش‌نشان شجاع – محصول ۲۰۱۰آمریکا»، «درخت قصه‌گوی ۴ » و «کاراگاه گردن دراز» محصول ۲۰۰۹ هلند را صادر کرده و موسسه «افق رسانه پاسارگاد» هم توانسته مجوز توزیع انیمیشن «اسپایدرمن ۲ تا ۴» را بگیرد.

همچنین موسسه «رسانه‌های تصویری» برای توزیع فیلم‌های سینمایی «یوکو» محصول ۲۰۱۲ آلمان و «زندگی پی» ۲۰۱۲ امریکا مجوز گرفته است.

موسسه ویدئو رسانه «فانوس خیال» هم مجوز توزیع ۱۰ عنوان فیلم سینمایی شمال «جک ریچر» محصول ۲۰۱۲ آمریکا، «پیکار» ۲۰۱۱ آمریکا، «جنگجوی تای چی ۱ و ۲» محصول ۲۰۱۳ هنگ‌کنگ، «سبک مبارزه» ۲۰۱۱ هنگ‌کنگ، «شمشیر زن گمشده» ۲۰۱۱ هنگ‌کنگ، «زنان سلحشور» ۲۰۱۲ هنگ‌کنگ، «بابل» ۲۰۰۶ محصول مشترک آمریکا، مکزیک و فرانسه، «آیین مبارزه» ۲۰۱۱ کره جنوبی و «نگهبان دیو» ۲۰۱۰ کره جنوبی را دریافت کرده است.

«تصویر دنیای هنر» از این شورا مجوز انیمیشن «شهر قطارها» (همکار کوچک بروستر، واگن رنگ آمیزی، بازرس امری و بروستر امداد) محصول ۲۰۰۸ انگلستان را دریافت کرده و «ریزموج سیستم» نیز انیمیشن «قهرمان دردسرساز» ۲تا ۵ محصول ۲۰۱۰ اسپانیا را در شبکه نمایش خانگی توزیع خواهد کرد.

موسسه «قرن ۲۱» نیز برای توزیع فیلم‌های سینمایی «بازی‌سازان» محصول ۲۰۱۲ هند و «گمشده» ۲۰۱۲ آمریکا مجوز گرفته است

به گزارش ایسنا،در حالی این آمار تامل برانگیز منتشر می‌شود که این احتمال را هم باید داد که فیلم ایرانی متقاضی ورود به شبکه‌ی نمایش خانگی نبوده است اما اگر فیلم ایرانی متقاضی بوده است و در کنار این حجم فیلم خارجی مجوز نگرفته است، حکایت تامل‌برانگیزی است.

 

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید