روزانه های سینمایی
دیشب خواب را از چشم ها پراندیم!

دیشب خواب را از چشم ها پراندیم!

دیشب در برنامه زنده باد زندگی با اجرای خسروی که هر شب از ساعت سی دقیقه بامداد از شبکه دوم سیما پخش می شود، گفتگوی انتقادی و به نظرم جذابی داشتیم. در همان ابتدای برنامه خسروی را در زمره گویندگانی دانستم که گفتگوی انتقادی را شگرد دارد و نوید دادم برنامه تبدیل به تاک شوی خوبی شود و خواب را از چشم ها برباید. با گارد بازی که نشان دادم، خسروی جلو آمد و شروع کرد با همان بیان خاص خودش که علیرغم صراحت کمی تا قسمتی متکلفانه می نمایاند، بحث تکراری و شیرین، کیفیت فیلم ها را وسط کشید.

حاصل کار را روزهای آینده بارگذاری می کنم  تا ببینید و  در باره آن قضاوت کنید. قبل از برنامه جناب خسروی می گفت فکر می کردم با یک جوان ژیگولی روبرو می شوم که برای خوشایند دیگران ته ریشی هم گذاشته است. بعد از برنامه لطف کرد و از من خواست با برنامه اشان بیشتر همکاری داشته باشم . در حال خداحافظی به شوخی یا جدی گفت که احتمالاً باید به مقامات بالای  سازمان به خاطر گفت و شنود چالشی برنامه، جواب پس دهد.

حقیقتش را بخواهید در قسمتی از برنامه ادعا کردم تعداد قابل توجهی از تولیدات ویدیویی شبکه از کانال های متعدد سیما پخش می شوند و بعضاً به اسم فیلم سینمایی هم به خورد دیده گان خلق اله داده می شوند.! ایشان به خاطر شتاب زدگی در قضاوت تصور کرد، قصدم تطهیر فیلم ها و  آشکار ساختن تناقض حرف های ایشان با سیاست های سازمان متبوعش است. در حالی که اینجا عرض می کنم، پخش چنین کارهایی در شبکه و نیز سیما، حکایت از آن دارد که همین کارهای با حداقل کیفیت، در باکس رسانه ویدیو به خاطر حق انتخاب مردم و خریداران، اگر توجیه داشته باشد، در رسانه ملی یا ناشی از آن است که در روزهای آخر هفته و اعیاد و جشن ها توجیهی برای پخش آن دارند و یا اساساً اینگونه کارها در هر صورت شرف دارند بر  برنامه های مخربی که از ماهواره ها پخش می شوند.

همچنین عرض شد؛ بر خلاف سیما که سفارش دهنده اثر است و انواع و اقسام تمهیدات نظارتی در فرایند کار اعمال می شود، در ویدیو و سینما به خاطر آنکه قانون اجازه نظارت در حین تولید را نداده است، ناگزیر باید منتظر تماشای محصول نهایی ماند و  چنانچه مغایرت آشکاری با شرع و عرف نداشت، با ملاحظاتی مجوز انتشار اثر را داد.

در پایان پیشنهاد شد در جلسه بعدی مناظره ای با حضور نماینده ای از طرف صدا و سیما ادامه یابد. غافل از آنکه خطاب من در بحث حدوداً ۲۰ دقیقه ای سازمان متبوع ایشان نبود.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۱ نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید