روزانه های سینمایی
“خلاف آمد” هفته

“خلاف آمد” هفته

انیمیشن "آرتور کریسمس" که طی سال های گذشته موفق به دریافت مجوز نمایش خانگی نگردیده بود، این بار از پنجره دیگری به بازار ویدیوی ایران وارد شد.!

به موجب این گزارش "آرتور کریسمس" با اسم جعلی "آرتور عیدانه" یا "عیدانه ارتور" از سوی یک مرکز فرهنگی – دیجیتال و با دریافت مجوز ! به رخ موسسات ویدیو رسانه کشیده شده است.

بر خلاف پیام های انحرافی و گول زنک گذشته، محصول کنونی اصراری ندارد خود را نرم افزار نشان دهد. کافی است آن را در دستگاه پلیر خانگی قرار دهید و پلی کنید. اگر چه این موضوع در اصل ماجرا اصلاً  اهمیتی ندارد.

موازی کاری با سازمان سینمایی به عنوان یگانه مرجع صدور مجوز هر گونه فیلم، در عین سکوت و بی تفاوتی مسئولان امر در یکسال گذشته ادامه داشته است.

این گزارش می افزاید؛ شکایت یکی از موسسات ویدیو رسانه (هنر هشتم)در همین رابطه نیز به نتیجه روشنی نرسیده است.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۸ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • ازماست که برماست

  روزی ز سر سنگ عقابی به هوا خاست
  اندر طلب طعمه پر و بال بیاراست
  بر راستی بال نظر کرد و چنین گفت
  امروز همه روی جهان زیر پر ماست
  بـر اوج چـو پـرواز کـنم از نظـر تــیر
  می‌بینم اگر ذره‌ای اندر ته دریاست
  گر بر سر خـاشاک یکی پشه بجنبد
  جنبیدن آن پشه عیان در نظر ماست
  بسیار منی کـرد و ز تقدیر نترسید
  بنگر که ازین چرخ جفا پیشه چه برخاست
  ناگـه ز کـمینگاه یکی سـخت کمانی
  تیری ز قضای بد بگشاد بر او راست
  بـر بـال عـقاب آمـد آن تیر جـگر دوز
  وز ابر مر او را بسوی خاک فرو کاست
  بر خـاک بیفتاد و بغلـتید چو ماهی
  وانگاه پر خویش گشاد از چپ و از راست
  گفتا عجبست اینکه ز چوبی و ز آهن
  این تیزی و تندی و پریدن ز کجا خاست
  زی تیر نگه‌کرد و پر خویش بر او دید
  گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست

   

 • خواستم بگم من کارو دیدم ، خوب معلومه هیچ نرم افزاری تو دستگاه پلیر خانگی اجرا نمیشه حتما باید تو کامپیوتر بزاریدش- فک کنم شما بر اساس شنیده هاتون نظر دادید چون حتی اسمش رو هم درست ننوشتید .واقعا خیلی خوبه که اول اصل محصول رو ببینید توش کلی مطلب مفید بود که برای منی که خوره فیلم وسینما هستم واقعا جالب بود.اگه قراره تمام محصولاتشون انقد حرفه ای باشه و به شعور مخاطب احترام بزاره من شدیدا ازشون حمایت میکنم 

  البته میدونم که مطلب رو تائید نمیکنین چون به ضررتونه اما قصدم بی ادبی نبود فقط خواستم حق زیر پا لگدمال نشه و بدونید که نرم افزار بودنشون ادعا نیست یه واقعیته  

  • سارا خانم اگر شاهکار مورد اشاره را ندیده بودم که در باره آن نمی نوشتم.اولاً محصول با پلیر قابل مشاهده بود و هست . ثانیاً فیلم توسط مرجع نظارتی در سازمان سینمایی مردود اعلام شده است. ثالثاً مرکز یاد شده صلاحیت اظهار نظر در باره فیلم را ندارد.

 • من هم این محصول را دیدم اگر با محصولات مشابه ویدئو رسانه مقایسه کنید از لحاظ محتوای مطالب مفید ارزشی بیش از محصولات ویدئو رسانه دارد ضمن اینکه من هم با کامنت قبلی هم نظر هستم فکر کنم شما اصلا محصولو ندیدی  ضمنا طبق کدام قانون برای موسسات ویدئو رسانه امتیاز ویژه قائل می شوید؟ تمام این دعواها سر رایتیه که مالکیتشو ندارید و دعوای اصلی سر رانتیه که این وسطه

  • دوست عزیز کسانی که در نظام جمهوری اسلامی مقررات را به چالش می کشند و با تضییع حقوق دیگران ساز و کارهای قانونی را به هیچ می گیرند، در مظان اتهاماتی نظیر انچه که شما فرموده اید، هستند. چون نمی دانید عرض می کنم موسسات ویدیو رسانه به موجب مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی انحصاراً مجاز به تامین و عرضه فیلم خارجی هستند. روا نیست موسساتی که سالانه میلیاردها تومان صرف خرید رایت فیلم ایرانی می کنند و دارنده امتیاز بسیاری از عناوین خارجی از مراکز معتبر هستند، با اظهاراتی نسنجیده و بی پشتوانه نواخته شوند.

   معدود عناوینی که به خریداران ایرانی فروخته نمی شوند، با نظارت مراجع قانونی و طی روال کاملاً شفافی به موسسات واجد شرایط واگذار می شود و عوائد آن در مسیر حمایت از شبکه نمایش خانگی، مبارزه با متخلفان و سایر مصارف می رسد.

   این اظهارات از زبان این کمترین که کارشناس موضوع می باشد، اتمام حجتی است به کسانی که اطلاع دقیقی از ضوابط نداشتند و البته دغدغه ای جز تحصیل رزق و روزی حلال ندارند. مجدداً تاکید می کنم مسئولان گذشته و حال نمایش خانگی برای بطلان ادعاهای سخیفی همچون رانت و رانت خواری، آماده پاسخگویی در هر مرجع صالحه ای هستند. تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.

   در لابلای این مباحث مسموم بودن پیام فیلمی که به تشخیص مرجع قانونی غیر مجاز شناخته شده است، فراموش نشود.

    

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید