روزانه های سینمایی
یادداشت مهمان ۲

یادداشت مهمان ۲

با یکی از دوستان صمیمی و همکار ویدئو رسانه ای خود درمورد افت محسوس و ملموس مخاطبان و مشتریان فروشگاه های محصولات فرهنگی و یا همین ویدئو کلوپهای خودمان – حداقل در این فصل یعنی پائیز که شبهای طولانی اش در گذشته مشتریان را وادار به تهیه فیلم از این مراکز می نمود – صحبت می کردیم . او از اوضاع فروشگاه اش می نالید و حرفهای جالبی می زد . اگرچه این همکار ما پایتخت نشین است و دغدغه های فراوان مخصوص به تهران را می گفت و به قول خودش این افت فاحش تقاضا و مراجعه مخاطب را طی این چند سال بی سابقه می خواند اما عزیزی از دیگر دوستانمان – که هرکجاهست خداوندش نگهدارش باشد – می گفت؛ هرجارویم آسمان همین رنگ است …آبی …آبی ….آبی"!

پس کاهش خریدار درهمه جا به چشم می خورد و قدرت خرید مردم – بویژه جمعیت زیر خط فقر- بشدت تنزل یافته است. مردم جایی می روند که فقط گرفتن پول از آنها در بین نباشه. همین و بس!!!
اگر چه مدتی از افتتاح آزمایشی شبکه" نمایش "نگذشته و هنوز پوشش آن همه جا  وهمه گیر نشده و فقط تهران و شاید هم مراکز استانها را تحت پوشش خود قرار داده است، اما به خوبی توانسته نبض مخاطب را در دست خود بگیرد و همانند شبکه های تخصصی فیلم شبکه های ماهواره ای تماشاگر را با تفکر مدیران خوش ذوق خود درگیر این برنامه ها نماید. نبود برنامه های مطرح در دیگر شبکه های تلویزیونی کشور و رشد فیلمهای سخیف و بی ارزش شبکه خانگی از طرف دیگر و یکنواخت شدن اکثر برنامه های ماهواره و هزاران عامل دیگر، مهمترین دلیل برای توجه مخاطب به این شبکه تازه تاسیس است. این شبکه که از قرار معلوم از پخش فیلمهای روز و جذاب خبر داده است، به نوعی رقیب جدی برای شبکه نمایش خانگی شده و در مقابل ویدئو رسانه قرار گرفته است. بنابراین اگر تا دیروز داد و ناله ما از پخش فیلمها و برنامه های مخاطب پسند  و روز نمایش خانگی – به طور رایگان – از طریق شبکه های فارسی زبان ماهواره  ای بلند بود، حالا دیگر باید در دیار خود و از طریق تلوزیون وطنی این مهم را تحمل نمائیم و با توجه به وضعیت حاکم بر نمایش خانگی فقط آه بکشیم وسکوت نمائیم. با ورود شبکه نمایش خانگی اگر سیاست شبکه نمایش خانگی مدون تر و منسجم تر از قبل نباشد راهی جز تسلیم و کوباندن میخی مهلک بر تابوت گرد و غبار گرفته نمایش خانگی وجود ندارد. چراکه اگر شبکه نمایش همت ننماید و زودتر از ویدئو رسانه برترین فیلمها و اثار روز دنیا را پخش نکند، لطفی قابل تقدیر به ویدئو رسانه نموده است. اگر شبکه جدید حداقل با فاصله کمتر از چند روز،  فیلمهای شبکه ویدیویی را برای مخاطبان میلیونی پخش نماید باز هم باید خدا را شاکر باشیم. البته نه به قیمت خرید ۲۵۰۰تومانی  بلکه کاملا رایگان و شاید هم با بازپخش و تکرار در ساعتهای دیگر!

http://1001shab-anzali.persianblog.ir /

سعید رجبی فروتن

در کنار روزمرگی های معمول، این جا خودم و افکارم را ثبت می کنم. از فرهنگ و هنر تا سینما و نمایش خانگی... می توانید نوشته های من را در «روزانه های سینمایی» دنبال نمایید.

۴ comments

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

 • آیا شبکه نمایش مجاز هست عناوین ایرانی را بدون هماهنگی و خرید از تهیه کننده پخش کند یا نه مختار هست فیلم را از فروشگاهها تهیه کند و پخش نماید مثل عملی که در حال حاضر شبکه های استانی انجام می دهند

  • شبکه مورد اشاره قطعا” بدون هماهنگی با تهیه کننده چنین کاری نمی کند. از تهیه کنندگان فیلم های ایرانی هم تاکنون در خصوص تخلفاتی از این دست، گزارشی دریافت نشده است.

 • شبکه نمایش فقط در شهر تهران قابل دریافت است و به دلیل پخش فیلم های خارجی به روی ماهواره نخواهد رفت.
  بدیهی است با ضریب نفوذ کم دستگاه های مبدل، استدلال دوست میهمان لنگ می زند
  این همه شبکه ماهواره ای با فیلم های جدید شبکه نمایش خانگی کجا و شبکه نمایش با فیلم های نخ نما کجا؟

 • برادر عزیزم حسین آقای بزرگوار
  همانطور که اشاره نمودم …."اگر چه مدتی از افتتاح آزمایشی شبکه" نمایش "نگذشته و هنوز پوشش آن همه جا  وهمه گیر نشده و فقط تهران و شاید هم مراکز استانها را تحت پوشش خود قرار داده است…."
  هدف سخنان من به نوعی بیان این مهم است که رقابت به مرحله نفسگیری دارد میرسد . اگر روزی به شبکه "آی فیلم" که توسط دستگاه های مبدل دیده و دریافت میشود و به طور وسیع در ماهواره رویت گردیده به واسطه پخش همین فیلمهای سخیف و دمودستی شبکه ویدئویی مخاطب را پای بند خانه نموده با اینکه در بسیاری از مواقع اثار پخش شده قدیمی و یا به زبان عربی میباشد . از طرف دیگر کفه ترازو را به دقت بنگرید از ابتدای امسال به جز چند فیلم ایرانی لو رفته و همین ورود اقایان ممنوع چند فیلم با پدر و مادری امده که مخاطب را راضی نگه داره ؟
  فیلمهای خارجی هم که تا اطلاع ثانوی تو قرنطینه و …..بوق ….. هستند.اشاره نمودم که طی صحبتی که با یکی از همکاران ام در تهران (یا همان پایتخت) این دید وجود دارد که همین مهم اگر از دید شما ضعیف به نظر می آید همانند شبکه ای فیلم روزی قدرتمند و مقابل شبکه خواهد بود .
  باز روی هم رفته اگر بیشتر دوست داشتید صحبت نمائیم http://1001shab-anzali.persianblog.ir
  درخدمتیم

مرا در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید