روزانه های سینمایی
نمایش خانگی در هفته ای که گذشت

نمایش خانگی در هفته ای که گذشت

– شنیده شد که موسسه سینما ۲۴ در کنار پخش موفق هنر اول پخش ۲۴ را هم فعال خواهد کرد. ازدیاد عناوین شبکه و دورخیز سینما ۲۴ برای حضور پررنگ تر در بازار دلیل اصلی این کار است.

– استقبال از سری دوم شام ایرانی به میزبانی خانم ها عزم سینما ۲۴ را جزم کرد تا ادامه ساخت این مجموعه را با ساختاری متفاوت جدی بگیرد.

– در روز پایانی هفته پروانه ساخت فصل دوم ساخت ایران صادر شد و علاوه بر تغییر بعضی از بازیگران، کارگردانی مجموعه را فرد دیگری بر عهده خواهد داشت.

 شنیده ها حکایت از آن دارد که خشایار الوند نگارش فیلمنامه فصل دوم را در دست خواهد گرفت.

– موسسه گلرنگ بزودی به عنوان یک موسسه ویدیو رسانه مستقل آغاز به کار خواهد کرد. شرکت گلرنگ تاکنون در قالب اسپانسر و پخش در شبکه اعلام حضور کرده بود. این شرکت پیش از این قول داده بود، در صورت مستقل شدن، کیفیت ممتازی را به محصولاتش خواهد بخشید.

– در اقدامی بی سابقه سینمای ایران از شبکه ویدیویی جا ماند. تا پایان هفته ای که در آن به سر می بریم، مجموع فیلم های سینمایی ایرانی در شبکه به ۲۵ عنوان رسید. در حالی که طی همین مدت در سینمای ایران فقط ۲۳ فیلم به اکران درآمده است.

– بر خلاف تصور، حلول ماه رمضان نیز مانع از ادامه عرضه عناوین جدید در بازار شبکه نمایش خانگی نشد. گزارش ها حاکی از توزیع سه عنوان فیلم سینمایی جدید در روزهای آینده است. عرضه قسمت های تازه ای از شام ایرانی، کلاه قرمزی ۹۱، و نخستین قسمت از مجموعه نمایشی آسه آسه قصه قصه یعنی همان فیتیله ایها در نخستین هفته ماه مبارک رمضان در سبد محصولات شبکه قرار گرفتند.

– پس از موافقت اداره کل نمایش خانگی با درخواست اتحادیه موسسات ویدیو رسانه مبنی بر اعطای فرصت سه ماهه به موسسات ویدیو رسانه ای که موفق به خرید فیلم ایرانی نشده اند، موسسات مزبور اجازه یافته اند ماهانه حداکثر پروانه سه عنوان فیلم خارجی را دریافت کنند. فرصت پدید آمده زمینه فعالیت بسیاری از موسسات کم کار را در دو سال اخیر مهیا کرده است. این موسسات به دلیل نخریدن فیلم سینمایی ایرانی پیش از این امکان تامین و توزیع عناوین خارجی را نداشتند.

– موسسه ریز موج سیستم تلاش دارد تا در آستانه عید سعید فطر از سایت اختصاصی خود رونمایی کند.

– به پیشنهاد اداره کل نمایش خانگی از این پس اداره کل تبلیغات با چاپ پوستر ۱۰۰ در ۷۰ برای آثار ویدیویی موافقت نخواهد کرد. این اقدام برای تمایز بخشیدن بیشتر بین عناوین سینمایی و ویدیویی در بازار است.

– ستاد صیانت از آثار فرهنگی و هنری علاوه بر مبارزه با متخلفان و جمع آوری گسترده عناوین غیر مجاز، تلاش دارد تا واحدهای صنعتی تولید لوح فشرده خام را متقاعد کند تا قیمت دی وی دی خام را افزایش دهند و هزینه کپی عناوین مجاز را برای کپی کاران بالا ببرد. این طرح فعلاً در مرحله مطالعاتی است.

– هنوز مشخص نیست که فیلم سینمایی انتهای خیابان هشتم شانس ورود به شبکه نمایش خانگی را از دست می دهد یا نمی دهد.  مراجع عالی نظارتی با فرض انتشار ضمیمه نقد و بررسی اثر، در حال ارزیابی فیلم برای عرضه عمومی آن هستند.

– معرفی معاونین سازمان سینمایی یه هفته آینده موکول شد. بر خلاف وعده اعلام شده در دو هفته گذشته، فعالیت رسمی سازمان سینمایی پس از معرفی سه معاون سازمان آغاز خواهد شد. در تشکیلات جدید سازمان سینمایی ادارات کل نمایش خانگی و نظارت و ارزشیابی همانند گذشته وجود نخواهند داشت. مجوز ساخت و نمایش کلیه آثار تصویری اعم از سینمایی، ویدیویی و خانگی توسط یک معاونت واحد و زیر مجموعه وی صادر خواهد شد.

– زمان و مکان جلسه دفاع از نحستین پایان نامه تحصیلی با موضوع بررسی کارکردهای فرهنگی قهوه تلخ اعلام شد. مصطفی محمودی برای اخذ مدرک فوق لیسانس خود در رشته علوم ارتباطات، شنبه ۷ مرداد ماه در دانشکده علوم انسانی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی انتهای بلوار اشرفی اصفهانی از پایان نامه دفاع خواهد کرد.

– مدیر کل نمایش خانگی و رییس اتحادیه موسسات ویدیو رسانه در برنامه این هفته دو نیم ساعته شبکه خبر که پنج شنبه شب از ساعت ۸ شب به روی آنتن خواهد رفت تازه ترین اتفاقات شبکه را تحلیل و بررسی خواهند کرد.

– بخش های خبری سیما در هفته ای که گذشت در دو برنامه خبری از تولیدات شبکه انتقاد کردند و در یک مورد از پخش توضیحات مدیریت شبکه، خودداری ورزیدند.

– در حالی که یک ماه از تصویر برداری فصل سوم قلب یخی می گذرد، هنوز گزارش و عکسی رسمی از پروژه فوق منتشر نشده است. در این فاصله بازیگران مشهور بیشتری یکی بعد از دیگری به جمع بازیگران سریال افزوده شده اند و در روزهای گذشته نیز خبر حضور یک بازیگر خارجی نیز مورد توجه رسانه ها قرار گرفت

– در هفته ای که گذشت در اقدامی بی سابقه، فدراسیون فوتبال برای تحت فشار قرار دادن سازمان صدا و سیما و افزایش حق پخش رایت بازی های فوتبال، رسماً نسبت به ثبت درخواست پروانه نمایش خانگی بازی های فوتبال- از سوی شرکت طرف قرار داد- اقدام کرد. این اقدام بار دیگر ظرفیت های رسانه ویدیو را در مناسبات و ارتباطات رسانه ی ایران نمودار ساخت

– پیرو انتشار خبری در باره انتشار رسمی نسخه ویدیویی فیلم سینمایی خصوصی در شبکه نمایش خانگی کشور ، ضمن گفتگو با خبرگزاری فارس و برنامه تلویزیونی هفت، خبر منتشره تکذیب شد.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۲۶ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • واقعا چقدر خنده دار است می خواهند قیمت  دی وی دی خام را بالا ببرند که کپی غیر مجاز کم شود اخه مگر ایران فقط دی وی دی خام تولید می کند با این کار فروش کارخانه های تولید دی وی دی  تایوان و چین را بالا برده  و تولید داخلی را به پایان می رسانند..
  شام ایرانی سری دوم که در شهرستانها اصل موجود نیست صاحبان ویدیو کلوپ می گویند استقبال نمی شود..
   

 • دو نیم ساعت عالی بود
  اما تأثیر روزه داری در چهره شما مشهود بود
  نگران بودم یک وقت ضعف نکنید
  خب یک ربع دیرتر شروع می کردند
  قبول باشد و خدا قوت

 • دوباره خشایار الوند بیاد تا دوباره  با وسط کار ول کنه بره  واقعا مسخر ه است 
  اقای فروتن چقدر  سریع پروانه ساخت میدهید میترسید برن برای تلویزیون سریال رو بسازن   
  محمد حسین لطیفی هم دیده سریال افتضاحه داره میره 
  اقای فروتن شما خیلی مطمئنید که کیفیت ساخت ایران ۲ خوب خواهد شد  ؟؟؟؟؟
   مراجع عالی اینها کی اند  اسمشون رو بکید  تا ببینم چیزی از فیلم میفهمن یا نه؟؟  اگه منظورتون  محتوای انتهای خیابان هشتم است   یک لحظه چشماتون رو باز کنید ببینید چه خبره در جامعه بعد توقیف کنید   شما میخوواید فیلمساز چشمش رو بر روی حوادث جامعه ببنده   عزیزم  فیلم یعنی بیان ناهنجاری های جامعه  اگه این نباشه دیگه فیلم نیست ؟؟ یا د گرفتید   یا دوباره تکرار کنم 
  اقای فروتن نشه یک موقع دوباره همان سناریو فصل اول ساخت ایران   به برای  فصل دوم تکرار بشه  چون مثل این که فروش خوب خیلی  مزه کرده
  از توقیف سینما بگذریم توقیف در شبکه خانگی هم  رونق گرفته اول گشت و خصوصی و حالا انتهای خیابان   بعدی چیه   
   

 • با سلام
  عزیزان خیالتون راحت
  قول بهتون میدم در دولت یازدهم تمام فیلمهای توقیفی به نمایش در می آیند .حتی گشت ارشاد و خصوصی هم عرضه میشه

 • “نمایش خانگی در هفته ای که گذشت” را سرفصل خوب و کاملی برای سایت می بینم. امیدوارم این بحث را  هر هفته ادامه بدهید.

 • سلام به همه دوستان
  آققای فروتن سمت جدیدتون رو به عنوان" مدیر‌کل حوزه ریاست و روابط عمومی و امور بین‌الملل" سازمان سینمایی تبریک میگم.انشاءالله موفق و پیروز باشید.
  راستی این  انتصاب به این معنی نیست که شما از نمایش خانگی رفتید و آقای سجاد پور اومدند تو این مدیریتکه ؟
  لطفا تکذیب فرمائید.
  http://1001shab-anzali.persianblog.ir/post/298

  • سلام متشکرم از اظهار لطف شما. دیگر مدیریت مستقلی برای شبکه وجود ندارد. مجوز انتشار محصول در ذیل معاونت آثار و مجوز تاسیس موسسات و نظارت بر آنها بر عهده معاونت امور موسسات قرار گرفته است. آقای سجادپور معاون امور موسسات است. هر معاونی هم دو تا سه مدیر در زیر مجموعه خود دارد.

 • پس شما ….این سایت……دوستان……
  برنامه شما برای این سایت چی میشه؟
  یعنی شما با نمایش خانگی خدا حافظی میکنید؟
  موضوع سایت هم متناسب با انتصابتان حتما تغییر خواهد کرد یا ادامه همان روال گذشته؟

  • این اتفاق افتاده است و باید با شما دوستان و شبکه خداحافظی کنم. هر قدر با خودم کلنجار میروم نمی توانم خطبه وداع را بنویسم. …

    • محمدآقا شما و دوستان لطف دارید. به قول فوتبالی ها پست تخصصی ام را نمایش خانگی میدانم. شرایط موجود باعث شده است تا مسئولان محترم تشخیص دهند، در پست دیگری ایفای نقش کنم.

 • بابای "شبکه نمایش خانگی " رفت. معاونین سازمان سینمایی کشور منصوب شدند خبر خیلی آرام روی خروجی خبرگزاری ها نشست…….. شاید هم برداشت و نوع خواندن ما کمی متفاوت و عجولانه بوده و هیچ تغییری صورت نگرفته …….. و شاید همه چیز به خیر باشد.ولی تلفنهایی که  از طرف دوستان به گوشم رسید فقط انتصاب معاونین سا زمان سینمایی کشور نبود. تا اینجای مطلب هیچ مشکلی نیست.اما ادامه مطلب برایمان نارسا بود که" رجبی فروتن" که تا کنون سکاندار عاشق" شبکه نمایش خانگی" بود گویا طبق تصمیمات رئیس سازمان سینمای کشورباید از مدیریت قبلی خود برودو حالا طی چارت جدید سازمان به یک سمت دیگری جلوس نماید .گویا آقای" سید علیرضا سجادپور" جایگزین ایشان گشته.حالا " رجبی فروتن" با انهمه دغدغه و رنجشهایی که بابت" شبکه ونمایش خانگی" کشیدند باید بروند سر آن کرسی مدیریت جدیدشان ……..یعنی "مدیر‌کل حوزه ریاست و روابط عمومی و امور بین‌الملل" واین یعنی "بابای نمایش خانگی" دارد میرود……. نمیدانم …..شاید هم شایعه و یا شاید هم اثرات روزه و ماه رمضانه که اشتباه برداشت میکنیم از این خبر ……. شوکه بر دوستان وارد شده…… درک کردن این مقوله در حال حاظر کمی غیر قابل باور است.ولی هر چی هست و هرچی باشه تبریک میگوئیم و برایشان ارزوی روزهای خوب مینمائیم. شبکه نمایش خانگی در این مدت مدیون ومرهون مدیریتهای به روز و جامع ایشان بوده وخاطرات خوشی را همراه با ایشان داشته و دارد و انشاءالله خواهد داشت. به اصل نامه انتصاب توجه فرمائید:

  جناب آقای سعید رجبی‌فروتن فصل جدید سینمای ایران با استقرار سازمان سینمایی آغاز شده است و مدیریت و هماهنگی و آرایش دقیق فعالیت ها و مأموریت ها و به کارگیری توان و استعداد نیروهای خدوم سازمانی و ایجاد نظم و استقرار آرامش و هویت بخشی به برنامه ها، تلاش و دقتی فراتر از گذشته را می طلبد. بدینوسیله آن برادر عزیز را که با کوله باری از تجربه های مدیریتی و برنامه ریزی و دلسوز آشنا به حوزه سینما می شناسم به عنوان مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی و امور بین‌الملل منصوب می‌نمایم. امید است با همراهی و دقت نظر، حوزه ریاست سازمان سینمایی، به الگوی خوبی برای تجلی تلاش های آرمان خواهانه دوره جدید تبدیل گردد.  جواد شمقدری معاون وزیر و رئیس سازمان http://1001shab-anzali.persianblog.ir/post/298

  • نمی توانم بگویم چرا در سازمان سینمایی معاونت یا مدیریت جداگانه ای برای نمایش خانگی پیش بینی نشده است چرا که  تشکیل این سازمان حاصل ساعتها کار کارشناسی بوده است.  لابد ایشان چنین صلاح دیده اند که ساز و کار شبکه نمایش خانگی بدون مدیریت واحد هم می تواند به درستی به راهش ادامه بدهد. برای جناب فروتن هم ناراحت نیستم چرا که هر جا که باشند منشا پیشرفت و تکامل هستند همانطور که سالیان اخیر در شبکه نمایش خانگی چنین کرده اند. (دوستان منتقد یه لحظه دست نگاه دارند و به یاد آورند که در دوره مدیریت قبل از جناب فروتن ماهها پروانه نمایش فیلم هایشان بدون امضا روی میز آن مدیر محترم مانده بود.) ولی با همه اینها نمی توانم ناراحتی عمیق خودم را از جداشدن جناب فروتن از شبکه کتمان نمایم. راوی عزیز تشبیه خوبی به کار بردند. شبکه پدر خویش را از دست می دهد. در لابلای نوشته های این سایت ایده های نوینی برای آینده این شبکه می توانید بیابید که حالا بدون ایشان نمی دانم چگونه پیگیری خواهند شد.  آرزوی تجدیدنظر دست نیافتنی می نماید. برای جناب فروتن از صمیم قلب موفقیت می طلبم.

 • پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند:

  الخَلقُ عِیالُ الله تعالی – فَأحَبُّ الخَلقِ إلَی الله مَن نَفَعَ عِیالَ الله- أو أدخَلَ عَلی أهلِ بیتٍ سروراً وَ مَشیٌ مَعَ أخٍ مُسلِمٍ فی حاجَتَهِ أحَبُّ إلَی اللهِ تعالی مِنِ اعتِکافِ شَهرَینِ فِی المَسجِد الحَرام؛
  همه ی خلق عیال (خانواده و نیازمند) خدا هستند، پس محبوب ترین خلق به درگاه خدا کسی است که به عیال خدا سودی رساند یا خانواده ای را خوشحال کند یا در پی برآوردن حاجت برادر مسلمانش باشد که این نزد خدا از اعتکاف دو ماه در مسجدالحرام محبوب تر است.
   
  خداوند این همه زحمات و فداکاری های شما را به حق این ماه قبول کند
  و بر درجات معنوی شما بیافزاید

  • یوسف جان سلام. متشکرم دوست داشتم در یاسوج و در اختتامیه جشنواره شخصاً جوایز شما را به خاطر کار زیبایتان اهدا کنم. موفق باشید.

 • جناب فروتن عزیز سلام.حقیقتش بعد از خواندن پاسخ شما به کامنت حقیر(…..باید با شما دوستان و شبکه خداحافظی کنم. هر قدر با خودم کلنجار میروم نمی توانم خطبه وداع را بنویسم. …)برایم  از این به بعد و با شرایط حاضر مراجعه مجدد به این سایت و یادداوری خاطرات و هزاران هزار ساعت لحظه نگاری با دوستان  و عشق ورزیهای منحصر به فرد با رفقا سخت و غیر قابل پذیرش بود. هر انی ان خاطرات با بغض گره میخورد و فکر اینکه دیگر این سایت نمیخواهد بروز و پاتوقی برای دوستان و حتا شخص خودتان باشد برایم غیر قابل پذیرش میباشد. برای اولین بار میخواهم در برابر شما محکم جسارت کنم و با صدای بلند به شما بگویم: آقای فروتن شما محکومید….. محکومید به اینکه این کارتان را با همان علاقه و حدت ادامه دهید شما محکومید که همچنان باشید حتا اگر سرتان شلوغتراز دیروز باشد شما محکومید که "بابای شبکه نمایش خانگی" باشید تا مثل گذشته با دوستان دلبری نمائید شما محکومید تا دل هیچ دوستی در این اریکه شکسته نشود و هیچ کس از تغییرات رنجور نگردد….. جناب فروتن تا دوستان بیش از این دلخور نشده اند سایتتان را به روز کنید………  

 • جناب آقای فروتن
  خبر هر چند کوتاه اما بسیار سهمگین بر روح و جسم همه آنهایی که مدیریتهای قبلی این مجموعه را تجربه کرده اند  فرود آمد. آنهایی که روزهای رکود و نا بسامان شبکه نمایش خانگی را به یاد می آورند اهمیت و عمق این خبر را بهتر از دیگران درک خواهند کرد……. این احکام گویای واقعیتهای بسیاری از جمله استقلال طلبی و مقاومت خستگی ناپذیر  جناب آقای فروتن در تک تک رخدادهای شبکه میباشد و این انتصابات گویای نقش ایشان در شبکه میباشد. مقام جدیدتان شایسته تبریک نیست چون نیک میدانم با آرمانها و تواناییهای شما سازگار نبوده و جز رنجش خاطر چیزی برایتان به ارمغان نمی آورد.در پایان ضمن قدردانی از همه زحمات و همکاریهای حضرتعالی آرزوی موفقیتهای بیشتر برای شما مینمایم و امید خود برای بازگشت به جایگاه اصلیتان را همچنان در قلب خود زنده نگه میدارم و چشم به راه حضور همیشگی شما در این مکان میمانم.
  با تشکر
  زاهدی مقدم

 • استاد گرامی
  متاسفانه حضور در یاسوج مقدور نشد. از لطف شما و دوستان سپاسگزارم. به تازگی کتابم " اراک نامه" منتشر شده است که شامل مقالاتی پژوهشی درباره اراک است که  به زودی تقدیم حضرتعالی خواهد شد. نظرات شما در این باره برایم بسیار ارزشمند خواهد بود. در حال تحقیق درباره سینمای آزاد اراک هستم. مقالات محققانه حضرتعالی در راه دانش را  نیز خوانده ام.آیا اسناد و مدارکی در این باره نزد شما وجود دارد؟ با برخی از فعالان این عرصه ارتباط و گفتگو کرده ام. و متاسانه هنوز محمدرضا رائی را نیافته ام. آیا شما خبری از ایشان دارید؟  ببخشید که مزاحم شدم. با آرزوی روزهایی خوب. با سپاس

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید