روزانه های سینمایی
به نام بچه های ایران زمین

به نام بچه های ایران زمین

وقتی اسم "سید مهدی شجاعی" به عنوان سناریست در شناسنامه یک فیلم سینمایی قید شده باشد، آن قدر اشتیاق و کنجکاوی در آدم های علاقمند به کارها و خصوصاً قصه های به یاد ماندنی او ایجاد می کند تا در اولین فرصت به تماشای فیلم بنشینند و تمام حواس شان که سهل است بلکه دل به فیلم بدهند و زل بزنند به پرده و یا شیشه تلویزیونی که به سیستم پخش ویدیو وصل شده است.

در باره شجاعی اغراق نمی کنم. کیست که کتاب های "کشتی پهلو گرفته"، "پدر،عشق و پسر"، "غیر قابل چاپ"، "سانتاماریا" و… را خوانده باشد و با آنها زندگی نکرده باشد.

این مقدمه را گفتم تا بگویم اگر این روزها چشم تان به عنوان فیلم "کلانتری غیر انتفاعی" افتاد، بدانید که شجاعی به اتفاق بهزاد پور دست به یک کار غیر مترقبه زده و هر دو پای یک فیلمنامه کمدی برای بچه ها را امضا کرده اند.

"کلانتری غیر انتفاعی " محصول واحد سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است و شاید آخرین فیلمی که در کانون تولید شده باشد. همان کانونی که از دهه پنجاه تا ۹۰ سینماگرانش بنیان گذار سبکی موسوم به فیلم های کانونی بودند. فیلمسازانی همچون؛ کیارستمی، فروزش، امیر نادری و محمد علی طالبی بی تردید جزء نام آوران آنها هستند.

فیلم در یک نگاه کلی با کمی اغماض اثر سرگرم کننده ای برای کودکان و نوجوانان است. شاید اگر کارگردان جوانتری غیر از یدالله صمدی آن را می ساخت با استفاده از جلوه های ویژه رایانه ای،می توانست بعد فانتزی و تخیلی فیلم را بیشتر  تقویت کند.

مشکل فیلم طراحی شخصیت ها و مسائلی است که نه برای بچه ها قابل هضم هستند و نه ربطی به دنیای آنها دارد. به عنوان مثال مخاطبان اصلی فیلم نمی توانند درک کنند که چرا صداقتی مدیر مجله دو نفر را اجیر کرده تا به دفتر مجله او حمله کنند تا او  بتواند با مظلوم نمایی از آب گل آلود سیاست ماهی بگیرد. یا دو همسری همین جناب مدیر نباید برای بچه ها چندان واجد ظرفیت دراماتیک و جذابی باشد.

 متاسفانه با انبوه فیلم های جذاب برای بچه ها توسط فیلمسازان هالیوودی، کار برای سینماگران وطنی قدری دشوار شده است و نشاندن بچه ها پای فیلم به خلاقیت و استعداد خارق العاده ای از سوی گروه های سازنده فیلم کودک محتاج است. فقر آزار دهنده فیلم بی اعتنایی به موسیقی و ترانه های مناسب است. اقدامی که می توانست اثر را به فضای ذهنی کودکان بیشتر نزدیک کند.

تامین و پخش "کلانتری غیر انتفاعی" – پنجاه و سومین فیلم ایرانی امسال – را "ریز موج سیستم" بر عهده داشته است.

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

اضافه کردن نظر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید