روزانه های سینمایی
پیشنهاد ضرغامی: بلوک رسانه ای مستقل

پیشنهاد ضرغامی: بلوک رسانه ای مستقل

به نقل از ایسنا- متن پیام رییس سازمان صداوسیما به کهکانان شرکت کننده در اجلاس غیر متعهدها به این شرح است:

«خانم‌ها، آقایان!

همکاران ارجمند که از رسانه‌های جمعی قاره‌های مختلف جهان در تهران حضور پیدا کرده‌اید، از صمیم قلب به شما خوش آمد می‌گویم و اقامتی دلپذیر و خاطره انگیز برای شما در ایران آرزومندم.

فرصت کم نظیری برای همه ما فراهم شده است تا از زاویه و نقطه نظری جدید به مسائل و تحولات جهانی نگاه کنیم. تاکنون در اکو سیستم ارتباطی جهان آنچه بیشتر انعکاس پیدا کرده است زاویه نگاه و دیدگاه کشورهای شمال به موضوعات و مسائل جهانی است و پیامی که انتظار می‌رود از این رویداد بین‌المللی به جهان مخابره شود ارائه نگاه و برداشتی متفاوت و نوین در خصوص مهمترین مسائل و چالش های امروز جهان است. در جهان صداهای دیگری نیز وجود دارد که باید آنها را شنید و به اقصای عالم این صداها را رساند.

ما همگی شاهد تحولات بسیار گسترده در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و در سطح اروپا و امریکا هستیم که در مجموع حاکی از بیداری و خیزش عمومی مردم و عزم جدی آنان در شکل دادن به نظمی نوین در عرصه مناسبات بین المللی است. تحرکات مردمی ضد استبداد و استعمار در منطقه خاورمیانه و

جنبش های مردمی ضد سرمایه‌داری در قلب اروپا و امریکا نظیر جنبش اشغال وال استریت حقایق بسیاری را بر ما روشن می سازد که دیگر دوران تک صدایی سرآمده و عصر چند صدایی آغاز شده است.

در چنین بستر و زمینه‌ای تشکیل اجلاس شانزدهم غیر متعهدها در تهران و انتقال ریاست آن به جمهوری اسلامی ایران حاوی معانی سمبلیک بسیاری است

در ادامه پیام ضرغامی آمده است:

«مردم ایران در سی و چهار سال پیش در این سرزمین، به رهبری امام خمینی انقلابی را به منصه ظهور رساندند که تفسیر واقعی و عینی عدم تعهد به قدرت‌های جهانی و نظام سلطه بود. در طول این مدت علیرغم تحمیل جنگ و تحریم و اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی گوناگون جمهوری اسلامی ایران توانسته است آرمان عدم تعهد و مقابله با نظام سلطه و امپریالیسم جهانی را با قدرت روز افزون خود به صورت عینی تجسم بخشد و دستاوردهای خود را در این زمینه در معرض قضاوت و دید جهانیان قرار دهد.

ملت ایران با انقلاب تاریخ ساز خود در سال ۱۹۷۹ و بیرون آوردن کشور از چنگ قدرت اهریمنی آمریکا و گسستن پیوند خود از رژیم صهیونیستی، در عمل آرمان عدم تعهد را در تاریخ معاصر عینیت بخشید. با سرنگونی رژیم وابسته شاه در ایران و با طلوع جمهوری اسلامی در این سرزمین، سفارت اسرائیل در ایران تعطیل و بجای آن سفارت فلسطین تأسیس شد.

ملت ایران در پی گیری از اهداف انقلابی خود رنج هشت سال جنگ تحمیلی که از سوی دو ابرقدرت شرق و غرب پیشتیبانی می‌شد را به جان خرید و با تقدیم صدها هزار شهید در مقابل همه فشارها در جهت زیر پا نهادن آرمان عدم تعهد ایستاد و بدین سان الهام بخش کشورها و ملت ها در جهت پیدا کردن حس اعتماد به نفس ملی برای مقاومت در راه نفی سلطه و حفظ آرمان عدم تعهد به ابرقدرتها شد

ضرغامی خطاب به رسانه‌های بین‌المللی شرکت‌کننده در اجلاس نم آورده است:

«ایران اسلامی در مسیر ایجاد و تحکیم الگویی موفق و الهام بخش در پیش روی جنبش عدم تعهد در مسیر رشد علم و فناوری در ابعاد مختلف در سایه تحریم مطلق گام نهاد و با دستیابی به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در عرصه نانو تکنولوژی، پزشکی، صنایع دارویی، لیزر، هوا فضا و به ویژه دانش و فناوری هسته‌یی چالشی بزرگ را با نظام سلطه رقم زد. مقاومت ایران در این مسیر برغم خواست ابرقدرت‌ها همراه با تقدیم چهار دانشمند شهید هسته‌یی سرمایه دیگری را برای جنبش عدم تعهد به وجود آورد. عبور ایران از تمامی خط قرمزهای تحمیلی و غیرقانونی کشورهای شمال در پیشبرد برنامه صلح صلح آمیز هسته‌یی خود، سند عملی دیگری بر امکان‌پذیر بودن تحقق آرمان جنبش عدم تعهد در برابر ملت‌ها و کشورهای عضو این جنبش قرار داد.

تهدیدهای اخیر امریکا و اسرائیل بر حمله نظامی به تأسیسات هسته‌یی صلح آمیز ایران و تحمیل بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های اقتصادی بر کشورها و اصرار بر منزوی ساختن ایران در عرصه جهانی، آخرین ترفندهای نظام سلطه در شکستن عزم ملت و دولت ایران اسلامی در پیمودن مسیر عدم تعهد بر نظام سلطه است.

این اساس ما در لحظات تاریخی و تعیین کننده‌ای از تاریخ جنبش عدم تعهد قرار داریم. از نظر ما تشکیل اجلاس شانزدهم در عاصمه جمهوری اسلامی ایران که خود در طول بیش از سه دهه احیاگر عینی و عملی آرمان های جنبش عدم تعهد برده است و انتقال ریاست آن به ایران نوید حرکتی نو در این جنبش و احیای مجدد آن تلقی می شود. حرکتی که نویدبخش تحکیم پایه‌های عدالت، آزادی، امحای فقر، صلح، حاکمیت ارزش‌های الهی و انسانی در جامعه بشری، مردم‌سالاری و پرهیز از هر نوع آپارتاید و تبعیض و اعمال استانداردهای دو گانه است

رییس رسانه ملی سپس آورده است:

«خانم‌ها، آقایان! همکاران گرامی در رسانه‌های ارتباط جمعی جهان، اینجانب به عنوان رییس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران از شما می‌خواهم تا در پیمانی که همه ما در امر خطیر خبرنگاری و اطلاع رسانی بر عهده داریم و آن پشتیبانی از جریان آزاد اطلاعات و شکستن حصار امپریالیسم خبری نظام سلطه است، راسخ و ثابت قدم باشید و در انعکاس حقایق این اجلاس و روادید بزرگ بین المللی و نیز حقایق مربوط به رشد و شکوفایی ایران اسلامی به عنوان میزبان این اجلاس اهتمام بورزید.

من اطمینان دارم شما با حضورتان در ایران فاصله بسیار زیاد میان واقعیت‌های ایران و جمهوری اسلامی را با آنچه که در رسانه های وابسته به امپریالیسم خبری منعکس است به وضوع می‌بینید. مطمئناً احساس این فاصله عظیم میان واقعیت‌های جمهوری اسلامی ایران با نمود آن در سپهر اطلاعاتی کشورهای شمال برای آن دسته از شما که برای اولین بار به ایران سفر می کنید بیشتر و تکان‌دهنده‌تر است. انتظار ما به عنوان یک همکار رسانه‌یی از شما به حداقل رساندن این فاصله و ارائه تصویری واقعی از ایران اسلامی و ابعاد گسترده فرهنگ و تمدن و تاریخ این کشور است

ضرغامی در انتهای پیامش پیشنهاد خود را این‌گونه عنوان می‌کند:

«در همین جا با اغتنام فرصت پیشنهاد می‌کنم با همیاری و همبستگی شما همکاران ارجمند، «بلوک رسانه‌یی عدم تعهد» در مقابل بلوک رسانه‌یی نظام سلطه را به وجود آوریم؛ چرا که همگرایی رسانه‌ها و خبرنگاران متعهد به ارزش‌های انسانی و الهی به عنوان بازوی اصلی برای حیات دوباره جنبش عدم تعهد امری الزامی است. جنبشی که با عضویت ۱۲۰ کشور ظرفیت‌های آن بی‌تردید بیش از جایگاه فعلی است. اینجانب برای دریافت نظریات و پیشنهادهای شما در این خصوص آمادگی دارم. کد۶۱۵

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید