روزانه های سینمایی
سخنان مهم رییس سازمان سینمایی کشور در جمع بعضی از تشکل های سینمایی

سخنان مهم رییس سازمان سینمایی کشور در جمع بعضی از تشکل های سینمایی

جواد شمقدری عصر دیروز ۲۷ فروردین‌ماه با صنوف سینمایی درمحل سازمان سینمایی کشور دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی در این دیدار، برخی از اعضای شوراهای مرکزی اتحادیه تهیه‌کنندگان، کانون پخش‌کنندگان، مدیران تولید، کارگروه ساماندهی صنوف، انجمن موسسات ویدیویی، شورای صنفی اکران و… حضور داشتند.

مشروح سخنان رئیس سازمان سینمایی در این دیدار به شرح ذیل می باشد:

ما شخصاً نیاز داشتیم در جلسه ای نظر سینماگران را درخصوص وقایع اخیر بدانیم، خوشبختانه عمده مطلب را دوستان طرح کردند، طبیعی است هنرمند همانطور که از خلاقیت هنری برخوردار است لایه دوم حوادث را مشاهده و تحلیل کند.

مشکل اینجاست مسائل درون سینه ها حبس می شود اگر درون سینه من حبس می شود چاره ای ندارم باید غبارها بنشیند تا واقعیت ها معلوم شود به هر حال در شرایطی اینگونه نباید توقع داشت مسئولین وارد صحنه شوند و سخن بگویند صنوف باید مسائل را مطرح و رسانه ای کنند.

متأسفانه در این شرایط خیلی ها مردود شدند و گروهی که جریان حزب ا…. را به نفع خود مصادر کردند و در مقابل به مدیریت فرهنگی حمله کردند مدیریتی که مومن و متعهد است از این جمله اند در موضوع اخیر بسیاری از افراد که سالهاست خود را قیم سینما می دانند ساکت ماندند که این موضوع از چشم ها پنهان نخواهد ماند و اهالی سینما در این مورد قضاوت خواهند کرد.

مسلماً وقتی نام از ارزش ها و دفاع مقدس می آید دهان خیلی ها بسته می شود می خواهند مدیریت کنونی را  جریانی در مقابل شهدا و ارزشها نشان دهند این یک ظلم بزرگ است البته می توانیم ما هم متقابلاً نشان دهیم که دیگران از نام شهدا وارزشها سوء استفاده می کنند اما این برای ما شایسته نیست ما هم اکنون در افکار  عمومی مشکل نداریم مشکلی که داریم در بین خواص است و بعضی خواص از کار و حوزه تخصصی سینما  مطلع نیستند و گزارشاتی که به آنان می دهند برداشتهای نارواست البته قصد و غرض دیگری وجود دارد چاره ای نداریم جز اینکه مسئولان کشور را در جریان واقعیت قرار داد.به عنوان مثال دوستان با کمیسیون فرهنگی صحبت کنند،امروز جناب آقای وزیر را به کمیسیون فرهنگی فرا خوانده اند فضا اینگونه است مثلاً وزیری که باید درگیر مباحث کلان شود درگیر مسائلی می شود که نباید بشود. اگر گزارش درد دل ها و نظرات و گفتگوهای  این جلسه جمع بندی شود و توسط صنوف به مسئولین برسد  حتماً نظراتشان عوض می شود. من به خیلی از دوستان توصیه کردم اما گوش نکردند برای من این اوضاع قابل پیش بینی بود اما نه تا این حد. ما اگر بتوانیم امور را تدبیر کنیم موفق می شویم مثلاً در انتخابات آتی می توان نظر داد که چه کسی و چه گروهی  به نفع یا ضرر سینما حرکت کرده است.

من بر خلاف دوستان اعتقاد دارم این اتفاقات به ضرر سازمان سینمایی نیست به ضرر سینماست که البته چون خود من سینماگر هستم ضرر دیدم پس باید همه با هم به میدان بیائیم و همدلی کنیم . گردنه بسیار سختی است اما عبورش فصل بسیار روشنی را به همراه خواهد داشت .

لازم است دوستان با صبر و تأمل بیشتر صحنه را ببینند وکار کنند.

از این طرف بپذیریم ضعف هایی داشتیم و راهکار بیاندیشیم ما الان گرفتار آفت بحران اظهار نظرها و تحلیل ها هستیم مثلاً در نقد یکی از این فیلم ها در برنامه هفت این فیلم شریف قلمداد شد و در جایی دیگر فیلم را ضد حجاب و حتی ضد نظام  معرفی کردند.

ما با  بحران اظهار نظرها روبرو هستیم ما راهی نداریم جز اینکه روشنگری کنیم اگر قانون اشکال دارد قانون را درست کنند طبق قوانین موجود باید وزارت ارشاد نظر آخر را بدهد اگر اعضاء شورای پروانه نمایش اعضاء مورد تأیید نظامند پس این حرف ها چیست؟

این اتفاقات نشان داد سینمای ایران به جای مهمی رسیده است که سینما می تواند خیلی موضوعات را مدیریت کند که اینجای تبریک دارد این اتفاقات یعنی دیگر در فیلم ها نقد اجتماعی نشود  در حالی که هنرمند باید مسائل اجتماعی را به تصویر بکشد چه اشکالی دارد همین جمع از حوزه علمیه تقاضا کند در ساخت فیلم های منتقدانه اجتماعی مشاوره بدهند. این گروه انصار حزب ا… که تجمع کردند حزب اللهی ترین فیلمنامه شان  را بیاورند ما نخوانده به آنها مجوز می دهیم تا به همه یاد بدهند فیلم حزب اللهی چگونه است اما اگر ناتوان هستند بگذارند اهالی سینما کارشان را بکنند. اگر کسی دغدغه  و نگرانی دارد می تواند بیاید مشارکت کند ،نظر بدهد ،پیشنهاد بدهد ما حمایت می کنیم.

طبق قانون فصل الخطاب ارشاد و  شوارهای آن است و نمی توان این توافق را بر هم زد به فرموده قرآن کریم  اوفو بعهدکم. این تکلیف قرآنی هم هست .رهبر معظم انقلاب در اول سال فرمودند هیچ کس به نام انقلابی گری کار غیر قانونی نکند و ما کار غیر قانونی نکردیم  اما آنها انجام دادند من سعی می کنم هر چه زودتر دیداری با اهالی سینما بگذارم و برخی مباحث را خواهم گفت. اما نقطه مثبت ومأموریت ما استقرار سازمان سینمایی هست یکی از دلایلی که با سینما اینچنین برخورد می شود این است که پشتوانه محکمی برای سینما وجود ندارد ما قانون سینمایی را که الزامات فیلم و سینما هست را تهیه کرده ایم که امیدواریم در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد که دیگر این اتفاقات نیفتد.

متأسفانه این روزها برخی رفتارهای ناشایستی داشتند که در یکی از این موارد فساد در سینما را مطرح کردند. مظاهری از فساد در همه جا هست و در همه قشرها وجود دارد اگر سینمای ایران مشکلی دارد برای عقبه سی ساله آن است چرا برخی اصرار دارند سینما را  به فساد متهم کنند گویا نقل کنندگان بیش از همه درگیر این موضوع هستند تردیدی نیست اگر فردی از خط قرمز عدول کرد و باعث ترویج فساد شد باید با آن برخورد شود در غیر اینصورت نقل مستمر مسئله فساد که بخودی خود بجز تشویش اذهان عمومی نقشی  ندارد ما پیرو مکتبی هستیم که مولا علی علیه السلام در مقابل اصرار کسی که اعتراف به گناهی می کند تلاش می کنند نشنیده بگیرند. کجای اسلام و قرآن به ما توصیه کرده گناه و فساد فرد یا افرادی را در کوی و برزن جار بزنیم. چرا سایت ها و خبرگزاری ها ی ما روش اسلامی را در این حوزه ها به فراموشی سپرده اند.

نکته بعد که رئیس جمهوری محترم بارها خواسته اند مشخص شدن تکلیف صنوف سینمایی است لذا باید جایگاه قانونی آن مشخص شود و هرچه زودتر تعامل فعال و قدرتمند با صنوف برقرار گردد .در کمیسیون تخصصی شورایعالی سینما طرحی در دست بررسی است که پس از تصویب در شورایعالی سینما اجرائی خواهد شد. در این طرح کانون تشکل های صنفی سینمای ایران جایگزین خانه سینمای منحله خواهد شد.

امیدواریم دوستان این شرایط را با بصیرت تحمل کنند تا از آن عبورکنیم ما باید با ائمه جمعه ودلسوزان نظام تعامل  فعال و سازنده داشته باشیم.

تصور می کنم گروهی به دنبال ایجاد سوءتفاهم ها و بحران سازی هستند . بنابراین ضرورت دارد همه شما و مسئولان با نشست و گفتگو شرائط درخشان سینمای ایران را ترسیم و راه آرمانی آن را دنبال نمایند. کد خبر ۳۷۵

 

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۵ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید